SME

Venuša v labyrinte otvorených rán

Peter O' Toole je britská herecká legenda, vo svojej rozsiahlej, dnes už viac než päťdesiatročnej kariére získal osem nominácií na Oscara a mnoho ďalších ocenení. Bez zveličovania možno tvrdiť, že nový film britského režiséra Rogera Michella je O' Toolový

Peter O' Toole je britská herecká legenda, vo svojej rozsiahlej, dnes už viac než päťdesiatročnej kariére získal osem nominácií na Oscara a mnoho ďalších ocenení. Bez zveličovania možno tvrdiť, že nový film britského režiséra Rogera Michella je O' Toolovým hereckým koncertom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Maurice (Peter O' Toole) je starý, ale stále ešte ako-tak aktívny herec, Ian (Leslie Phillips) je rovnako herec v dôchodkovom veku (na snímke z mowieweb). Každý deň sa navštevujú, chodia do rovnakej kaviarne i klubu. S obľubou sa sťažujú na zdravotné problémy, chaos v tabletkách („... v žiadnom prípade nejedz tie modré! Po tých sa chce človeku iba spať.“) a, pochopiteľne, na úplnú inkompetenciu svojich ošetrujúcich lekárov a vôbec všetkých, čo nie sú práve prítomní.

SkryťVypnúť reklamu

Nesenilné dialógy sú napísané vtipne a svižne, v tradícii britských konverzačných komédií, ale na výnimočnej úrovni. Autorom scenára Venuše je i u nás známy britský spisovateľ indického pôvodu Hanif Kureishi. Aktívnu iskru filmu predstavuje mladučká Jessie (Jodie Whittaker), ktorá vletí do života našich dvoch ufrflaných sympatických priateľov, a akoby mimochodom rozvráti ich ustálené rituály.

Ako Ariadnina niť sa vinie filmom vo viacerých rovinách téma narušenia hraníc. Naj­zjavnejšie narušuje pokoj dôchodcovského sveta energická a zle predvídateľná Jessie, ktorá len svojou samotnou prítomnosťou čerí vody roky pestovaných zvykov.

V komických scénach sa Ian na svoju praneter stále sťažuje, pretože a priori nemôže zapadnúť do zvyklostí, v ktorých nemá miesto. Pre Maurica zase predstavuje poslednú iskru v jeho kedysi bohatom a teraz temer mŕtvom milostnom živote. Rovnako dochádza i k formovaniu, de facto narušeniu osobnej integrity u Jessie, ktorá sa pohybuje od pohŕdania ku skutočne priateľskému až erotickému citu k umierajúcemu mužovi.

SkryťVypnúť reklamu

Obe spomenuté narušenia patria k filmovému rozprávaniu. No film Rogera Michella je v tomto smere bohatší. Erotický vzťah impotentného starca a mladučkého dievčaťa je tabu. Útok na túto hranicu však prekračuje rámec vlastného filmového rozprávania a vytvára napätie priamo medzi divákom a filmovým obrazom.

Sexuálna túžba je zrejme z estetických dôvodov spravidla doménou krásnych či aspoň funkčných tiel. Neobvyklosť takéhoto vzťahu má charakter ozvláštnenia, cez ktoré sa z klasickej romance stáva zaujímavá interaktívna dráma.

Ďalším pozoruhodným presahom filmu Venuša je jeho pseudodokumentárny rámec. Peter O' Toole i Leslie Phillips hrajú obaja známych hercov na sklonku kariéry i života. Rámec je v tomto zmysle verný skutočnosti. Vďaka tomuto „realistickému“ rámcu sa jemne potláča fiktívny základ filmového rozprávania a filmová výpoveď, vrátane členitej katarzie, získava prekvapivú razanciu.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Venuši tak vzniká labyrint vzťahov medzi rozličnými hranicami a ich úmyselnými či náhodnými rušiteľmi. Labyrint otvorených rán posúva vydarenú chytrú komédiu do temer vážnej polohy. Bez ohľadu na túto vtipnú viacúrovňovú komplexnosť, ktorá môže a nemusí byť interpretačným kľúčom, sa Rogerovi Michellovi vydaril inteligentný a vyvážený film.

Venuša. Venus, USA/VB, 2006, 95 min.

Réžia: Roger Michell.

Scenár: Hanif Kureishi, kamera: Haris Zambarloukos, hudba: Corinne Bailey Rae, hrajú: Peter O'Toole, Leslie Phillips, Jodie Whittaker, Richard Griffiths, Vanessa Redgrave a ďalší

Premiéra v SR: 8. mája 2008

Autor: Jakub Kudláč (Autor je publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu