TRNAVA. To, že značka GJK má v slovenských kuloároch cveng, je odrazom viacerých faktorov. Na jednej strane je to výborné situovanie mesta Trnava a priestorové možnosti galérie (má k dispozícii dva výstavné priestory – Kopplovu vilu a Synagógu – Centrum súčasného umenia). Na druhej strane je tu veľké ľudské úsilie, ktoré z malej okresnej galérie dokázalo vyprodukovať viaceré osobnosti. Spolu vytvorili životaschopnú inštitúciu, akých je na Slovensku stále veľmi málo.
O ľuďoch z galérie
V druhej polovici 90. rokov tu kus progresívnej práce odviedla teoretička umenia Jana Geržová, neskôr pokračovala s výstavnými projektmi na medzinárodnej úrovni Viera Levitt (vtedy Jančeková) a v súčasnosti v podobnom duchu pokračuje Vladimír Beskid so svojím tímom odborných zamestnancov.
Príznačne bola vernisáž aktuálnej výstavy Bra3 hlavne o ľuďoch zamestnaných v tejto galérii. Už samotný bilbord zobrazuje spoločne odfotených zamestnancov galérie pred Kopplovou vilou. Kompozícia snímky pripomína trochu fotky triednych učiteľov so svojimi žiakmi. Ten, kto dobre pozná zamestnancov galérie, vie, že všetci predsa len prítomní neboli. Slová všetko a nič asi napadlo každému návštevníkovi.
Bra3 tvorí imaginárna trojica Kvetán, Fajnor, Mr. Bra a reálna dvojica umelcov Mareka Kvetána a Richarda Fajnora. V tomto hybridnom a trocha rozpačitom projekte si určili veľa cieľov s mnohými možnosťami čítania. Najjasnejším a najčitateľnejším cieľom malo byť predstavenie diania v galérii širokému publiku, ktoré je poznačené svojským druhom voyeurizmu. Návštevník, ktorý je schopný toto identifikovať, dostáva možnosť vidieť nepatrný zlomok z fungovania galérie. Celý priestor Kopplovej vily sa tak stal interaktívnym dielom, ktorého vrcholom je zverejnená riaditeľňa so svojím inventárom, teda aj s riaditeľom.
Kto z koho
Zámer Mareka Kvetána, Richarda Fajnora a Mr. Bra nenechal na vernisáži nikoho chladným. Práve kancelária mala byť plánovaným vrcholom výstavy, vzhľadom na nedávne udalosti okolo osoby Vladimíra Beskida.
Z výstavy môžeme mať protichodné pocity: vtipom prešpikované priestory artefaktmi z domácností zamestnancov strieda tiež drsná autenticita domácej kultúrnej politiky a nakoniec je tu ešte jeden pocit – Kto z koho?
Bra3 je však i plnohodnotnou prezentáciou autorov, ktorých rodiská patria do regiónu trnavského kraja (Richard Fajnor sa narodil v Skalici v roku 1965 a Marek Kvetán v Piešťanoch v roku 1976) a ktorých tvorba sa nestratí ani v medzinárodnom umeleckom meradle.
Výstava potrvá do 15. júna.
Autor: Ľudmila Poláčková (Autorka je kunsthistorička)