Najnovší superhrdina prichádza síce na filmovú párty trochu neskoro, ale my ho máme najradšej, tvári sa komiksový gigant Marvel.
Je to celkom namieste, niektorí predchodcovia Iron Mana na plátne príliš nezažiarili – v sobotu sa o tom mohli presvedčiť aj tí, čo nechodia do kina, v televízii Markíza, kde išiel Hulk.
Vysoké náklady a očakávania a mierne rozpačitý výsledok. Čaká sa prosto na ďalšieho plniča pokladní, ako je Spiderman.
Dôvod mať hlavného hrdinu Tonyho Starka rád by sa naozaj našiel. Nie je to žiadny šéf skautského oddielu. Tony Stark je vtipný, ironický, správne arogantný bohatý génius a sukničkár. Spočiatku to pôsobí, akoby konečne nešlo o rozprávku.
Deti do kina nevoďte, ak len nechcete, aby sa zoznámili s čarovným svetom časopisu Maxim (pre neznalých, ide o proťajšok Cosmopolitanu a Aspektu), chcelo by sa povedať.
Vynálezca v zbrani
Cool môže byť aj vedec - to sa najmä v tejto spoločnosti často nezdôrazňuje - ďalší dobrý bod. A na rozdiel od biologických pokusov (napríklad v spomínanom Hulkovi), technika je zábavná. Podvedomá túžba niečo skonštruovať drieme takmer v každom chalanovi a dievčatá prinajmenšom techniku rady využívajú – mobil, i-Pod, frajerovo Porsche.
Film má správnu atmosféru a dobre pracuje s hudbou. Herci sú dobrí. Všetky tieto prednosti mu vydržia zhruba prvú pol hodinu.
Potom je to už horšie. Iron Man nemá žiadne nadprirodzené schopnosti, je to vynálezca zbraní v pancieri, ktorý dokáže lietať a skrýva aj peknú výzbroj.
O. k., ale dosť sa to podobá na Batmana. Lietal aj Superman, aj Neo z Matrixu, nejaké „pulzné delá“ už mal tiež vo filmoch kdekto, takmer rovnaká bitka plechoviek bola nedávno v Transformeroch.
Ak sa niekto opýta, čím sa líši Iron Man od Terminátora či Robocopa, odpoveď je: v zásade ničím.
Pre jednoduchších aj dvakrát
Dosť nepochopiteľné je aj to, prečo si Stark, až keď ho zajmú teroristi, uvedomí, že jeho zbrane môžu slúžiť obom stranám. Aj svetáci a zbrojári môžu mať dobré srdce, od tohto okamihu však stráca svoju výhodu. Nebojuje so zlom preto, že môže, ale preto, že musí – čo je trápne.
Rovnako ako to, že hoci je Iron Man komiksový seriál, akoby mu chýbala inšpirácia a niektoré fóry sa zrejme pre jednoduchších divákov opakujú dvakrát.
Keďže na film napokon zrejme pôjdu v hojnom počte aj deti, na záver jedna detská otázka, aby sa rodičia mohli pripraviť. To, že Stark v afganskej jaskyni zostrojí atómový reaktor veľkosti plechovky od tuniaka, maloletých asi trápiť nebude. Ale všetečnejší nespokojenci by sa mohli opýtať: keď lieta v stratosfére a výrazne nadzvukovou rýchlosťou, čo tam dýcha?
Iron Man nie je ani nejako výrazne komiksový film (žiadne Sin City), priaznivcom komiksov však jeho návšteva neublíži. Mohlo to byť horšie – podľa názvu mohol byť aj o krajne nevkusne oblečených vylúhovaných ľuďoch, ktorí najskôr dlho plávajú, potom bicyklujú a na záver bežia maratón.
Recenzia/film
Iron Man (Iron Man). USA 2008.
Réžia: Jon Favreau. Scenár: Mark Fergus, Hawk Ostby.
Hrajú: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Jeff Bridges a ďalší.
Premiéra v SR: 1. 5.
Iron Man si už na seba zarobil
Americký filmový komiksový hrdina Iron Man zaznamenal jednu z komerčne najúspešnejších premiér v histórii. Od svojho celosvetového uvedenia do kín v stredu minulého týždňa zarobil 201 miliónov dolárov, pričom jeho nakrútenie stálo spoločnosť Paramount 150 miliónov a marketing 75 miliónov.
(čtk)