Štvrté pokračovanie Indianu Jonesa možno nenadchne, ale poteší.
Po devätnástich rokoch sa slávny archeológ vracia. Úprimne, žiadne Indyho filmové dobrodružstvo sa nevyrovná hľadaniu archy z prvej snímky. Novátorská zmes fantázie, historických faktov aj špekulácií, konšpiračných teórií, divokých akcií, štylizácia v duchu starých dobrodružných, no i komediálnych filmov, syntéza hororu a grotesky si v roku 1981 podmanili celý svet.
Dobyvatelia stratenej archy otvorili novú éru filmovej zábavy. No pokračovania Indiana Jones a Chrám skazy (1984) ani Indiana Jones a posledná krížová výprava (1989) latku nepodliezali, pomáhali si len inými zbraňami: divokejšou akciou, slávnejšími hercami, atraktívnejšími lokalitami či tajomnosťou hľadaných artefaktov. Lenže - čo už môže byť tajomnejšie ako biblická archa zmluvy?
Tvorcovia preto už od začiatku priznávali hru s publikom a v pokračovaniach ju vtipne rozvíjali formou odkazov, náznakov, variácií, rébusov a inotajov, takže trilógia nielen predznačila nástup postmoderny, ale získala si milióny oddaných fanúšikov. Ku cti autorom slúži i fakt, že nenechali Indyho napospas obchodníkom a nespravili z neho sprostý artikel. Zachovali mu úroveň. Napokon, je to veterán v úctyhodnom veku.
Od filmu o Indiana Jonesovi nik nečaká hyperrealizmus, vernosť historickým skutočnostiam či fyzikálnym zákonom. Ruskí agenti sa môžu po Amazónii potulovať vo svojich uniformách aj s balalajkami, mladý muž dokáže skákaním na lianách v pralese predbehnúť autá, uháňajúce po ceste a ešte pri tom získať na svoju stranu húf všetečných opíc, nuž prečo by 65-ročný profesor archeológie nemohol sám holými rukami zneškodniť oddiel zabijakov? Všetko sa deje za sprisahaneckého požmurkávania na publikum, sebazosmiešňovania či láskavého parodovania.
Napriek tomu si nemožno nevšimnúť, že z celej štvorice práve tento film akčnými scénami najviac pripomína videohry a téma UFO tiež nepatrí k najoriginálnejším, hoci USA v 50. rokoch ňou skutočne žili. Staromilci môžu namietať, že Shia LaBeouf kradne Harrisonovi Fordovi celú šou, a nariekať, kdeže sú všetky tie krásne mladé ženy z predchádzajúcich filmov, ba dokonca, že je tu čosi v predchádzajúcich filmoch nevídané: sentiment. Majú pravdu, no filmu ani celému fenoménu to vôbec neškodí.
Steven Spielberg nakrútil štvrtý film o Indiana Jonesovi s profesionálnou suverenitou, pokúšajúc sa o nemožné: osloviť divákov stredného veku aj teenagerov. Podarilo sa mu neznechutiť jedných ani druhých a hoci možno nenadchne, určite poteší.
Viac o filme a aj celej sérii sa dočítate v rubrike premiér.
Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky. USA 2008, 123 minút.
Námet: GeorgeLucas, Jeff Nathanson, Philip Kaufman.
Scenár: DavidKoepp.
Réžia: Steven Spielberg.
Hrajú: Harrison Ford, Cate Blanchett, Karen Allen a ďalší. Premiéra v SR: 22. 5.
Parížske múzeum vystavuje falzifikát lebky
Múzeum Quai Branlysi chce čudným spôsobom upevniť popularitu filmom o Indiana Jonesovi.Ako začal do kín prenikať najnovší z dobrodružných filmov o Indiana Jonesovi Kráľovstvo krištáľovej lebky, priznalo parížske múzeum Quai Branly, že jeho hviezdny exponát tohto druhu nie je tým, čím sa zdal.
Jednu z dvanástich krištáľových lebiek dostalo toto francúzske múzeum v roku 1878 od bádateľa Alphonsa Pinarta ako stovky rokov staré majstrovské dielo záhadnej civilizácie Aztékov.
Múzeum v apríli pripustilo, že ich artefakt, namiesto z čias predkolumbovskej Ameriky, pochádza pravdepodobne zo storočia devätnásteho. To, že sa návštevníci expozície nepozerajú na starobylú krištáľovú lebku, sa verejnosť dozvedela vďaka expertíze francúzskeho Centra pre výskum a reštaurovanie, ktorá prebiehala v rokoch 2007 až 2008.
Od 20. mája sa múzeum rozhodlo lebku vystavovať v časovom a tematickom súlade s premiérou nového Spielbergovho filmu na festivale v Cannes. Je preto viac než zarážajúce, že múzeum si filmom upevní svoju popularitu i napriek tomu, že predvádza falzifikát. No tvrdenie, že ide o lebku panovníka v krajine zosnulých Mictlan, už nemôže byť také čarovné. Múzeum Quai Branly tak zrejme neprispeje ani k záchrane sveta a odhaleniu tajomstva bytia. Podľa legendy sa totiž spojením všetkých 12 lebiek a trinástej, o ktorej sa iba predpokladá, že existuje, má niečo podobné stať.
(nib)