Zástupcovia Štátneho múzea Auschwitz-Birkenau v poľskom Osvienčime položili dnes kyticu kvetov k súsošiu Obete varujú, inštalovanom v Pietnej sieni Múzea SNP v Banskej Bystrici. Vyše 20-členná delegácia odborníkov zo spomínaného poľského múzea bola v Bans
Banská Bystrica 3. mája (TASR) - kej Bystrici naposledy v roku 1975, medzitým chodili len menej početné návštevy.
Historici a ďalší pracovníci zo Štátneho múzea Auschwitz-Birkenau, v ktorom je od 8. mája 2002 inštalovaná stála Slovenská národná expozícia, si chcú vymeniť so slovenskými odborníkmi skúseností z muzeálnej práce. Prezreli si dnes okrem iného aj novú stálu expozíciu Múzea SNP.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Prejdeme s nimi aj naše, hovorí sa tomu vnútorné priestory, čiže konzervátorské dielne, depozit, časť z nich pôjde do archívu, pretože sú to aj odborníci z archivovania. A chcú od nás, aby sme im poskytli menné zoznamy Židov z transportov z prvej vlny, ktoré na Slovensku máme iba my. Takže sme sa dohodli, že im tieto informácie poskytneme," uviedol pre TASR námestník riaditeľa Múzea SNP pre prezentáciu a vzdelávanie Roman Hradecký.
Na príprave Slovenskej národnej expozície v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau sa podieľal aj tamojší historik Adam Cyra. V Banskej Bystrici uviedol, že väčšina návštevníkov múzea si pozrie aj slovenskú expozíciu.
Hlavným zámerom Slovenskej národnej expozície v Osvienčime je poskytnúť návštevníkom historicky objektívny pohľad na genézu a priebeh holokaustu na Slovensku v rokoch druhej svetovej vojny. Jej špecifickosť spočíva v tom, že zložitú problematiku holokaustu prezentuje v príčinných historických súvislostiach s vývojom slovenskej spoločnosti a režimom vojnovej Slovenskej republiky v rokoch 1939 - 1945.
Stálu expozíciu Slovensko v protifašistickom hnutí v rokoch 1943 - 45 inštalovali v banskobystrickom Múzeu SNP v roku 2004, pri príležitosti 60. výročia SNP. Vtedy do múzea premiestnili z národnej kultúrnej pamiatky Kalište, bývalej obce v okrese Banská Bystrica vypálenej fašistami a ich pomocníkmi počas SNP, aj súsošie Obete varujú. V múzeu už bolo predtým, ale v roku 1974 ho premiestnili z mesta pod Urpínom na Kalište, aby ho po rokoch vrátili naspäť.
mb