BRATISLAVA. Rozprávkovú postavičku Winnie the Pooh pred vyše osemdesiatimi rokmi vymyslel britský spisovateľ Alan Alexander Milne, inšpirovaný manželkou a synom Christopherom Robinom. Ten raz dostal od otca k narodeninám plyšového medvedíka.
Reč je o medvedíkovi menom Pooh, ktorého pôvodnú kreslenú podobu neskôr vytvoril Ernest H. Shepard. Macko sa však najprv objavil v autorovej básnickej zbierke a neskôr v novinovej poviedke. Netrvalo dlho, a postavička priniesla so sebou dobre vynášajúci biznis, hlavne cez americkú spoločnosť Disney.
O mackovi a jeho kamarátoch vzniklo niekoľko animovaných filmov, stal sa však aj predmetom dlhoročného britsko-amerického sporu o autorské práva, ktoré americká spoločnosť Disney vlani prehrala. Pu je totiž najbohatšou rozprávkovou postavou, ročne vynáša 5,9 miliardy dolárov.
Obchodné úsmevy
V slovenskom preklade sa medvedík menom Pooh dlhé roky volal Macko Pu, podľa prekladu spred niekoľkých desiatok rokov. Dnes sa už o ňom u nás hovorí a píše aj ako o Mackovi Puf.
Pôvodnými príbehmi s radom milých hrdinov sa inšpirujú ďalšie knižky a časopisy, vznikajú o nich nové rozprávky v lepšej či horšej kvalite, ktoré odrážajú silu západného vkusu a trhu.
Macko je neúnavným obchodným artiklom, fičí na ňom biznis s videom, DVD, počítačovými hrami, hádže na nás úsmevy z tričiek, peračníkov, uterákov, jednoducho je všade, kde cítiť deti.
Punc má Pu
Pre deti a, samozrejme, nielen pre ne, je určený aj muzikál s prívlastkom Disney Live! z produkcie spoločnosti Feld Entertainment, ktorý na Slovensko docestoval z Ameriky. Dostal, žiaľ, názov Macko Puf.
Je to škoda, lebo ozajstný punc má Pu. Malý, hlúpučký a mimoriadne slávny medvedík, ktorý najradšej pchá ňufák do pohárov s medom. Spolu s ním pricestujú aj jeho slávni kamaráti – neposlušný tiger, ustrašené prasiatko či flegmatický somárik a privezú príbehy zo Stoakrovho Lesa. Predstavenia sa budú uvádzať so slovenským dabingom. Hrajú sa oddnes do 1. júna v bratislavskej Incheba Expo aréne a od 5. do 8. júna v košickej Steel aréne.
Ťažko odhadnúť, či si na svoje prídu aj deti menej solventných rodičov, ceny vstupeniek sa pohybujú v závislosti od hracieho dňa a sektora od 490 do 990 slovenských korún.
V úlohe slovenských sprievodcov predstavením sa budú striedať Pavol Plevčík a Michal Legíň. Hlasy postavám prepožičali Ivo Heller, Jozef Švoňavskýči Marián Slovák.