Bratislava 10. mája (TASR)
"Kapely a niektoré ďalšie produkčné veci začíname riešiť už v októbri, pretože hlavne zahraniční umelci si plánujú hranie počas ďalšieho roka už na jeseň," vysvetlil pre TASR organizátor trenčianskeho festivalu Pohoda 2008 Michal Kaščák. Jeho slová potvrdil aj organizátor popradského festivalu Okey Leto 2008 Pavol Danišovič. "Prvé vyjednávania so zahraničnými hosťami, spoluorganizátormi a lokalizácia celej logistiky sa začína približne deväť mesiacov pred realizáciou podujatia," dodal.
Výber účinkujúcich riešia organizátori popradského festivalu spolu s rádiom, s ktorým festival organizujú. Nároky umelcov sú podľa Danišoviča štandardné, dôležité je vyjednať honorár, čas vystúpenia a dohodnúť sa na technických podmienkach. Predtým ako umelci vystúpia na pódium, nastupujú ľudia, ktorí stavajú jednotlivé scény, majú na starosti ozvučenie, svetlá a celú techniku. "Ďalší sa starajú o umelcov od ich príchodu cez ubytovanie, dopravu, občerstvenie až po ich odchod," spresnil Kaščák.
Dôležitou súčasťou festivalu je okrem dobrého programu aj bezpečnosť ľudí. "Keďže robíme festival takpovediac na holej lúke, snažíme sa, aby všetky bezpečnostné zložky, polícia, požiarnici, ale aj zdravotná služba fungovali stopercentne," vysvetlil Kaščák. Okrem toho nechýba na letisku ani oplotenie celého festivalu, ktoré tiež pomáha pri udržaní bezpečnosti. "Neslúži len na to, aby sme si chránili priestor pred čiernymi pasažiermi, ale aj na ochranu ľudí, ktorí v areáli stanujú, ktorí si zaplatili lístok a v konečnom dôsledku je to aj ochrana nášho majetku," vysvetlil Kaščák. Na rozdiel od Pohody sa Okey leto koná takmer v centre mesta, na futbalovom štadióne, kde je to so zabezpečením bezpečnosti jednoduchšie. "Futbalový štadión je zabezpečený strážnou službou a tiež ďalším potrebným servisom," dodal Danišovič.
Nevyhnutnou súčasťou zabávajúcich sa hudobných fanúšikov je aj hygiena počas dní strávených na festivale. V tejto súvislosti Kaščák upozornil, že nezabúdajú ani na túto zložku. "Snažíme sa, aby ľudia mali možnosť stráviť festival v čo najhygienickejšom a najčistejšom prostredí," uviedol s tým, že Pohoda je jediným festivalom na Slovensku, ktorý separuje odpad.
Ďalšími neodmysliteľnými súčasťami letných festivalov sú parkovanie, stanové tábory a samozrejme občerstvenie. Nielen pre účinkujúcich, ale hlavne pre návštevníkov. Podľa Kaščáka ani v tejto oblasti netreba nič zanedbať. "Treba zabezpečiť, aby ľudia dostali dobré jedlo. Aby si mohli vybrať nielen z tradičného stánkového občerstvenia, ale aj to, čo majú radi, napríklad vegetariánsku kuchyňu a tiež aby na festivale nechýbali stánky s ovocím a zeleninou," spresnil.
Organizátori festivalov riešia tiež ich propagáciu od elektronických a printových médií cez tlačené letáky, plagáty až po webové stránky. V neposlednom rade nesmú zabudnúť na vybavenie všetkých potrebných povolení, ktoré s takýmito veľkými podujatiami súvisia.
V súčasnosti je na Slovensku boom letných festivalov. Každý sa snaží nájsť svoju originálnu tvár a špecifickú ponuku. Konkurencie sa ani jeden z oslovených organizátorov neobáva. "Samozrejme, že každý chce mať tých najlepších, ale v rámci svojich kapacít a dramaturgie, takže konkurenčné strety sú minimálne," uzavrel Danišovič s tým, že hlavní festivaloví hráči sú termínovo, ale aj smerovaním na zahraničných headlinerov v dostatočnej vzdialenosti, takže nevidí žiadny problém.