SME

Hudobný kalendár na stredu - Stevie Wonder

Stevie Wonder, vlastným menom Steveland Hardaway Judkins sa narodil 13. mája 1950 v meste Saginaw amerického štátu Michigan. Narodil sa slepý a odmalička prejavoval výnimočný cit pre hudbu. Jeho prvým nástrojom bola už v štyroch rokoch harmonika značky Ho

Stevie Wonder.Stevie Wonder. (Zdroj: SITA/AP Photo/Kevork Djansezian)
Bratislava 12. mája (TASR) - hner. Neskoršie sa naučil hrať na klavír aj ďalšie nástroje. Na konci 50 rokov sa s matkou aj súrodencami presťahovali do Detroitu.

Keď mal Stevie Wonder desať rokov, počúval už svoje vzory, hráča na harmoniku Little Walnera, skupinu Coasters, B.B. Kinga aj Nat King Cola. S prvými príznakmi dospievania prišla aj vážna psychická kríza. Stevie si uvedomil všetky dôsledky svojej slepoty. V tej dobe zakladal Berry Gordon Jr. v Detroite spoločnosť, ktorá mala združovať výlučne černošských autorov a interpretov populárnej hudby. Vzniká spoločnosť Tamla Motown, na čele s autorskou a producentskou trojicou Brian Holland, Lamont Dozier, Eddie Holland, spevákom Marvinom Gayom a skupinou Miracles. Jej člen Ronnie White objavil v nahrávacom štúdiu sľubný talent malého Wondera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

16. apríla 1962, keď mal Stevie iba dvanásť rokov, vychádza prvý singel s jeho nahrávkou "I Call It Pretty Music" do hitparády neprešiel. Aj tak dostal Wonder od šéfov Tamla Motown nové umelecké meno Little Stevie Wonder (malý zázrak Stevie). Za rok sa dočkal prvého veľkého hitu, 13. mája 1963 vychádza singel "Fingertips". Táto skladba z koncertu so Stevovým spevom a hlavne ústnou harmonikou sa dostala na 1. miesto hitparády. Koncert sa nahrával v Detroite a jeho záznam vyšiel aj na LP s názvom "12 Year Old Genius". Aj tá sa dostala na 1. miesto.

V marci 1965 cestujú umelci spoločnosti Tamla Motown na anglické turné. Koncertom v Londýne začali šnúru 21 vystúpení po Veľkej Británii. Zároveň natočili aj hodinový televízny program "The Sound Of Tamla Motown" pre stanicu ITV. Popri hviezdach Temptations a Supremes nechýbal ani Stevie Wonder. 21. januára 1966 cestuje Wonder do Anglicka tretíkrát na svoje a teraz už sólové turné. Mesiac nato bol v USA tretí v hitparáde so skladbou "Uptight". Predaj singlov prevýšil sumu milión kópií.

SkryťVypnúť reklamu

V novembri 1966 začal Stevie Wonder koncertom v Taliansku trojtýždňové európske turné. V novembri 1967 mal v hitparáde ďalšiu úspešnú skladbu "I'm Wondering". V januári 1968 absolvoval štúdium na "Michigan State School". Už v apríli vydáva kompilačný album Greatest Hits. V decembri bola hitom skladba "For Once In My Life". V USA bola druhá, na prvú pozíciu ju nepustil kolega z Motownu Marvin Gaye.

Rok 1969 mal Stevie Wonder opäť viac ako úspešný. V máji sa v Bielom dome stretol s prezidentom Nixonom. Prezidentov výbor pre starostlivosť o postihnutých ľudí mu udelil vyznamenanie "Za mimoriadny prínos". V júli získal piatu zlatú platňu za pieseň "My Cherie Amour", ktorá skončila rovnako štvrtá v hitparáde USA aj Albiónu. V decembri má na rebríčku ďalší hit, skladbu "Yester-me, Yester-you, Yesterday".

SkryťVypnúť reklamu

V januári 1970 dostal Stevie Wonder cenu "Show Business Inspiration Award". Dva mesiace nato bol v hitparáde úspešný so skladbou "Never Had A Dream Come True". 14. septembra 1970 sa Stevie Wonder oženil, za manželku si vzal sekretárku firmy Tamla Motown Syreetu Wright. Dva mesiace nato bol v hitparáde opäť úspešný s piesňou "Heaven Help Us All". 13. mája 1971, na 21. narodeniny dostal Stevie Wonder od firmy Motown honorár vo výške milión dolárov. Bolo to vraj veľmi málo, pretože pre firmu zarobil Stevie viac ako 30 miliónov. Ešte v máji nahral aj revival skladby "We Can Work It Out" od skupiny Beatles. V auguste 1971 spieval Stevie na pohrebe legendárneho umelca Curtisa Kinga, známeho saxofonistu tmavej pleti z Texasu, ktorého smrteľne dobodali v New Yorku. V októbri sa dostal do prvej desiatky hitparády s piesňou, ktorú zložili spolu s manželkou Syreetou, jej názov je "If You Really Love Me".

SkryťVypnúť reklamu

Rok 1972 bol pre Stevie Wondera koncertný. Už 13. januára začal ďalšie britské turné. V júni ho pozvali Rolling Stones, spoločne odohrali počas ôsmych týždňov 50 koncertov po USA a Kanade. 30. augusta vystúpil Stevie na benefičnom koncerte "One On One", ktorý usporadúval John Lennon a Yoko Ono v New Yorku. Výťažok dostala nemocnica "Willowbank Hospital" v areáli "Madison Square Garden". V máji 1973 viedol Stevie americkú hitparádu so singlom "You Are The Sunshine Of My Life". Predaj platní prevýšil sumu milión kópií a Stevie dostal v poradí siedmu zlatú platňu.

Počas amerického turné mal 6. augusta 1973 Stevie Wonder vážnu autonehodu a štyri dni ležal v kóme. Po "maródke" vystúpil prvýkrát v marci 1975 v New Yorskej Madison Square Garden. Pri 16. výročnom odovzdávaní cien Grammy za rok 1973 dostal Stevie až štyri ceny, teda štyri gramofóniky v kategóriách najlepší spevák, najlepšia rytm & bluesová pieseň, album roka za LP "Innervisions" aj najlepší rytm & bluesový spevák. Hitom júna 1974 bola skladba "Don't You Worry Bout A Thing". 22. november 1974 sa v Los Angeles oslavoval ako "Deň Stevieho Wondera". Pri sedemnástom rozdeľovaní cien Grammy dostal Steve opäť štyri gramofóniky. To bolo 1. marca 1975 a päť dní nato dostal "Prezidentskú cenu" ako hold mužovi, ktorý zosobňuje všetky stránky dokonalého hudobníka.

SkryťVypnúť reklamu

V apríli 1976 podpísali Wonder a spoločnosť Motown Records novú nahrávaciu zmluvu v hodnote 13 miliónov dolárov. Prvým produktom tejto zmluvy bol album "Songs In The Key Of Life" prvý v USA. Rovnako prvý bol aj singel "I Wish". V máji 1977 mal Stevie ďalší dôvod na oslavu. Na prvom mieste americkej hitparády bola jeho skladba "Sir Duke", ktorú venoval Dukeovi Ellingtonovi (tento slávny jazzman zomrel v máji 1974). V anglickom rebríčku skončila pieseň "Sir Duke" na 2. mieste. U nás ju pod názvom "Nakonec se budu smát já" naspievala Helena Vondráčková.

V apríli 1978 sa v rodine Wonderovcov narodila dcéra Kita Swan. V decembri 1978 koncertoval Stevie Wonder v slávnej New Yorskej "Metropoliten Oper". Po šesťročnej prestávke podnikol v septembri 1980 anglické turné a šesťkrát vypredal londýnsky štadión Wembley. V marci 1981 bodovala v americkej hitparáde jeho skladba "I Ain't Gonna Stand For It". V roku 1984 mal v Spojených štátoch premiéru film "The Woman In Red". Režisérom filmu bol Gene Wilder, rodák z amerického Milwaukee. Hudbu k filmu zložil aj Stevie Wonder. Jedna skladba z tohto filmu, ktorý vyšiel aj na úspešnom soundtracku sa stala superhitom "I Just Called To Say I Love You". Viedla rebríčky v Amerike aj Anglicku a Stevie za ňu získal už ôsmu zlatú platňu aj filmového Oscara. Toho venoval Stevie Wonder Nelsonovi Mandelovi. Znova úspešný bol potom v septembri 1985, americkú hitparádu viedol so skladbou "Part Time Lover". Táto bola v USA unikátom, viedla americký popový rebríček, rytm & bluesový, disko rebríček aj hitparádu súčasnej hudby, teda 4-krát súčasne Number One. V januári 1986 na počesť výročia narodenín Martina Luthera Kinga usporiadal Stevie Wonder tri koncerty vo Washingtone, New Yorku a Atlante. V júni potom vystupoval na ďalšom koncertnom turné. V máji 1988 spieval a koncertoval na európskom turné. 11. júna 1988 vystúpil aj na benefičnom koncerte k 70. narodeninám Nelsona Mandelu. Ten sa konal na štadióne Wembley v Londýne a pred koncertom sa mu stala nepríjemnosť, keď mu ukradli notový program pre klávesové nástroje.

SkryťVypnúť reklamu

18. januára 1989 bol Stevie Wonder uvedený do Dvorany slávy. 29. mája 1989 vystúpil aj v Prahe na Strahovskom štadióne. Kritika aj diváci hodnotili vystúpenie ako skvelé skoro trojhodinový koncert vraj nemal ani jednu chybu! Bilancia tohto speváka, ktorý 13. mája oslávi "58" je viac ako výborná. Celkom 46 jeho skladieb sa umiestnilo v americkom TOP 40 rebríčku, z toho rovná desiatka na prvom mieste, osem z nich bolo ocenených zlatou platňou. V anglickej hitparáde to bolo o niečo menej 33 piesní, z nich tri na prvom mieste. Vydal 27 štúdiových a "live" albumov, ten zatiaľ posledný "A Time Of Love" vyšiel v októbri 2005. K tomu patrí aj desať hitových kompilácií. Je držiteľom 25 cien Grammy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 013
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 327
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 003
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 552
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 146
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 117
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 553
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 183
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marco Rubio na návšteve Paríža.

Rubio a Vance vyslali protichodné signály.


42
Letecký pohľad na rafinériu Slovnaft.

Slovnaft má vraj chyby v hodnotiacej správe.


11
Fotka zo zápasu HC Košice -  HK Nitra.

Sledujte s nami ONLINE prenos.


Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Posolstvo Veľkej noci je radikálne: nezomrieť znamená nezmeniť sa.


9
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 068
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 058
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 670
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 401
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 17 102
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 722
  7. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 10 532
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 510
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu