PRAHA, BRATISLAVA. Pred rokom dal veselšiu tvár pražským semaforom, teraz mu hrozí väzenie. Súd včera uznal Davida Brudňáka z umeleckej skupiny Ztohoven za vinného z poškodzovania cudzej veci.
Opilci a obsenci
Štyridsaťosem skiel semaforov sa nakrátko zmenilo na obrázky postavičiek opilcov či obesencov. K dielu sa priznal výtvarník s pseudonymom Roman Týc. Aj keď Brudňák argumentoval, že pseudonym používa viacero umelcov, súd mu neuveril a prikázal mu zaplatiť pokutu vo výške 142-tisíc korún. V opačnom prípade mu hrozí väzenie na jeden mesiac.
Kým severské krajiny uvažujú nad zmenami označenia značiek a semaforov, pretože chcú značky priblížiť obyčajným ľuďom, v Čechách, rovnako ako na Slovensku, je akýkoľvek pokus o sproblematizovanie verejného priestoru chápaný ako útok na cudzí majetok.
Väzenie verzus umenie
Britský Banksy sa za podobné gerilové útoky získava medzinárodné uznanie. Pražský magistrát možno viac hnevá, že sklíčka boli vymenené cez deň priamo pred očami mestských policajtov.
Za „semaforovú“ infiltráciu bol pritom Brudňák alias Týc ocenený na rakúskej prehliadke sidewalkCINEMA. Jedno zo sklíčok sa dokonca dostalo na internetovú aukciu, je tak pravdepodobne prvým českým street artovým artefaktom vo verejnej dražbe.
Skupina Ztohoven stála pred súdom už za fingovanie atómového výbuchu v rannom vysielaní Českej televízie. Upozornila na seba v roku 2003, keď reklamu v pražskom metre prekryla svojimi výtvormi. Známa je aj kauza, keď umelci prekryli časť neónového srdca na Pražskom hrade, čím vznikol otáznik.
Autor: tp, juk, čtk