CANNES, BRATISLAVA. Býva to v nedeľu, niekedy popoludní. V telefóne sa ozvú organizátori festivalu v Cannes a povedia: „Váš film dostal cenu. O tri hodiny musíte byť vo veľkom paláci.“
Tento rok sa volalo aj francúzskemu režisérovi Laurentovi Cantetovi. Pre neho to znamenalo, že musí zorganizovať menší školský výlet. Pretože vo svojom filme Entre les murs (Medzi múrmi) rozpráva o učiteľovi francúzštiny a jeho triede - a tých žiakov nehrali žiadni herci, ale žiaci sami.
Nenápadný učiteľ
Nadšene a pojašene najprv vystúpili po červenom koberci a vzápätí sa dozvedeli, že ich film zvíťazil a dostal Zlatú palmu.
Predseda poroty Sean Penn bral celú ceremóniu veľmi vážne, a keď vyhlasoval Zlatú palmu pre takú sympatickú skupinu filmárov, to už skoro plakal od dojatia. „Rozhodli sme sa absolútne jednoznačne, Zlatú palmu získava nádherný, nádherný film,“ povedal.
Film Entre les murs je nakrútený podľa knihy Francoisa Begaudeaua (na snímke Reuters pod článkom). Tí, čo skoro ráno vstávajú a v televízii Canal+ pozerajú spoločensko-politický magazín, ho už poznali.
Ale iba ako vzdelaného mladého muža, ktorý rozpráva o pozoruhodných knižných novinkách. Teraz sme zistili, že je to aj učiteľ francúzštiny v dvadsiatom parížskom obvode a že má na starosti náročnú, zmiešanú triedu.
Režisér mal strach
Cantetov film vyznieva silno aj preto, že Francois v ňom hrá tiež. On môže najpresnejšie preniesť skúsenosť, aké to je, keď sa pravidlá demokracie vysvetľujú deťom z rôznych menšín, ktoré medzi sebou majú len málo spoločné.
Vyzerá to však tak, že Francúzi tomuto filmu veľmi neverili. Do súťaže sa dostal na poslednú chvíľu a na program sa dostal až v sobotu, teda posledný súťažný deň, keď už mnohí diváci i novinári z Cannes odišli.
Ani režisér nemal veľké ambície: „Som v súťaži s niekoľkými režisérmi, ktorých mám veľmi rád, a som z toho šťastný. So všetkými dvadsiatimi piatimi žiakmi pôjdem po červenom koberci. Bude to úžasná chvíľa. Veľmi sa bojím, ale je to taký krásny strach,“ vravel pre Hollywood Reporter.
Učiteľ Francois Begaudeau si zas myslel, že do festivalovej súťaže prichádzajú s malým francúzskym filmom, ktorý asi za hranicami nezaujme. Nakoniec im ľudia naokolo i porota tvrdili, že je to príbeh o dnešnom svete.
Nech film zostane filmom
Ministerka kultúry Christine Albanel po filme okamžite skočila. Chcela by, aby sa premietal na francúzskych školách.
Francois Begaudeau je k takému nápadu trochu rezervovaný: „Je obdobie štrajkov, nebol by som rád, keby sa náš film zneužíval. Ja ho považujem predovšetkým za príbeh o mladých a bolo by najlepšie, keby zostal najmä filmom,“ povedal pre Canal+.
S filmom Entre les murs získalo Francúzsko Zlatú palmu po dvadsaťjeden rokoch čakania. Radosť komplikuje iba to, že film bude mať vo francúzskych kinách premiéru až v polovici októbra.
To čakanie bude oveľa, oveľa dlhšie, ako trvala nedeľňajšia oslava víťazstva. Hlavná časť sa skončila už o polnoci - hrdinovia festivalového večera už museli ísť späť, na druhý deň vstávali do školy.
Che nedovolil, aby porota diskutovala
Ešte v jednej cene mala porota festivalu v Cannes absolútne jasno. Bola to cena pre najlepšieho herca.
Dostal ju Benicio del Toro za hlavnú úlohu vo filme Stevena Soderbergha El Che. A porota nemohla vybrať nikoho iného. Del Toro bol štyri a pol hodiny dokonalým revolucionárom a vôbec nebolo vidno, ako to robí.
Catherine Deneuve možno čakala, že dostane cenu pre najlepšiu herečku. Pred začiatkom festivalu robila rozhovor so Seanom Pennom a zverila sa mu, že to asi musí byť úžasný pocit, počuť vyhlasovať svoje meno.
Penn bol predsedom poroty a na jej slová zrejme myslel, pretože Catherine na pódium nakoniec šla – ale preto, že jej porota udelila špeciálnu cenu za celú kariéru.
Tú istú cenu dostal od poroty Clint Eastwood. V súťaži mal film Changeling, ku ktorému si aj sám zložil hudbu.
Z rozdelených cien musí mať dobrý pocit Taliansko. Akoby v súťaži filmov získalo druhé a tretie miesto. Grand Prix má film o neapolskej mafii Gomorra a Cenu poroty Il divo, portrét o arogantnom politikovi Giuliovi Andreottim.
Dvojnásobní víťazi Zlatej palmy (za film Rosetta a Dieťa) belgickí bratia Dardennovci tentoraz prišli s filmom Le silence de Lorna. Ich príbeh o albánskej utečenkyni, ktorá sa snaží získať občianstvo cez manželstvo s narkomanom, nakoniec získal cenu za scenár.
(kk)
Kliknite - obrázok zväčšíte.