Kým bol nový Indiana Jones hotový, zlodeji sa trikrát vkradli do produkčného štúdia a hľadali nakrútený materiál. Takže zopár ľudí už evidentne nevedelo, čo so sebou, a dalo sa to pochopiť. Spielberg nakrútil štvrtú epizódu až po devätnástich rokoch, a aká bude, o tom nehovoril ani svojim najbližším.
Tajomstvo sa teda uchovalo až do nedele, keď malo Kráľovstvo krištáľovej lebky premiéru na festivale v Cannes. Kontrolóri lístkov pred kinom boli zúfalí, vraveli, že také neovládateľné besnenie davu nezažili od roku 1993, keď ešte boli v menšom počte. Všetci chceli byť prví, vidieť, ako to teraz vlastne Indy vyzerá.
Najdôležitejšia postava
Vyzerá dobre a skoro stále rovnako. „Navliekol som si tie staré nohavice a hneď som pocítil, ako sa vo mne vracajú spomienky na prvé časti. Bolo to krásne obdobie, a zrejme moja najdôležitejšia postava,“ vravel Harrison Ford.
Indiana Jones bol obľúbený profesor – ale len na polovičný úväzok. Hneď, ako bol čas, ponoril sa do nejakého archeologického rébusu a poriadne to roztočil. Ford ani po rokoch nezabudol na jeho vytrvalosť a zároveň ľahkosť, mierny úsmev a štipku flegmy. „Je to veľká radosť, môcť ho hrať. Najmä preto, že je taký múdry a všetko vyrieši. Stovky zloduchov okolo mu vždy dajú nejakú príležitosť, aby sa ukázal.“
Producent George Lucas vždy dbal na to, aby bol jeho príbeh uveriteľný. V scenároch rozvíjal také tajomné mýty, ktorým niektorí archeológovia skutočne verili. A dával pozor, aby boli reálne aj všetky akčné scény z Indyho dobrodružnej cesty. Neuletel na trikoch, hoci je známe, že nové technológie má naozaj rád.
Film nakoniec pôsobí ako retro. Skoro tak, ako by bol nakrútený v osemdesiatych rokoch. Skoro.
Reálne, nie digitálne triky
„Technika pokročila v obraze, vo zvuku, vizuálnych efektoch. Boli by sme blázni, keby sme ju nevyužili,“ vravel Lucas. Spielberg ju využil, ale len v niektorých efektných scénach. Radšej robil na spôsob starej školy. Nechcel, aby sa scéna vymýšľala v počítači, potreboval mať pred sebou skutočné kulisy. „Na pľaci potrebujem inšpiráciu. Potom môžem vymýšľať praktické, nie digitálne triky,“ vraví. Aj Indianu Jonesa nechal robiť iba také akčné vylomeniny, aké by bol schopný spraviť aj Harrison Ford.
Posun novej časti je teda len mierny. Forma sa nezmenila, len príbeh sa musel prispôsobiť tomu, že čas zatiaľ uletel. Štvrtá epizóda je z roku 1957, keď sme boli v studenej vojne a ohlásil sa atómový vek.
Indy však v koniec sveta neverí. Krištáľová lebka ho vlákala do sofistikovaného sveta Mayov. On chce jej tajomstvo s úctou rozlúsknuť a dávať pritom pozor, aby ho nezneužila KGB.
Bude päťka?
Pozajtra už bude film aj u nás. Spielberg, Ford a Lucas sa už dnes nevedia poriadne dohodnúť, koho to bol vlastne nápad. Zrejme však pokračovanie vymysleli ich verní fanúšikovia a kamaráti, lebo oni sa dokola vypytovali, kedy sa Indiana vráti.
Je možné, že sa budú pýtať opäť. Pretože vidno, že Spielberg, Ford a Lucas ešte stále dokážu nakrútiť dobrodružný príbeh s predstavivosťou a nápadmi.
Ak má byť niekedy päťka, bude treba ignorovať názor spoluproducednta Franka Marshalla, ktorý si myslí, že štáb už predsa len trochu zostarol.
Čistá divácka radosť
Na festivale v Cannes ešte nebolo počuť poriadne vypískanie. Nič to. Tento rok ho nahradilo spievanie a detské nadšenie z filmového zážitku.
Musí to byť naozaj nevydarený film, aby sa na jeho konci aspoň na pár sekúnd zdvorilo nezatliesklo. Niektorí diváci festivalu v Cannes to dosť ťažko znášajú. Najradšej sú, keď sa objaví nejaký exot alebo provokatér. Alebo ešte lepšie, keď niekto sklame, prípadne naštve.
Na chodbách sa už zopár novinárov posťažovalo, že festival vlažnie. Nevýrazné sú filmy, nevýrazná je reakcia na ne. Vraj je načase, aby bol zase niekto vypískaný. Nech to tu žije ako v La Scale.
No, takí neprajníci si na premiére nového Indianu Jonesa asi neužili, a tak im treba. Väčšina ľudí si zrejme úprimne želala, aby to bol super film. Medzi novinárov sa priplietla kopa fanúšikov, na výlet do kina šli aj trojgeneračné rodiny.
Netrpezlivo sledovali čas, a keď bola presne jedna, okamžite tlieskali. Ešte sa ani nestihlo roztiahnuť plátno, už si nahlas pospevovali hlavný hudobný motív. A na to, aby začali jasať, stačil len prvý, druhý a tretí titulok. LucasFilm Ltd. Uvádza Harrisona Forda (na snímke Reuters). Vo filme Stevena Spielberga.
Provokácie a škandály neodškriepiteľne posúvajú filmové umenie dopredu. S Indianom Jonesom však prišiel výsledok okamžite. Vôbec to nebolo žiadne prevratné dielo. Ale kino ovládla krásna, čistá a úprimná radosť z filmu.
|
Autor: Kristína Kúdelová Cannes