The Black Crowes a Counting Crows sú typickými americkými skupinami, aj keď obe pochádzajú z odlišných táborov hudby. Jedni hrajú južanský rock a druhí folkrock, ale obe formácie vychádzajú z tradície americkej populárnej hudby šesťdesiatych rokov.
Návrat čiernych vrán
The Black Crowes sa po dlhšej odmlke vracajú s albumom Warpaint, ktorý po zlých skúsenostiach s hudobným šoubiznisom vydali na vlastnej značke Silver Arrow. Ich novinka potvrdzuje fakt, že tí, ktorí túto skupinu hádzali do starého železa, sa mýlia. Kritici pripomínajú, že je to ich najlepší album od slávneho The Southern Harmony and Musical Companion z roku 1992.
Kapela je dieťaťom dvoch bratov – speváka Chrisa Robinsona a gitarista Richa Robinsona. The Black Crowes pochádzajú z Atlanty a na začiatku hrali prevažne coververzie svojich obľúbených kapiel ako The Rolling Stones, Led Zeppelin, The Band alebo Lynyrd Skynyrd. Popritom začali písať vlastné pesničky, ktoré sa dostali do rúk šéfovi novej značky American Rickovi Rubinovi.
Debutový album Shake Your Money Maker (1990) spôsobil v americkej popmusic veľkú senzáciu, ale postupne sa počas deväťdesiatych rokov vytratili z pozornosti. V kapele sa vystriedalo množstvo hudobníkov a nepomohli jej ani hádky medzi oboma bratmi, ktoré vyústili do rozpadu.
Warpaint však svedčí o tom, že The Black Crowes sú späť. Kapela stále rozvíja model, ktorý v roku 1971 uzákonili The Rolling Stones na albume Sticky Fingers, ale ich novinka je príjemné počúvanie – od starého drevitého blues, cez hardrockové vypaľovačky až po balady vo folkovom a country štýle.
Slávni zo dňa na deň
Counting Crows sú typickou americkou folkrockovou skupinou. Ale niečím sa predsa od ostatných líšia. Je to predovšetkým osobnosťou jej lídra Adama Duritza, ktorý si vo svojich piesňach doslova vylieva srdce na papier.
Na tejto mnohočlennej partii je zaujímavý fakt, že sa stala slávnou v podstate cez noc. Počas slávnostného večera Rokenrolovej siene slávy neohlásene vypadol spevák Van Morrison a tak práve Counting Crowes dostali šancu vyplniť medzeru v programe. Vtedy ich na scénu uviedol Robbie Robertson z The Band, jeden z ich veľkých vzorov.
Kapela, pochádzajúca zo San Francisca, naplno zabodovala debutovým albumom August and Everything After z roku 1993, z ktorej pochádza ich najúspešnejší singel Mr. Jones, rozoberajúci problémy spojené so slávou.
Z albumu sa predalo rekordných sedem miliónov kusov, čo spravilo z Counting Crows najúspešnejšiu kapelu tej éry. Kapela ešte stihla vydať tri albumy, ale ani jeden nedosiahol kvalitu debutu a tak si päť rokov dala pauzu.
Vrátila sa až teraz s novinkou Saturday Nights and Sunday Mornings, ktorú sa Duritz rozhodol rozdeliť na dve časti. Tá prvá, rockovo ladená, podľa speváka hovorí o hriechu a druhá akustická zas o tom, že na druhý deň svoje hriechy oľutujeme. Obe časti spolu výborne fungujú, tak ako na seba nadväzujú sobotné večery a nedeľné rána. Skvelé počúvanie, akého veľa nenájdete.
Skupina Counting Crows, ktorej líder Adam Duritz stojí v popredí. FOTO – UNIVERSAL |