Bratislava 10. mája (ČTK) - Knieža Svätopluk je ďalšou legendami opradenou historickou postavou, ktorú chce oživiť známy režisér Juraj Jakubisko. Pre Slovenské národné divadlo totiž na november pripravuje premiéru novej inscenácie rovnomennej opery Eugena Suchoňa o významnom veľkomoravskom panovníkovi.
"Rešpektujem Suchoňove dielo, ale chcel by som ísť viac do toho, čo nás spája s Európou, do našich dejín," povedal ČTK Jakubisko, ktorý v súčasnosti pracuje slovenskom dabingu svojho nového veľkofilmu Bathory. Práve práca na snímke, inšpirovanej postavou skutočnej grófky Alžbety Bátoriovej z prelomu 16. a 17. storočia, vraj obrátila jeho pozornosť k historickým témam z nášho územia.
Keď totiž robili testovaciu projekciu Bathory vo Veľkej Británii, tak mu vraj publikum nechcelo veriť, že aj v Uhorsku boli králi. "Začíname vchádzať do spoločnej Európy a nič nevieme o sebe. My musíme vedieť, že aj my sme mali svoje dejiny, lebo pre dejiny Európy majú veľký význam," tvrdil známy filmár.
Premiéra opery je naplánovaná na 7. novembra. "Slovenské národné divadlo uvedie operu Svätopluk pri príležitosti storočnice narodenia Eugena Suchoňa," povedala ČTK hovorkyňa divadla Zuzana Golianová. Jej réžiu Jakubiskovi zverili po tom, čo v ňom úspešne uviedol inscenáciu Suchoňovho iného diela, prvej slovenskej národnej opery Krútňava.
A tak sa operní priaznivci môžu tešiť na veľkovýpravné predstavenie s množstvom účinkujúcich a Jakubiskovou poetikou. "O titulnej postave rokujeme so svetoznámym sólistom, ktorý sa na galakoncerte pri príležitosti otvorenia novej budovy národného divadla vrátil na dosky SND po 12 rokoch a pred pár dňami s veľkým úspechom vystúpil ako strhujúci Boris Godunov - Sergejom Kopčákom," prezradila Golianová.
Svätoplukov príbeh si Jakubisko vie predstaviť aj na filmovom plátne. "Snažili sme sa robiť filmy o Slovenskom národnom povstaní, o socializme, postsocializme, ale nikto nesiahal do takej hlbokej minulosti," zamýšľal sa režisér.
Pred viac ako 1100 rokmi počas panovania Svätopluka, najvýznamnejšieho predstaviteľa dynastie Mojmírovcov, Veľkomoravská ríša dosiahla najväčšiu územnú rozlohu. Svätopluk bol uznaný pápežom za rovnocenného panovníka vtedajšej kresťanskej Európy. O živote a múdrosti Svätopluka sa traduje mnoho legiend, najmä známa povesť o prútoch, ktoré dal svojim synom.
O Jakubiskovho Svätopluka sa tento týždeň zaujímal aj premiér Robert Fico. Túto postavu politici súčasnej vládnej koalície vyzdvihujú ako prvého kráľa starých Slovákov, pričom premiér pri oslavách štátnych sviatkov či historických udalostí v dejinách Slovenska opakovane vyzval k pozdvihnutiu národného povedomia a k vlastenectvu.
him boa