BRATISLAVA. Pravidlo „čím väčšie, tým lepšie” nefunguje vždy, aj keď si to myslia organizátori mnohých podujatí. Za monumentálnou prehliadkou sa často skrýva nepremyslená koncepcia plná balastu, v ktorom zanikne i to zaujímavé. Ak je však výstava dobre pripravená a diela sú kvalitné, návštevníkom poskytne mnoho podnetov a inšpirácií. To je aj prípad druhého ročníka bienále Design Match, ktorý predstavuje tvorbu 120 dizajnérov z Čiech, Maďarska, Rakúska a Slovenska.
Jeho vtipnú koncepciu pripravili Czechdesign.cz a Ferdinand Chrenka – výstava je koncipovaná ako súboj štyroch družstiev so spoločnou minulosťou v rakúsko-uhorskej monarchii. Tvoria ju dva polčasy - domácnosť a voľný čas. Tie sú rozdelené na sféry dizajnérskeho záujmu, v ktorých súťažia štvorice výrobkov zo zúčastnených krajín. Tvorcovia výstavy chceli divákom umožniť nielen porovnanie medzi štátmi, ale aj minulosti a prítomnosti, no táto ambícia zostala nesplnená.
Soľnička v kúpeľni
Tradičné výrobky z čias Rakúsko-Uhorska sú zastúpené len symbolicky, v podobe jednoduchého náčrtu dobového výrobku a troch-štyroch popisných viet. Naživo uvidíme iba slávnu stoličku číslo 14 od firmy Thonet a tradičný vysoký bicykel, čo je škoda. Nejasné sú i kritériá výberu jednotlivých výrobkov a čas ich vzniku.
Keďže ide o bienále, dalo by sa predpokladať, že predmety budú mať najviac dva roky, no niektoré ich majú aj 15. Návštevník sa občas stráca i v jednotlivých témach výstavy – napríklad v kategórii kúpeľníctvo nájde soľničky a koreničky, či vázu.
Napriek všetkým nedostatkom treba skonštatovať, že obávaný balast „á la batikové rúcha, či hlinené zvieracie ťažidlá“ na prehliadke nenájdeme. Výrobky nerobia hanbu ani zúčastneným krajinám, ani organizátorom výstavy. Guľovnica v podaní českého dizajnéra Pavla Šťastného je krásne mäkká a chlpatá, naoko bláznivý nápad má svoje logické vysvetlenie – aby sa pažba pušky v mraze neprilepila poľovníkovi na líce.
Kočík-kolobežka od Valentina Vodeva z rakúskeho družstva má v spodnej časti jednoduchú vysunutú plošinu, ktorá zmení prechádzku na zábavu pre mamičku i dieťa. Výkonné brzdy i bezpečnostné popruhy zaručia, že nebude adrenalínová. Medzi silné kategórie patrí i dizajn obalov a hračiek pre deti.
Trochu stereotypov
Dizajnérsky zápas je džentlmenský, bez určeného víťaza. My sme pri hľadaní favorita dospeli k trochu stereotypným výsledkom: Rakúšania sú machri v dôraze na ekologickosť a prepojenie s prírodou.
Vedú aj v technologicky náročnejších disciplínach, ako je napríklad dizajn spotrebičov, športových potrieb, či hudobných nástrojov. V oblasti športu sa nedajú zahanbiť ani Slováci, najmä vďaka skladaciemu bicyklu Petra Vargu. Krajina vynálezcu Rubikovej kocky vedie v hrách a hlavolamoch, no vydareným gólom Maďarov je i variácia pohárov na likér. Česi vynikajú v turistických potrebách, kúpeľníctve a poľovníctve.
Rozhodcom však môže byť každý, kto do 13. júna navštívi Národné osvetové centrum na Námestí SNP v Bratislave.
Autor: Silvia Peťková