Bratislava 15. mája (TASR) - Výstava "Eugen Suchoň, tvorca národnej opery" je vyvrcholením celoročnej akcie, ktorú Divadelný ústav pripravuje pri príležitosti 100. výročia narodenia tohto národného skladateľa. Jej slávnostné otvorenie je v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave naplánované na dnešné popoludnie. Od piatka 16. mája do 31. októbra bude výstava prístupná pre verejnosť.
Na jej realizácii participovalo i Slovenské národné múzeum -Hudobné múzeum, ktoré spravuje pozostalosť skladateľa. Pri príležitosti výstavy pripravilo okrem iného katalóg v slovenskom aj anglickom jazyku obsahujúci generálny súpis Suchoňových diel. Spracovala ho jeho dcéra a zamestnankyňa Hudobného múzea SNM Danica Štilichová.
Ťažiskom expozície sú dve operné diela - slovenská národná opera Krútňava a veľká historická dráma Svätopluk. Kurátorka výstavy Michaela Mojžišová z Divadelného múzea na dnešnej tlačovej besede priblížila tiež panel týkajúci sa skladateľa a tanečného divadla. Suchoň napísal svoj prvý balet Angelika ako 17-ročný samouk. Na javiská sa síce nedostal, ale tvorcov baletu Slovenského národného divadla inšpirovali jeho inštrumentálne diela Noc čarodejníc či Metamorfózy.
K diváckym atraktívnym exponátom patrí podľa Mojžišovej scénický návrh Václava Vícha zo svetovej premiéry Krútňava v roku 1949, historický kostým Katreny (Krútňava) z roku 1952 a Svätopluka z roku 1970. Kurátorka poznamenala, že pri štúdiu dobových recenzií sa jej odkryl boj o morálne vyznenie Krútňavy. V pôvodnej verzii totiž skladateľ napísal záver s hlbokým humanistickým a kresťanským posolstvom. Ten však v roku 1949 nebol prijatý. Pod tlakom dobovej ideológie ho musel prekomponovať a na rehabilitáciu si opera počkala do roku 1963. "Uvedomiť si zodpovednosť za to, čo dokáže napísané slovo a tlak verejnej mienky urobiť s autonómnym umeleckým dielom, bol pre mňa môj osobný najväčší zážitok," vysvetlila Mojžišová.
Okrem výstavy v SNM vznikla zároveň putovná expozícia pre mimobratislavských záujemcov a zahraničie. Zoznámiť sa s tvorbou a životom Suchoňa budú mať príležitosť obyvatelia Ríma, Janova, Paríža, Berlína, ale i Košíc, Nitry či Banskej Bystrice. "Tým, že sa národ pomerne málo zaujíma o našu kultúrnu históriu, je dobré, že si ju môžu pozrieť v mieste svojich bydlísk a že našu kultúru takýmto spôsobom propagujeme aj v zahraničí," pripomenula riaditeľka SNM -Hudobné múzeum Edita Bugalová.
Storočnica narodenia Eugena Suchoňa je zapísaná tiež do zoznamu výročí a udalostí UNESCO pre roky 2008 až 2009.