BRATISLAVA, CANNES. Ešte pred začiatkom festivalu v Cannes nám prišiel po anglicky napísaný email. Upozorňoval na zopár filmov v programe, a hneď na začiatku zoznamu stálo: „Lásky sú jemné, lásky sú smiešne, lásky sú aj slepé. Nájsť si svoje miesto vo svete je ťažké i pre ľudí vidiacich, o čo ťažšie to môžu mať tí, čo nevidia? Cez ich pohľad nadobúda slovo šťastie nové významy.“
Takže režisér Juraj Lehotský ešte ani nebol na mieste, mediálny servis okolo jeho filmu Slepé lásky už niekoľko dní fungoval. „Hneď ako sme sa dozvedeli, že nás vybrali do sekcie Directors Fortnight, ozvali sa nám štyri spoločnosti s ponukou, že nás budú mediálne zastupovať,“ hovorí producent filmu Marko Škop.
„Vybrali sme si Francúza Francoisa Vilu. On je vo festivale zorientovaný a jeho úlohou teraz je, aby sa o našom filme dozvedelo čo najviac novinárov. Pôsobil na mňa tak trochu ako inšpektor Columbo, predstavoval som si ho ako takého päťdesiatročného pána v baloniaku.“
Pri každej zmluve
Najdôležitejší bod mediálneho programu je dnes popoludní, Slepé lásky majú tlačovú konferenciu. Vedenie festivalu už Juraja Lehotského upozornilo, že po nej ho ešte zopár povinností čaká. Prirodzene, sekcia Directors Fortnight je špeciálna, novinári i filmári vedia, že v nej môžu hľadať pozoruhodné a nevykalkulované diela. Preto predsa vznikla - hneď po roku 1968, keď revolučná nálada opantala aj Cannes.
Ešte v roku 1971 sa do programu sekcie dostal Juraj Jakubisko s filmom Vtáčkovia, siroty a blázni. So Slepými láskami sa teda slovenský film po dlhom čase opäť vracia do veľkej festivalovej kinosály.
Miesto v prestížnej časti programu znamená, že sa okolo nich môže roztočiť distribučný obchod. Lehotského film zastupuje Peter Jäger z Autlook Filmsales. Dévedéčka už rozposlal a v Cannes má naplánované obchodné stretnutia. „Dohodli sme sa, že pri podpise každej zmluvy budeme aj my. Už teraz však vieme, že film sa bude premietať v Poľsku a Beneluxe,“ hovorí Marko Škop.
Bude to prekvapenie
Škop ešte na festivale v Cannes nikdy nebol a prišiel sem s tým, že uvidí jeden nahustený koláč, kde sa niet kam pohnúť. Plánuje získať lístok aj na nejaký film zo súťaže, rád by videl obľúbených bratov Dardennovcov. „No a z recesie by som sa išiel pozrieť aj na Indianu Jonesa, to bude poriadna šminkerská záležitosť,“ vraví.
Indiana Jones sa premieta zajtra a pravdepodobne spôsobí najväčší cirkus.
Slepé lásky však majú veľmi dobrý premietací čas - dnes je už väčšina divákov i novinárov na mieste, a projekcia o piatej sa dá ešte relatívne pohodlne stihnúť pred večernými premiérami najmedializovanejších filmov. A zajtra predpoludním sa ešte premietnu dvakrát.
Juraj Lehotský túto udalosť striedmo, ale s radosťou zhodnotil: „Že sme v Cannes, beriem ako veľké ocenenie celého nášho tímu - kameramana Juraja Chlpíka, spoluscenáristu Mareka Leščáka, strihača Fera Krähenbiela a producentov Janka Meliša a Marka Škopa. Som veľmi zvedavý, ako bude vyzerať projekcia v osemstomiestnej sále. No, bude to prekvapenie.“