Bratislava 1. mája (TASR)
"Zámerom bolo, aby hrad dostal trochu inú tvár a bol pre návštevníkov príťažlivý," povedal pre TASR Paška. Zároveň upozornil, že samotná rekonštrukcia hradu sa po rokoch konečne rozbehla a vláda na ňu vyčlenila peniaze, prvých 300 miliónov korún (9,31 milióna eur).
Podľa jeho slov bratislavský hrad ako symbol štátnosti má dnes trochu statickú podobu a je potrebné, aby sa stal čímsi dráždivejším v mysliach ľudí a pre návštevníka bol skutočným zážitkom.
K rozprúdeniu života na dominante mesta by mala prispieť aj výstava fotografii, na ktorých sú znázornené tajné hradné zákutia. Ide o sieť katakomb, ktoré v súčasnosti nie sú pre verejnosť prístupné. Okrem doposiaľ dobre nezmapovaných rôznych tajných chodieb opriadajú históriu hradu aj nekonečné legendy a báje.
Práve o spojenie týchto dvoch elementov sa usilovali traja slovenskí fotografi - Tibor Borský, Júlia Šimáková a Šimon Kliman. Okrem nich aj Talianka Silvia Cabib a izraelský fotograf Mattias Shape.
Pôvodným zámerom bolo len fotograficky zdokumentovať staré nerekonštruované hradné chodby, ktoré sa nachádzajú v jeho podzemí. Fotografi však priniesli svoj vlastný pohľad, ktorý rozšíril bežný rámec vnímania týchto priestorov o príbehy, mýty a tajomstvá spojené s ich históriou.
Projekt organizovalo Občianske združenie Partner, ktoré sa okrem napĺňania európskych priorít v oblasti vzdelávania a rovnosti príležitostí prostredníctvom európskych fondov, zameriava aj na rozvoj a propagáciu slovenskej kultúry doma i v zahraničí.
Výstava je inštalovaná od 29. apríla v galérii na Západnom nádvorí Bratislavského hradu