Peking 4. mája (TASR) -
Hlavný dirigent Čínskej filharmónie Jü Lung pripomenul paralelu vo vystúpení svojho orchestra a februárového prelomového koncertu Newyorskej filharmónie v Pchongjangu.
"Je to porovnateľné. Budem veľmi šťastný, ak hudba ako univerzálny jazyk dokáže prospieť diplomatickým vzťahom a svetovému mieru," povedal Jü pre tlačovú agentúru Reuters a dodal, že je to "špeciálny koncert a veľká česť hrať pred Svätým Otcom."
Orchester zahrá Requiem od Wolfganga Amadea Mozarta.
"Svätý Otec je veľký odborník na Mozarta a znalec vážnej hudby," povedal Jü, ktorý študoval hudbu v Nemecku.
Na koncerte odznie aj skladba s názvom Kvety jazmínu, adaptácia čínskej ľudovej piesne.
V období kultúrnej revolúcie v Číne bola európska klasická hudba zakázaná s odôvodnením, že reprezentuje úpadkovú buržoáznu kultúru.
"Čínsky filharmonický orchester dokáže vnímať zmeny, ktorými prešla krajina za uplynulých 30 rokov reforiem," poukázal Jü na zmeny v orchestri, ktorý sa premenil zo stagnujúcej inštitúcie na dôležité hudobné teleso.
Koncert je jasným gestom pre Vatikán, že diplomatické vzťahy s Čínou sa uvoľňujú.
Vzájomné vzťahy Pekingu a Vatikánu nie sú dobré už od roku 1949 - od počiatkov kultúrnej revolúcie v Číne. Čínski katolíci sú rozdelení na dve vetvy, z ktorých jedna je pod kontrolou štátu a druhá funguje v utajení a hrozia jej perzekúcie. Jej členovia sú oddaní Vatikánu.
Svätá stolica uznáva čínskeho diplomatického rivala Taiwan.
Počas Benediktovho pontifikátu sa vzťahy s Čínou zlepšili, no politickí komentátori sa domnievajú, že snaha o dialóg je aj na čínskej strane. Peking sa snaží vylepšiť svoj zlý medzinárodný obraz po násilnom zásahu v Tibete, najmä v súvislosti s blížiacimi sa olympijskými hrami.