Bratislava 12. mája (TASR) - "Prehrávam to." To boli údajne posledné slová svetoznámeho amerického speváka a herca Franka Sinatru, ktorý tento svet opustil 14. mája 1998 neskoro večer, pred desiatimi rokmi. Získal dva Oscary, dva Zlaté glóbusy, 10 cien Grammy, cenu Johna Fitzgeralda Kennedyho, zlatú medailu od Kongresu, Cenu Jeana Hersolta za humanitný prínos a desiatky ďalších cien. Bol štyrikrát ženatý a údajne sa stal inšpiráciou pre postavu Johnnyho Fontana z filmu Krstný otec. "Myslím, že mojím najväčším životným snom je odovzdávať ostatným to, čo viem," hovorieval.
Život jednej z najpopulárnejších amerických osobností sa začal 12. decembra 1915, keď sa narodil v meste Hoboken (štát New Jersey) v chudobnej rodine talianskych prisťahovalcov.
Začínal ako pomocník v kancelárii, poškuľoval po športovej novinárčine, no rozhodol sa byť spevákom a to vraj vtedy, keď prvý raz počul spievať v rozhlase Binga Crosbyho. Po svojej hudobnej skupine, ktorú si založil, sa dostal do orchestra Harryho Jamesa. Mladý fešák, mimoriadne talentovaný a elegantný ako 28-ročný vydal svoj prvý sólový album.
Jeho herecký talent si všimli v roku 1941, keď debutoval pred kamerou najprv v muzikáli Las Vegas Nights, o rok neskôr v Ship Ahoy a potom v ďalších.
Všestranné nadanie, uplatňované najmä v muzikáloch zaradilo nonšalantného svetáka a elegána Sinatru, za ktorým šaleli davy obdivovateliek, čoskoro nielen medzi najobľúbenejších spevákov Ameriky, ale aj medzi najväčšie filmové hviezdy. V roku 1945 získal Oscara za naspievanie pesničky k filmu The House I Live In (Dom, v ktorom žijem). V 50. rokoch nakrútil viacero úspešných filmov (Johny Concho, V meste, Chlapci a dievčatá, Priateľ Joey). Rola vojaka Maggiho vo filme From Here to Eternity (Odtiaľ až na večnosť) mu v roku 1953 vyniesla ďalšieho Oscara. V 60. rokoch sa začal objavovať aj v detektívnych a dobrodružných filmoch. Najznámejším a zrejme aj najlepším z tohto druhu filmov je Detektív z roku 1968.
V povedomí však zostáva najmä ako spevák, ktorý počas kariéry dokázal úspešne vzdorovať konkurencii a objavoval sa na čele hitparád vďaka svojim výnimočným speváckym dispozíciám a prísnemu výberu repertoáru. Vydal viac ako 200 platní, z ktorých sa predali milióny exemplárov, a vyše pol storočia patril k najväčším hviezdam amerického šoubiznisu. Nezabudnuteľné sú napríklad hity My way, Strangers in the Night, New York, New York, The Lady is a Tramp. Frenkieboy alebo aj The voice, ako Sinatru nazývali fanúšikovia, bol aj úspešným podnikateľom - vlastnil filmovú produkčnú a gramofónovú firmu, vybudoval obchodnú spoločnosť.
Úspechy v americkom showbiznise mu pomohli dostať sa medzi najbohatších Američanov, medzi umelecké špičky, a aj keď ho niekoľkokrát podozrievali z úzkych stykov s mafiou, bol legendou amerického filmu i showbiznisu.
V otcových šľapajach začala kráčať aj jeho dcéra Nancy, ktorá hrala a spievala v muzikáloch, aj dobrodružných filmoch, spoločne s otcom nahrali niekoľko platní.