SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 12.5 O 9:30

Na aké festivaly sa môžete tešiť v lete

Zistite, ktorý z letných festivalov je ten pre vás. Ponúkame (priebežne aktualizovaný) prehľad festivalov v Trenčianskom, Nitrianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Trnavskom, Prešovskom a Košickom kraji.

Tropické horúčavy na Pohode 2007.Tropické horúčavy na Pohode 2007. (Zdroj: ČTK/Genserek Eduard)

Zistite, ktorý z letných festivalov je ten pre vás. Ponúkame prehľad festivalov v Trenčianskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.

TRENČIANSKY KRAJ:

 • Kon Open Air

Letnú festivalovú sezónu v Trenčianskom kraji odštartuje tento rok 21. júna festival KON OPEN AIR v areáli Zelenej vody pri Novom Meste nad Váhom. "Je to vyjadrenie rôznych generácií adresované bezprostrednému okoliu. Patrí medi festivaly, ktoré si vybudovali svoju tradíciu a majú stúpajúcu tendenciu. Ponúka priestor rozmanitým umeleckým formám, ktoré vytvárajú zaujímaví ľudia," uviedla pre TASR Veronika Synaková z Agentúry Duna.

Piaty ročník festivalu ponúka rock, punk, ska, tanečnú hudbu - šordmusic, regae, mladé ambiciózne kapely, ako aj prezentáciu alternatívnej divadelnej scény.

 • Topfest

Prvým tohtoročným medzinárodným festivalom bude už tradične Topfest na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. Jubilejný 5. ročník sa bude konať 27. a 28. júna. TASR o tom informovala Veronika Synaková z Agentúry Duna.

"Piaty ročník sa bude snažiť ešte viac zvýšiť predchádzajúcu vysoko nasadenú úroveň. Počas prvých dvoch prázdninových dní sa domáci i zahraniční interpreti predstavia na troch pódiách," uviedla Synaková.

Na jubilejnom ročníku nebude chýbať úspešná česká skupina Kabát. Domácu scénu bude zastupovať skupina Puding pani Elvisovej, bratislavská formácia Lavagance, punkrocková kapela zo Žiliny HT. "Okrem týchto kapiel potvrdila svoju účasť i legendárna punková bratislavská formácia Zóna A. Elektronické štýly drum'n'bass, house, trance, chilout a trip hop zastúpi štvorčlenná kapela Amphibios," uviedla Synaková.

Najväčším lákadlom a zároveň hudobným darčekom sú čerství držitelia cien Grammy za najlepší metalový výkon, americká thrashmetalová skupina Slayer. Fanúšikovia ich uvidia 27. júna v zložení Tom Araya, Jeff Hanneman, Kerry King a Dave Lombardo.

Medzi účinkujúcimi nebudú chýbať formácie HT, Amphibios, Para a česká skupina Chinaski. "Na Topfeste 2008 si fanúšikovia budú môcť vypočuť songy z posledného veľmi úspešného albumu 07, ale aj osvedčené skladby, preverené mnohými koncertmi a festivalmi," uviedla Synaková. Doplnila, že okrem členov Chinaski prinesie na pódium radosť z hudby aj slovenská skupina Hex a česká skupina Divokej Bill. "Dav divákov do tanečnej aktivity určite rozprúdi desaťčlenná kapela Tleskač z Českej republiky," povedala Synaková.

Punk na festivale predstaví kapela Punkreas. Ženské sólové interpretky bude zastupovať mladá speváčka Anawi. Nebude chýbať ani megaúspešná skupina Horkýže Slíže. "Určite odznejú skladby z ich posledného albumu R'n'B Soul, ale aj ich staršie skladby," zdôraznila Synaková.

Návštevníci zhliadnu aj stálicu hudobného neba, skupinu Desmod a punkovú legendu Konflikt. "Skvelú atmosféru a neopakovateľný zážitok si návštevníci zachovajú i z vystúpenia českej skupiny MIG 21. Rock s prvkami folklórnych variácií predvedie terchovské rockové zoskupenie Arzén," uviedla Synaková.

Predstaví sa i Pathology Stench, Hudba z Marsu, Plus Mínus, Cliché, Street Spirit, Dogma inc a tiež víťaz 5. ročníka Festivalu amatérskej tvorby Mad Frequency. "Týmto sa však výmera pre jubilejný piaty ročník Topfestu jednoznačne nekončí. V zálohe máme ešte mená ďalších interpretov a pripravené je i prekvapenie," zdôraznila Synaková.

 • Pohoda

Pohoda festival sa tohto roku koná na trenčianskom letisku 18. a 19. júla. Účastníci sa môžu tešiť na množstvo domácich i zahraničných hudobníkov, ktorí sa predstavia na ôsmich pódiách. Viac o festivale si môžete prečítať v rozhovore s jeho organizátorom Michalom Kaščákom.

 • Topvar Žákovic Open 08

Na najväčší hudobný festival Trenčianskeho kraja Bažant Pohoda 2008 nadviaže 25. a 26. júla 8. ročník festivalu Topvar Žákovic Open 08. "Tradičný festival v Trenčianskych Bohuslaviciach privezie tento rok päť kapiel spoza rieky Moravy, ktoré doplní elita slovenskej hudobnej scény," uviedol manažér festivalu Yxo Dohňanský.

Medzi tohtoročné lákadlá festivalu budú podľa jeho slov patriť vystúpenia Davida Kollera, skupín Buty a Sunshine z Čiech. Slovenskú hudobnú scénu budú zastupovať mená ako Para, Polemic, Slobodná Európa, Hex, Hammel/Prúdy, ale aj legenda Ventil RG. "Toto všetko ďalej doplnia alternatívno-rockoví Diego, Swan Bride, The Infants, Cliché a Hogo Pogo. Splnili sme aj želania fanúšikov, keď vystúpia skupiny Khoiba a Skyline," uviedol Dohňanský. Piatkový večer zakončí na nočnej párty jeden z najlepších U2 revival bandov, skupina October.

Bohatý program sa nezaobíde ani bez tanečného stanu, ktorý ako každoročne obslúžia Djs z populárneho bratislavského Nu Spirit baru. Po minuloročnej prestávke sa organizátori vracajú k tradičnému futbalovému turnaju, ktorého sa zúčastnia hudobníci, novinári, futbalisti a po prvý raz v špeciálnom tíme aj vybraní návštevníci festivalu.

 • Myjavafest

V deň začiatku Žákovic open 26. júla sa v amfiteátri Trnovce koná po štvrtý raz Myjavafest. Predstavia sa hudobné formácie HT, I.M.T. Smile, Aya, Plus Mínus, Supprot Lesbiens, Hasiaci prístroj, Street Spirit, Smola a Hrušky a Kaktus.

 • Pustohlav 2008

Bodku za letnými festivalmi v Trenčianskom kraji už tradične spraví Pustohlav 2008. Svoj program naštartuje v piatok 8. augusta nočnou diskotékou plnou slovenskej a českej hudby. Pokračovať bude v sobotu 9. augusta, keď vystúpia okrem iných kapely Peoples, Cliche, Metropolis, Horkýže Slíže, Polemic, Fermata, Hex, Taktici a Psycho. "Headlinerom večera bude kapela Wanastowi Vjecy," uviedol jeden z organizátorov Ladislav Dedik.

Aj 6. ročník festivalu sa koná v Strážovských vrchoch, v obci Zliechov neďaleko Ilavy. "Pustohlav si udržuje charakter malého, ale zato príjemného festivalu," zdôraznil Dedik. Dodal, že v súčasnosti sa na definitívnom programe ešte stále pracuje.


NITRIANSKY KRAJ:
 • NITRA OÁZA CAMP

Nitra Oáza Camp pri Váhu, Komoča v okrese Nové Zámky bude od 3. do 5. júla miestom nultého ročníka festivalu Klikk fest. Vystúpia na ňom slovenské i maďarské hudobné skupiny a nebude chýbať ani anglický hosť Chumbawamba.

Slovenskú hudobnú scénu zastupuje na festivale Peter Cmorik, skupina Vidiek, Polemic, Peha. Zo susedného Maďarska prijali na festival pozvanie P.Mobil, Pokolgép, Korál a Belga. Okrem nich vystúpi ďalších cca 15 amatérskych hudobných skupín.

Klikk fest je hudobný festival, podporujúci amatérsku, poloamatérsku a profesionálnu živú hudbu, ktorý bude prebiehať so sloganom Priateľstvo bez hraníc, skonštatoval pre TASR jeden z organizátorov festivalu, predseda Novozámockého občianskeho klubu Peter Kis.

Okrem dvoch hudobných scén bude súčasťou festivalu aj literárny a folkový stan.

TRNAVSKÝ KRAJ:

 • LUMEN

Festival gospelovej hudby LUMEN sa bude konať v Trnave od piatka 6. do soboty 7. júna. Už 16. ročník obľúbeného celoslovenského festivalu prevažne veriacej mládeže ponúkne na dvoch pódiách na Trojičnom námestí a v miestnom amfiteátri tradične pestrú ponuku hudobných skupín.

Mottom Lumenu 2008 je Light in the City oslava života, svetla a radosti. Svoju účasť na podujatí zatiaľ potvrdili britskí Delirous, The 29th Chapter, Blue Tree, GK Real a DJ Andy Hunter, doplnení domácimi Saleziánmi, Timothym a Tretím dňom.

Hlavný program je každoročne doplnený o prednášky pre mládež, v súčasnosti prebieha na webovej stránke festivalu hlasovanie o najzaujímavejších témach. Spomedzi 39 ponúknutých sa na prvých miestach zatiaľ držia Láska cez internet, Povolanie: manželstvo a Exorcizmus.

 • RADIMOVSKÁ ŠOPA

Futbalový štadión Radimove, neďaleko Skalice sa aj v tomto roku zmení na kempingový tábor. Už po osemnásty raz sa na ňom uskutoční Radimovská šopa.

Dvojdňové podujatie sa začne v piatok 20. júna o 17. hodine a vystúpia na ňom folkové a beatové kapely, napríklad Satisfaction, Skaličan, Pavlína Jíšová a přátelé, ale aj také známe pojmy, ako je skupina Vidiek či Divokej Bill.

V sobotu bude program pokračovať a návštevníkom zahrajú Vladimír Merta, Veslári, Nadoraz, ale aj skupina Gladiátor.

 • DOBROFEST

Medzinárodný hudobný festival DOBROFEST sa v Trnave uskutoční od štvrtka 26. do soboty 28. júna. Podujatie venované pamiatke vynálezca rezofonickej gitary-dobro, americkému Slovákovi Johnovi Dopyerovi bude mať už svoje 17. pokračovanie. Každoročne na otvorené i kryté scény Dobrofest pozýva špičkových dobristov z celého sveta, podujatie patrí v súčasnosti k najstarším hudobným festivalom svojho druhu na Slovensku. V tomto roku bude venované 115. výročiu narodenia a 20. výročiu smrti Johna Dopyeru.

Pre tento ročník Dobrofest vo zvýšenej miere ponúkne širokú škálu využitia rezofonickej gitary v rozličných hudobných štýloch-okrem country a bluegrassu aj jazz, blues, folk, rock. V priebehu troch festivalových dní sa uskutoční deväť koncertov hudobníkov z 11 krajín. Okrem domácich hudobníkov a spevákov to budú hostia z USA, Kanady, Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Švédska, Slovinska, Chorvátska, Rakúska a Čiech. Účasť potvrdil i viacnásobný držiteľ ceny Grammy Američan Ken Emerson či jeho krajan Freddy Roulette, alebo jeden z najrenomovanejších európskych hráčov na steel gitaru Claude Langlois z Francúzska. Príde i Laco Déczi a Cellula New York, Peter Sabadoš, Soňa Horňáková, českí Poutníci, Nemec Slidin'Tom B., Julian Socha z Veľkej Británie, domáci Bonzo and The Resonators, Bottleneck John zo Švédska či Christian Prechtl z Rakúska.

Hlavné festivalové koncerty sa presunú z hlavného trnavského námestia do amfiteátra. Sprievodné podujatie je stretnutie s muzikantmi Tvárou v tvár, výstava obrazov L. Décziho v mestskej veži a ako echo Dobrofestu sa v nedeľu 29. júna uskutoční i satelitný koncert festivalu v Dolnej Krupej.

 • SKALICA MUSIC FEST

Už štvrtý ročník SKALICA MUSIC FEST-u potvrdzuje, že o taký druh zábavy je v metropole Záhoria medzi návštevníkmi záujem. Ohlasy na predchádzajúce ročníky festivalu sú veľmi pozitívne a každoročne sa do areálu františkánskej záhrady príde pozrieť približne 25.000 ľudí.

Tí, ktorí už v minulosti festival navštívili, si cestu do Skalice nachádzajú opäť. Lákajú ich predovšetkým kvalitné hudobné vystúpenia známych spevákov a skupín. Vlani to boli napríklad Desmod či skupina Kryštof.

V tomto roku sa 28. júna zídu na pódiu speváčky Aneta Langerová a Tina, ale aj skupiny Hex a Gladiátor. Všetko doplnia zábavné súťaže a bohaté občerstvenie.

 • HODOKVAS

Festival Hodokvas v Piešťanoch privíta aj držiteľa tohtoročných prestížnych českých hudobných cien Anděl - skupinu Monkey Business, ale hlavnou hviezdou 9. ročníka bude londýnska skupina Sex Pistols, ktorá je na svetovej hudobnej scéne už 30 rokov.

V piatok 4. júla a sobotu 5. júla odznejú na viacerých pódiách na piešťanskom letisku desiatky koncertov rôznych hudobných žánrov. Skvelým reprezentantom domácej progresívnej scény bude aj v zahraničí čoraz známejšia skupina Lavagance, účasť potvrdila aj jedna z najpopulárnejších poľských indie-popových kapiel The car is on fire, českú silu príde demonštrovať tvrdá HC3, lahôdkou bude aj vystúpenie domácej hardcorovo-punkovej formácie Punkreas a žilinskej The Swan Bride. Príde aj Čechomor, Karpina, Kvet nikotínu, Polemic či Slobodná Európa.

 • PORTAFEST

PORTAFEST, legendárny český hudobný festival v štýle folku, country a trampskej piesne Porta bude mať na Slovensku mladšieho brata. Mesto Skalica zobralo tento rok prvýkrát pod svoje krídla organizovanie slovenskej podoby s predkolami a národným finále, odkiaľ víťaz postúpi do medzinárodného finále v severočeskej metropole Ústí nad Labem.

V skalickej Františkánskej záhrade sa 12. júla rozhodne, kto bude reprezentovať slovenskú folkovú a country scénu na medzinárodnom finále Porty. V predkolách bude interpretačná aj autorská súťaž.

 • FEST DOBRÉ BOHUNICE

V poradí už 6. ročník folkového festivalu FEST DOBRÉ BOHUNICE, na ktorom sa predstaví v amfiteátri v Jaslovských Bohuniciach pri Trnave od piatka 25. do nedele 27. júla viac než 220 účinkujúcich z 13 krajín, nevynímajúc to najlepšie nielen zo Slovenska a Čiech v rámci menšinových žánrov. Do programu sú zaradení Zuzana Smatanová, Nedvědi, Veslári, Luan Parle&Gavin Ralston, Big Daddy Wilson, Robert Křesťan&Druhá Tráva, Roc'Hann, Thierry and Friends, Slniečko (Punto a Rybacé hlavy), BlueWay, Karpatské Horké, Petiar, L.P.S., Holotropic Dance, Ozvena, Arccus a ďalší.

Festival je súčasťou projektu na podporu menšinových hudobných žánrov, okrem hlavného programu bude aj rad zábavných súťaží pre deti i dospelých - majstrovstvá v skákaní pupkáčov, vodácke súťaže na rybníku o zlatú basu, športové kolektívne hry, indiánske mestečko tvorivé dielne šikovných remeselníkov, ryžovanie zlata.

 • TRNAVSKÝ JAZZYK

TRNAVSKÝ JAZZyk je trnavským príspevkom do rodiny slovenských jazzových festivalov. Vo svojom 5. ročníku skúšobne zamení komorné prostredie záhrad múzea a galérie za veľkokapacitný mestský amfiteáter a milovníci dobrého jazzu čakajú, čo to s ním urobí. Každopádne sa organizátori aj v tomto roku snažili do programu podujatia od piatka 8. augusta do nedele 10. augusta zaradiť to najlepšie, čo na súčasnej domácej jazzovej scéne je. Na Trnavskom JAZZyku vystúpia Traditional Club, Blues8, Kalteneker Trio, Peter Lipa, Ron Ringwood, Son Caliente. Súčasťou je aj tradičný Retro kinematograf, ako vždy, so živou hudbou.

 • LODENICA

Desiaty raz sa v posledný prázdninový víkend od štvrtka 28. augusta do soboty 30. augusta otvoria brány piešťanského autocampu Lodenica a privítajú nadšencov folku, country a trampskej hudby. Festival Lodenica sa zapísal medzi najnavštevovanejšie podujatia svojho druhu nielen na Slovensku, ale i v strednej Európe. Stalo sa tradíciou, že open air fest navštevujú rôzne vekové skupiny a tak je postarané i o detské mestečko, maľovanie tvárí, rôzne súťaže, modelovanie z hliny, jazda na koni, detská škola country tanca, plážový volejbal, výlety do okolia, bábkové divadlo.

BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ:

 • JAZZNICA

Prázdninový letný jazzový festival Jazznica v Banskej Štiavnici ponúkne širokú paletu podujatí a koncertov. Od 5. do 8. júla sa na miestnom amfiteátri predstaví jazzová elita.

Hviezdou prvého dňa bude izraelsko-americké Avishai Cohen Trio, jeden z najtalentovanejších a najuznávanejších súčasných svetových hráčov, bývalý spoluhráč Chicka Coreu. Večernú atmosféru rozprúdi maďarská skupina Equinox a nestor slovenskej jazzovej hudby Peter Lipa.

Ako TASR informovala Viktória Michalská z oddelenia kultúry v Banskej Štiavnici, druhý večer bude patriť Lucii Lužinskej a jej All Timme Jazz, Aurelmi ocenenému Paľovi Bodnárovi a jeho InterJAZZional Bandu s plnou plejádou hostí.

Na záver večera vystúpi jedna z najvýraznejších súčasných osobností poľskej jazzovej scény, speváčka Anna Maria Jopek, známa zo spolupráce s takými jazzovými veličinami ako Pat Metheny, Nino Cinelu, Branford Marsalis, Christian McBride. Na festivale sa predstavia aj Eldard Tarmu z USA a Nothing but Swing a mnohí ďalší.

 • ORANGE MUSIC SUMMER

Jediným veľkým festivalom na juhu stredného Slovenska je Orange Music Summer, ktorý sa uskutoční 25. a 26. júla pri vodnej nádrži a rekreačnej oblasti Ružiná v okrese Lučenec.

Tento rok to bude tretí ročník. Festival je súčasťou letnej koncertnej série s rovnomenným názvom, ktorá sa uskutoční ešte na Domaši, na Duchonke a prvýkrát aj na Orave.

Predstavia sa na ňom Desmod, Peha, No Name, Horkýže Slíže, Gladiator, Hex a mnohí iní slovenskí hudobníci. Z Čiech príde na festival zaspievať Aneta Langerová. V programe nebude chýbať ani hip hop v podaní Rytmusu a Kontrafaktu.

Súčasťou festivalu je aj druhý ročník projektu Orange Music Summer Challenge. Ide o interpretačnú súťaž pre hudobníkov s vlastným koncertným repertoárom, ktorí posielajú svoje nahrávky organizátorom festivalu. Prvá etapa súťaže odštartovala už v apríli.

Tri zastávky slovenských a českých hviezd pop music v rámci jedného festivalu zaznamenali vlani viac ako 54.000 návštevníkov. Tento rok, po rozšírení festivalu o Oravu, očakávajú organizátori návštevnosť až 70.000 ľudí.

 • FOLK & WORLD MUSIC FEST

Multižánrový festival Folk & World Music Fest od 31. júla do 2. augusta je zameraný na folk a world music. Okrem domácich interpretov sa na ňom predstavia aj kapely a sólisti z okolitých krajín.

Priestor dostane najmä folková hudba dochutená rockom, jazzom a ďalšími prímesami world music a mnohých iných hudobných žánrov z celého sveta. Festivalom ožije amfiteáter a rôzne lokality v Banskej Štiavnici.

 • CAP Á L'EST

Európsky festival Cap á l'est (Cesta na východ) prináša od 14. do 16. augusta dialóg kultúr, ktoré sa stretávajú v jedinečných viacjazyčných predstaveniach a nemajú v Európe obdobu.

Využívajú poéziu, kvalitnú hudbu a divadlo, vychádzajú z historických tradícií a hrajú sa v netradičných priestoroch. V období festivalu ožívajú priestory kina, amfiteátra a Starého zámku v Banskej Štiavnici.

Festival divadla, hudby a poézie, ktorého piaty ročník bude v Banskej Štiavnici, je inšpirovaný francúzskou kultúrou. Od tretieho ročníka sa oveľa viac popri francúzskych umelcoch na festivale integrujú aj slovenskí. Koncertovať na ňom budú dokonca predstavitelia kultúry francúzskych ostrovov Trinidad a Guadeloupe v Karibiku.

 • DETVA FEST

V sobotu 16. augusta ožije amfiteáter v Detve už štvrtým ročníkom festivalu Detva fest.

Ide o celoslovenský festival vlastnej tvorby hudobných skupín, ktorý v tomto rázovitom folklórnom kraji prekvapujúco zapustil silné korene. Organizátori predpokladajú účasť takmer dvoch desiatok kapiel.

ŽILINSKÝ KRAJ:

 • DROTÁRIA 2008

Na pódiu amfiteátra v kysuckej Turzovke sa v piatok 18. a v sobotu 19. júla predstavia interpreti 4. ročníka festivalu folk, country a trampskej piesne Drotária 2008.

V piatok vystúpia Ivan Mládek či skupina Goodwill a program zavŕši Country bál. V sobotu popoludní bude pódium patriť súťaži amatérskych skupín a interpretov o Drotársku krošňu, po ktorej sa predstavia Janek Ledecký, Bokomara Naďa Urbánková či skupina Sunny Side.

 • MALATINSKÉ ROCKOVANIE

Malatinské ROCKovanie - rockový hudobný festival sa uskutoční v piatok 19. júla v prírodnom amfiteátri obce Malatiná. Hlavným cieľom je podľa starostu obce Zdenka Kubáňa umožniť mladým ľuďom z Oravy, Turca a Liptova prezentovať sa pred verejnosťou.

Okrem mladých začínajúcich skupín sa v programe predstavia i skúsené, napríklad Targo.

Prvý ročník prehliadky amatérskych skupín Malatinské ROCKovanie sa uskutočnil v minulom roku.

Medzinárodný festival Folkovania sa už dvanástykrát uskutoční 25. a 26. júla pod Skalkou pri hrade Liptovský Hrádok.

"V programe sa predstaví asi 37 kapiel. Vo festivalovej ponuke sú popri country a folkovej hudbe aj ukážky westernových zručností, súťaže, tanec," uviedol pre TASR riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Liptovskom Hrádku Ivan Šenšel.

Minulý rok sa na festivale zúčastnilo takmer 5000 ľudí, podobnú návštevnosť očakávajú organizátori aj tento rok. Priestor dostanú najmä hudobné formácie z rôznych kútov Slovenska, ale aj Českej republiky.

 • ORAVA ROCKFEST 2008

Česká metalová legenda Arakain, legenda českého black trashu Torr a mladoboleslavská kapela Debustrol sú hlavní headlineri rockového open air festivalu Orava Rockfest 2008, ktorý bude 1. a 2. augusta 2008 na pláži pri amfiteátri v Námestove na hornej Orave.

Účasť potvrdila aj britská kapela s hudobným gothic rock štýlom - The Faces Of Sarah, české zoskupenie Alkehol a ďalší rockoví interpreti. Vystúpia aj slovenské punk-rockové skupiny Zóna A, Chiki Liki Tu-a, Karpina a Konflikt. Svoj koncert odohrá kapela finalistu súťaže Slovensko hľadá SuperStar Roba Šimka Massriot.

TASR o tom informoval PR manažér festivalu Tomáš Brna.


 • ROCK BESKYD FEST

Milovníkov rockovej hudby privíta v piatok 8. augusta v kysuckej Turzovke 12. ročník rockového festivalu Rock Beskyd Fest.

Na pódiu mestského amfiteátra sa predstavia Kreyson a Láďa Křížek, skupiny Komajota či Kiss revival.

 • COUNTRY FEST

Druhý augustový víkend ožije amfiteáter Nad Bôrami v rázovitej Terchovej tretím ročníkom festivalu Country Fest Rozmarín Terchová. Moderátorom festivalu bude už tradične Michal Hudák, ktorý sa predstaví so skupinou Žobráci. Pre návštevníkov bude počas piatku 8. i soboty 9. augusta pripravený bohatý sprievodný program s množstvom atrakcií aj pre detského diváka.

 • TERCHOVSKÝ BUDZOGÁŇ FEST

O týždeň neskôr sa na tom istom amfiteátri uskutoční Rockový festival Terchovský budzogáň. Vo štvrtok 14. augusta sa postupne predstavia Peter Cmorik s kapelou, skupina Horkýže Slíže a fínska skupina Sunsire Avenue. V piatok 15. augusta vystúpi na festivalové pódium punková skupina HT, terchovsko-žilinská skupina Arzén a stálica českej hudobnej scény skupina Kabát.

 • 11. ROCKOVÝ ZÁBER

Hudobný festival 11. Rockový záber sa uskutoční 30. augusta v obci Veličná pri Dolnom Kubíne. Vystúpi na ňom 13 kapiel zo Slovenska a Čiech.

Z tých známejších sú to David Koller Band, Kreyson, Doga, Arzén. TASR o tom informoval jeden z organizátorov Miroslav Kvašňovský.

Súčasťou podujatia je aj tzv. "Minizáber", ktorý sa uskutoční 21. mája v Dolnom Kubíne. Účinkovať budú mladé oravské kapely, z ktorých jedna dostane šancu sa predviesť na pódiu 11. Rockového záberu.

V minulých rokoch sa na festivale predstavili také kapely ako Olympic, Desmod či Gladiator.

PREŠOVSKÝ A KOŠICKÝ KRAJ:

 • SIGORD

Festival dobrej hudby Sigord má za sebou desať úspešných ročníkov. Organizátorom tohto jedinečného folkového podujatia, na ktorom si však nájdu svoj priestor aj predstavitelia iných hudobných žánrov, je OZ Sicortus. Festival sa prvýkrát uskutočnil v roku 1997 na podnet členov prešovských hudobných kapiel Mloci a Žobráci.

Organizátori hľadali lokalitu pod holým nebom, ktorá by svojim prírodným charakterom korešpondovala s hudobnými žánrami, ktoré mali na festivale zaznieť. Vyhliadli si rekreačnú lokalitu Sigord približne 1O kilometrov od Prešova.

"Podujatie nesie vo svojom názve meno mnícha a učenca Sicortusa, ktorý vraj v stredoveku žil ako pustovník v tejto lokalite. Tieto skutočnosti nemáme historicky overené ani sme po nich prísne nepátrali. Jednoducho nám na názov festivalu stačila legenda," uviedol pre TASR jeden zo zakladateľov podujatia Alexander Hudák.

V rekreačnej oblasti Sigord sa však nakoniec uskutočnili len prvé dva ročníky. Vyskytli sa technické problémy s elektrickou energiou, pre veľký záujem fanúšikov country a folku miesto kapacitne nestačilo a nedali sa vytvoriť ani parkovacie miesta. Organizátori mali problémy so zabezpečením ubytovania a stravovania. Po dvoch rokoch teda presťahovali na niekoľko rokov podujatie do priestorov prešovského amfiteátra neďaleko centra mesta. "Získali sme síce veľmi slušné prostredie, ale po dvoch rokoch sme na podnet účinkujúcich i návštevníkov, ktorým nevyhovovalo málo prírodné prostredie, hľadali opäť nové miesto pre podujatie. Nakoniec sme zakotvili na prešovskom prírodnom kúpalisku Delňa, kde sa festival organizuje až dodnes," dodáva Hudák.

Počas desiatich ročníkov sa na festivale vystriedalo niekoľko desiatok kapiel zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska, Spojených štátov a ďalších krajín. Medzi stálych účinkujúcich môžeme zaradiť Wabiho Daňka, ktorý je zároveň krstným otcom festivalu. "Na pódiu festivalu si zahrali aj Peter Lipa, Peter Nagy, Janek Ledecký či skupina Kamelot. Ozdobou programu bola i vynikajúca česká folková speváčka Zuzana Navarová, ktorá už, bohužiaľ, nie je medzi nami," skonštatoval Hudák. V roku 1997 sa v programe objavuje prvýkrát aj vtedy málo známa skupina I.M.T Smile bratov Táslerovcov.

Zámerom realizátorov festivalu bolo vytvoriť priestor pre domáce kapely z východného Slovenska, snažili sa však dať možnosť aj novým začínajúcim interpretom. V poslednom období sa im podarilo prispieť k objaveniu skvelej prešovskej skupiny Helenine oči. Program festivalu bol rozložený na tri dni a denne si ho každý rok prišlo pozrieť približne 2000 návštevníkov. Podujatie sa počas celej svojej histórie uskutočňovalo v júni teda na začiatku festivalovej hudobnej sezóny. V tomto roku plánujú organizátori Festivalu dobrej hudby Sigord letnú hudobnú sezónu uzatvárať koncom augusta. Bude sa konať na Delni len jeden deň v komornej atmosfére. V programe opäť nebudú chýbať Mloci, Žobráci, Veslári, zahraničné kapely, ako aj začínajúce skupiny z východného Slovenska. Organizátori očakávajú, že pozvanie prijme aj Vladimír Mišík z ETC.

 • ORANGE MUSIC SUMMER

Vstúpiť do sveta hudby budú môcť fanúšikovia populárnej hudby na festivale Orange Music Summer Domaša, ktorý sa bude konať 4. 5. júla 2008 v rekreačnom stredisku Eva pri vodnej nádrži Domaša pri obci Holčíkovce. Osvedčená dramaturgia už tradične spája to najlepšie zo slovenskej a českej populárnej hudby na čele so skupinami Desmod, Peha, No Name, Horkýže Slíže, Gladiator, Hex, Polemic či Tublatanka. Chýbať nebude ani Zuzana Smatanová či skupina Komajota.

Úvod každého festivalového dňa bude patriť talentovaným skupinám z domáceho regiónu, ktoré takto dostanú šancu a príležitosť na prezentáciu pred početným publikom.

Účasť potvrdil aj úradujúci zlatý slávik Peter Cmorik či legenda slovenskej populárnej hudby Miro Žbirka, pre ktorého to bude jediné účinkovanie na Slovensku počas letných prázdnin. Zlatým klincom programu spoza rieky Moravy bude na Domaši, Ružinej, Duchonke a Orave Aneta Langerová. Sobotná polnoc bude patriť tomu najlepšiemu z hip-hopovej scény na čele s Rytmusom a Kontrafaktom. Celkovo sa na každom festivale predstaví viac ako 50 skupín a 200 účinkujúcich.

Letné hudobné festivaly na Domaši, Ružinej a Duchonke patria už niekoľko rokov medzi najobľúbenejšie podujatia tohto typu. V minulom roku zaznamenali viac ako 54.000 návštevníkov. K osvedčenej festivalovej trojici v tomto roku pribudne Orava, čím by očakávaná návštevnosť mala prekonať sedemdesiattisícovú hranicu. Hudobný festival Orange Music Summer tým potvrdí pozíciu najväčšieho hudobného podujatia na Slovensku.

 • LOKAL LIFE

Piaty ročník festivalu LOKAL LIFE posúva jeho hranice mimo amfiteátra Kežmarok. Bude sa konať 27. - 28. júla v centre Kežmarku a v priestoroch jeho mestského kultúrneho strediska.

Okrem hudobnej scény na hlavnom pódiu pripravujú organizátori aj divadelnú scénu a Partistan, kde sa budú prezentovať tanečné, ale i experimentálne štýly.

Účasť na festivale potvrdili Buty, Puding Pani Elvisovej, Chiki Liki Tu-a, ale aj zahraniční hostia Aphrodite (UK), High Contrast (UK), Push (PL), E-Space & Squal (PL) a iní. Malo by vystúpiť približne 60 domácich a zahraničných hudobných interpretov.

 • OKEY LETO

Tohtoročný hudobný festival Okey Leto sa bude konať v Poprade 1. a 2. augusta. Podujatie, ktoré mapuje aktuálne dianie na slovenskej hudobnej scéne, organizujú Rádio Okey a Produkčný dom FORZA.

Okey Leto 2008 bude podľa organizátorov tradične plné dobrej hudby. Strhujúce atrakcie dotvoria skvelú atmosféru, ktorá sprevádza najväčší hudobný festival na východnom Slovensku.

Dramaturgia festivalu vychádza aj v tomto roku z hlavného zámeru, ktorým je ponúknuť divákom naživo interpretov a piesne, s ktorými sa počas celého roka stretávajú v éteri rádia.

Počas dvoch dní sa stretnú na jednom pódiu viac ako dve desiatky slovenských a českých interpretov, ktorých skladby určujú aktuálne trendy a smerovanie slovenskej a českej populárnej hudby.

 • CAMPFEST

Desiatykrát sa bude na ranči v Kráľovej Lehote konať od 7. do 10. augusta CampFest.

Je to 4-dňový open-air music festival plný kempovej pohody, počas ktorého si každý môže vybrať z množstva programov bežiacich súčasne na viacerých pódiách a v megastanoch (hudobné koncerty, muzikály, drámy, pantomímy, worksopy a semináre zamerané na problémy mladých, diskusie, šport).

Hlavný program sa bude konať každý večer. V rámci neho vystúpia slovenské i zahraničné hudobné skupiny rôznych štýlov. Tento rok prijalo na festival pozvanie viac ako 250 účinkujúcich.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 237
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 973
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 731
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 174
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 059
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 570
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 894
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 832
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 533
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 693
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marcel Slávik

Minister hospodárstva naňho podal trestné oznámenie.

2 h
Joe Biden.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

1 h
Ilustračná fotografia.

Testovanie sa koná od 18. do 26. januára.

3 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Valec OĽaNO ide ďalej

Peter Tkačenko

Niekto zabudol, že terajšia vláda je zajtrajšia opozícia.

4 h