Azda najzaujímavejším fenoménom sú tzv. bohyne - vedmy, ktoré ešte aj v súčasnosti praktizujú rôzne formy ľudovej mágie, ako napríklad ľúbostnú či záškodnú mágiu, veštenie a liečenie ľudí pomocou čarovných nápojov. O tých sa zmieňujú aj viaceré stredoveké súdne spisy, ktoré obsahujú výpovede údajných čarodejníc, z ktorých väčšina skončila na hranici. "Cieľom našej výstavy je pripomenúť tragické dôsledky niekdajšieho náboženského fanatizmu a ukázať, že príbehy a povery o čarodejniciach, sabatoch či čertoch žijú na vidieku ešte aj dnes. Najdôležitejšia je však naša snaha aspoň prostredníctvom fotografií a výpovedí ľudí zachrániť tieto vymierajúce, a preto čoraz vzácnejšie kultúrno-náboženské fenomény pre budúce generácie," zdôraznil pre agentúru SITA organizátor výstavy a predseda občianskeho združenia Spoločnosť Uroboros Tomáš Szmrecsányi.
Návštevníci Zemplínskeho múzea v Michalovciach budú mať možnosť sa oboznámiť okrem iného aj s tragickým osudom Agáthy Toottovej Borlobaschinovej z Podunajských Biskupíc, ktorú ako prvú ženu upálili 24. mája 1602 za údajné bosoráctvo v Bratislave. Výstava s názvom Po stopách bosoriek v Karpatoch - vedmy minulosti a súčasnosti, ktorú pripravila Spoločnosť Uroboros tentoraz v spolupráci so Zemplínskym múzeom v Michalovciach, dorazila na východné Slovensko po zastávkach v Prahe, Dolnom Kubíne, Žiline, Námestove, Košiciach a Bratislave. Časť fotografií vznikla počas terénnych výskumov na slovenskom vidieku vďaka študentom Katedry religionistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a členom občianskeho združenia Spoločnosť Uroboros. Materiály o prvej upálenej bratislavskej bosorke pripravil profesionálny fotograf Norbert Grosz, ktorý už dlhšie spolupracuje so Spoločnosťou Uroboros.
Okrem michalovskej "bosoráckej" výstavy sa môžu tešiť návštevníci Zemplínskeho múzea 16. mája aj na divadelné predstavenie, ktoré priblíži verejný proces z roku 1703 so ženou obvinenou z bosoráctva. Na tých, ktorí by sa chceli dozvedieť viac, bude čakať aj prednáška Maroša Demka o bosorkách a liečiteľkách či prednáška Zdenka Komárka o vede a pavede. Pre odvážnych zase pripravilo múzeum aj nočnú prehliadku kaštieľa spojenú s ochutnávkou dobrého vína.