SME
Sobota, 12. jún, 2021 | Meniny má ZlatkoKrížovkyKrížovky
PROFIL

Hudobný kalendár na utorok - Joe Cocker

Dňa 20. mája 1944 sa v anglickom Sheffielde narodil John Robert Cocker. Sheffield bolo mestom oceliarní a obyvateľstvo sa poväčšine skladalo z drsných oceliarenských robotníkov a ich rodín, zakalených tvrdou prácou a večer riadnou dávkou piva. Keď mal dva

Britský veterán, spevák Joe Cocker.Britský veterán, spevák Joe Cocker. (Zdroj: REUTERS/Rogan Ward)
Bratislava 19. mája (TASR) - násť, zobral ho otec prvýkrát do kina na film s Mariom Lanzom. Doma mali všetky jeho slávne árie a otec si večer pri týchto platniach skúšal tajne svoj tenor. Časť z toho prešla aj na syna, výborná dychová technika, bez ktorej by nemohol ovládať svoj hlas. V ňom bolo niekedy viac sykotu, chraptenia a šepotu ako rezonancie. Po skončení technického učilišťa nastúpil ako inštalatér spotrebičov v plynárňach. S inštalatérmi privykol aj k pivu, dokázal ich vypiť aj desať za večer. Spolu so starším bratom Viktorom účinkoval po večeroch v jeho skifflovej skupine Cavaliers.

V bratovej skupine Cavaliers hral Joe Cocker od šestnástich, najprv na bicie. Keď si v roku 1963 zmenili názov na "Vance Arnold & The Avengers", podujal sa Joe na úlohu sólového speváka. V roku 1964 skúsil v Manchestri prehrávky u producenta Mikea Leandera. Uspel a ponúkli mu zmluvu u firmy Decca. Jeho debutom bola skladba skupiny Beatles "I'll Cry Instead". Singel nemal úspech a Joe sa pridal k skupine "The Big Blues". S nimi hral na koncertoch po Británii aj po amerických základniach vo Francúzsku. Po návrate sa vrátil do plynární k civilnému povolaniu. V dvadsiatich založil novú skupinu. Dostala názov "The Grease Band".

Skryť Vypnúť reklamu

Cockerova skupina "The Grease Band", teda "zamastená kapela" hrala rhythm & blues. Na gitare hral Henry McCullough, ktorý sa neskôr uplatnil v skupine Wings Paula McCartneyho. Hrali najprv v okolí Sheffieldu a potom v severoanglických kluboch. Vydali dva single, ovšem bez väčšej odozvy. V novembri 1968 prichádza prvý veľký úspech. Anglický rebríček viedol Joe Cocker s cover verziou skladby skupiny Beatles "With A Little Help From My Friends". Organista Tommy Eyre ju prearanžoval do spomaleného rhythm & bluesového waltzu so soulovým zborovým vokálom. Pod týmto názvom vychádza aj prvý Cockerov album. K jeho nahrávaniu si prizval také esá ako boli Jimi Page z Led Zeppelin, Stevie Winwood z Traffic či Matthew Fisher z Procol Harum. Blahoprajný telegram mu poslali aj autori skladby. "Ďakujeme. Ste až príliš báječný. John a Paul".

Skryť Vypnúť reklamu

V auguste 1969 cestuje Joe Cocker na prvé turné po USA. Počas neho vystúpil aj na slávnom festivale Woodstock. Tam sa stretol prvýkrát s Leonom Russelom. Tento klavirista, gitarista a skladateľ, rodák z Oklahomy s ním potom spolupracoval už na druhom albume s názvom "Cocker". Ten sa nahrával opäť v USA. Aj tu mal väčšinu prevzatých piesní, "Lawdy Miss Clawdy" od Elvisa Presleyho, "Darling Be Home Soon" od Lovin' Spoonful a tri beatlesovky "Something" a "She Came In Through The Bathroom Window" z LP Abbey Road, aj "Let It Be". Nahral aj Russelovu skladbu "Delta Lady". Tá vyšla na singli a v britskom rebríčku bola desiata. Vo februári 1970 koncertoval Joe Cocker znova v USA. To sa už jeho skupina "Grease Band" rozpadla. Sprievodnú formáciu z amerických muzikantov mu zostavil Leon Russel. Turné dostalo názov "Mad Dogs & Englishmen", teda "Besní psi a Angličania". Záznam z koncertov pod týmto názvom bol vydaný na dvojalbume spoločnosti A&M.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1974 sa Joe Cocker presťahoval do Los Angeles. V auguste 1975 vychádza LP "Jamaica Say You Will", v USA sa umiestnila až v piatej desiatke. Cocker mal od začiatku speváckej dráhy dva komplexy. Nevedel dobre hrať na žiaden nástroj a nevedel si sám zložiť dobrú pieseň. Ten prvý čiastočne napravil na albume "Stingray", ktorý vyšiel v apríli 1976. Tu hral na gitare, medzi hosťujúcimi bol aj Eric Clapton. Mesiac nato vychádza koncertný album "Live In L.A." a v auguste 1978 platňa "Luxury You Can Affold". Tu hosťoval klávesák Billy Preston. Na predné miesta rebríčkov sa nedostala ani platňa "Sheffield Steel" z júna 1982. Povzbudila ho Cena Grammy za pieseň z filmu "An Officier And A Gentleman". V marci 1986 vychádza už v poradí 12. album "Cocker".

Skryť Vypnúť reklamu

Od spoločnosti A&M prešiel Joe Cocker v roku 1982 k firme Island. Tu vydržal dva roky a v júni 1984 podpísal zmluvu s americkou spoločnosťou Capitol. Aj album Cocker bol vydaný už na tejto značke. Z albumu "Cocker" je aj skladba "You Can Leave Your Hat On". Zaznela vo filme 9 a pol týždňa, v hlavných úlohách Kim Basinger a Mickey Rourke. Tento film mal v Spojených štátoch premiéru 21. februára 1986. V októbri 1987 vydáva už v poradí 13. album "Unchain My Heart". Názov dostal podľa hitu Raya Charlesa z roku 1961, ktorý Cocker nahral. 5. júna 1988 vystúpil Joe Cocker v londýnskej Royal Albert Hall na 6. ročníku koncertu "Prince's Trust Rock Gala", spolu s Petrom Gabrielom, Philom Collinsom, Eltonom Johnom, Ericom Claptonom a ďalšími osobnosťami hudobnej scény. Týždeň nato, 11. júna 1988 spieval na štadióne Wembley pri koncerte k sedemdesiatinám Nelsona Mandelu. V auguste 1989 vychádza 14. album "One Night Of Sin". Skladbu "When The Night Comes" mu zložil ďalší Kanaďan Bryan Adams a hral na tomto albume gitary. V máji 1990 bol vydaný album "Live!" 6. júla 1992 vychádza v poradí už 16. album "Night Calls".

Skryť Vypnúť reklamu

Joe Cocker spieva ako nevidomý černošský fenomén Ray Charles. To hovoria fanúšikovia aj časť hudobnej kritiky. Je to pravda, Ray Charles bol Cockerov vzor. Je však jeden rozdiel, Cockerov hlas je nižší, robustnejší a širší, jeho štýl je vo frázovaní voľnejší, viacej odoláva stereotypu. V Charlesovom speve je viac muzikantského chochmesu, v Cockerovom viac presvedčivosti. To boli slová odborníkov.

V poradí 17. album "Have A Little Faith" má dátum vydania september 1994. Na ňom, na rozdiel od predchádzajúcich, nenájdeme žiadne muzikantské hviezdy. Z prevzatých skladieb je určite najznámejší hit "Summer In The City" americkej skupiny Lovin' Spoonful z júla 1966. Aj Cockerova verzia je výborná.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani v 90. rokoch sa Joe Cocker nevyhýbal koncertným pódiám. Spieval na spomienkovom koncerte "John Lennon Tribute Concert", v júni 1990 vycestoval na ďalšiu americkú šnúru, vystúpil na viacerých benefičných akciách. 7. októbra 1990 spieval na rockovom koncerte "bez vstupného" na pražskom Staromestskom námestí. Na festivale "Rock In Rio" prišlo na slávnej Maracane 60.000 Brazílčanov. Jeho muzikantskú aj spevácku dráhu prezentuje viac ako 30 vydaných štúdiových, live albumov a kompilácií. 6. novembra 2007 koncertoval v Košiciach (Steel Aréna) a 9.decembra v Bratislave (NTC). Joe Cocker, volaný aj ako "otec bieleho soulu" oslavuje 64. narodeniny. Cher, *20. mája 1946

Skryť Vypnúť reklamu

20. mája roku 1946 sa v El Centro v Kalifornii narodila Cher (vlastným menom Cherylin Sarkasian La Pierre). Od mala chcela byť herečkou. Kvôli tomu sa presťahovala do Los Angeles a začala navštevovať hodiny tanca. V miestnej kaviarni Aldo's sa zoznámila s rodákom z Detroitu, Sonny Bonom. Ten ju predstavil producentovi Philovi Spectorovi. Dostáva pozvanie do štúdia a pár dní nato prijíma ponuku ako štúdiová speváčka. Prvou príležitosťou pre Cher bolo naspievanie druhého hlasu pre dámsku vokálnu skupinu Ronettes. Spolu so Sonnym začali vystupovať pod názvom "Caesar & Cleo". V roku 1964 sa v mexickej Tijuane aj vzali a ďalšie vystúpenia už absolvovali pod názvom "Sonny & Cher". V júli 1965 mali prvý veľký dôvod na oslavu. Americký rebríček viedla ich skladba "I Got You Babe". Predaj platní prevýšil sumu milión kópií a dvojica získala prvú zlatú platňu.

Skryť Vypnúť reklamu

31. júla 1965 prichádzajú Sonny a Cher na prvú návštevu Británie. Absolvovali niekoľko vystúpení a skladba "I Got You Babe" sa aj na starom Albióne dostala na 1. pozíciu hitparády. Sonny bol biznisman a vedel zarobiť na všetkom. Vo februári 1966 prichádza do amerických obchodných domov módna kolekcia Sonny & Cher. Tvorili ju zvonové nohavice, blúzy a vesty v cenách od 8 do 18 dolárov. Mesiac nato začali prípravu na debutovom filme "Good Times" (premiéru mal v apríli 1967 v Chicagu). V auguste 1966 koncertujú v Británii, mesiac nato ich na audiencii prijal pápež Pavol VI. V októbri bola hitom skladba "Little Man".

Popri vystupovaní s manželom Sonny Bonom nahráva Cher aj vlastné skladby a v roku 1968 podpísala sólovú zmluvu so spoločnosťou Atco. V auguste 1969 hrala Cher vo filme "Chastity". Mal iba priemerný úspech, jeho autorom, producentom aj autorom hudby bol Sonny Bono. Zrejme inšpirovaná týmto filmom dostala meno "Chastity" aj dcéra, ktorá sa im narodila 4.marca 1969 v Los Angeles. V auguste 1971 štartujú na televíznej stanici CBS úspešný televízny seriál "Komediálna hodinka Sonnyho a Cher". Tri mesiace nato viedla Cher americkú hitparádu so skladbou "Gypsys, Tramps & Thieves" a stala sa jej druhým miliónovým hitom. Seriál skončil v máji 1974, o mesiac sa Sonny a Cher rozviedli.

Skryť Vypnúť reklamu

V druhej polovici 70. rokov sa viac objavovala Cher na televíznej obrazovke ako v hitparádach. Vo februári 1975 začína spoločnosť CBS vysielať televízny seriál s názvom "Cher". V novembri 1982 absolvovala herecký debut na Broadwayi. Ešte úspešnejšia bola na filmovom plátne. Hrala vo filme "Silkwood" po boku Meryl Streepovej, hlavnú úlohu dostala vo filme "Mask". Možno si ju pamätáte aj z filmu "Čarodejnice z Eastwiku", kde hrala po boku Jacka Nicholsona. V septembri 1989 sa znova dostala do hitparád so skladbou "If I Could Turn Back Time".

Pri odovzdávaní filmových Oscarov 9. apríla 1988 získala Cher túto sošku za Najlepšiu ženskú úlohu vo filme "Moonstruck". Tri dni nato zvolili jej bývalého manžela Sonnyho za starostu Palm Springs. Spevácke úspechy 90. rokov začína Cher znova zbierať v januári 1991, hitom bola jej skladba s názvom Shoop, Shoop, Song, známy to revival 60. rokov, ktorý naspievali speváčky Betty Everett aj Sandie Shaw.

Skryť Vypnúť reklamu

Neprešli ani tri mesiace od úspechu skladby Shoop, Shoop Song a Cher má v rebríčkoch ďalšiu úspešnú skladbu "Love And Understanding". Tá sa do svetových hitparád dostala v júli 1991. Ešte v roku 1991 vychádza kompilácia úspešných hitov "Sonny & Cher Collection". V novembri 1992 vydáva Cher kompiláciu úspešných hitov rokov 1965 až 1992. Tento výber viedol rebríčky albumov v Spojených štátoch aj na Britských ostrovoch. Do polovice 90. rokov žila Cher opäť viac z predošlej slávy ako z nových hitov. Postupne v rokoch 1995 a 1996 vydáva ďalšie výbery hitov. Na výslnie sa vrátila s albumom Believe. Ten vychádza v novembri 1998 na značke Warner. Hitom sa stala titulná skladba s názvom Believe.

Počas svojej speváckej dráhy naspievala Cher viacero úspešných duetov. Jej partnermi pri mikrofóne pri týchto skladbách boli napríklad aj Peter Cetera z úspešnej skupiny Chicago, rokový spevák Meat Loaf či talianska hviezda Eros Ramazotti. Jej diskografia je bohatá, vydala 92 singlov, z nich 23 sa dostalo do singlovej TOP 40, štyri z nich až na prvé miesto. Vydala 25 štúdiových albumov a šesť hitových kompilácií.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 587
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 9 098
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 8 743
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 413
 5. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 033
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 594
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 417
 8. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 7 024
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 863
 10. 5 zmien, ktoré so sebou prináša menopauza. Ako sa pripraviť? 6 793
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Someliér Rastislav Šuták nedá dopustiť na račiansku frankovku.

Odborník vyvracia mýty o víne.


11. jún
Dánsky hráč skolaboval na ihrisku.

Zápas EURO 2020 prerušili.


Sportnet 30m
Ilustračné foto.

Študenti si zvolili, či sa chcú učiť matematiku.


11. jún
Veronika Remišová.

Zásah inšpekcie v NAKA považuje Remišová za nátlakovú akciu.


TASR 6 h