SME

Muž, ktorý si zahral samotného boha Dia - Anthony Quinn

Dvojnásobný držiteľ Oscara americko-mexického pôvodu Anthony Quinn sa preslávil ako herec, no pôsobil i ako maliar a spisovateľ. Hlavné úlohy stvárnil v mnohých komerčne úspešných a kritikmi uznávaných filmov, ako Grék Zorba (1964) Michaela Kakojannisa al

Anthony Quinn ako Zampan a Giulietta Masinaová ako  Gelsomina Di Constanzo z filmu La Strada.Anthony Quinn ako Zampan a Giulietta Masinaová ako Gelsomina Di Constanzo z filmu La Strada. (Zdroj: SITA/AP Photo/Janus Films)

BRATISLAVA 3. júna (SITA) - ebo Cesta (1954) Federica Felliniho, no objavil sa i v snímkach Lawrence z Arábie (1962), Viva Zapata! (1952), Smäd po živote (1956), Barnabáš (1962), Rekviem pre boxera ťažkej váhy (1962), V šľapajach Spasiteľa (1968) alebo Delá z Navarone (1961).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Antonio Rudolfo Oaxaca Quinn sa narodil 21. apríla 1915 v mexickej Chihuahue. Jeho otec Frank "Francisco" Quinn mal írskych predkov a matka Manuela "Nellie" (rodená Oaxaca) bola Mexičanka aztéckeho pôvodu. Počas mexickej revolúcie bojoval Frank na strane Pancha Villu. O niekoľko rokov neskôr sa presťahoval do Los Angeles a pracoval ako asistent kameramana vo filmovom štúdiu Zelig's. Anthony vyrastal na predmestí Los Angeles. Ako 18-ročný sa po otcovej smrti začal starať o rodinu. Aj preto si v školských laviciach dlho neposedel a maturitné vysvedčenie získal až z arizonskej Tucson High School v 90. rokoch 20. storočia. Quinn v mladosti najprv boxoval, potom študoval umenie a architektúru pod vedením Franka Lloyda Wrighta. Keď sa svojmu učiteľovi priznal, že ho láka herectvo, Wright ho v tejto významnej kariérnej zmene podporil. V jednom z neskorších rozhovorov si Quinn zaspomínal, že požiadal Wrighta o radu s tým, že mu z filmového štúdia ponúkli 800 dolárov týždenne a nevie, čo má robiť, na čo Wright reagoval slovami: "Vezmi to, so mnou nikdy toľko nezarobíš!"

SkryťVypnúť reklamu

Po krátkom pôsobení v divadle Quinn v roku 1936 odštartoval svoju filmovú kariéru. Debutoval filmom Na čestné slovo. Hrával najmä vo westernoch a dobrodružných filmoch - zvyčajne stvárňoval Indiánov, Mexičanov a ľudí z nižších spoločenských vrstiev. V roku 1947 sa už mohol zaradiť k filmovým veteránom. V tom čase mal na konte vyše päťdesiat filmov, nebol však skutočnou hviezdou. Vrátil sa teda na divadelné dosky a s úspechom účinkoval na Broadwayi ako Stanley Kowalski v Električke zvanej túžba. K filmu sa vrátil na začiatku 50. rokov, ale znova ho obsadzovali iba do druhotriednych filmov. Objavil sa napríklad v Maske pomstiteľa (1951). V roku 1952 ale stál po boku Marlona Branda vo filme Viva Zapata! v réžii Eliu Kazana. Aj keď ako Zapatov filmový brat hral iba vedľajšiu rolu, získal za ňu svojho prvého Oscara.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 1953 si zahral v niekoľkých talianskych filmoch. Hereckou lahôdkou bol Felliniho film Cesta (1954), v ktorom si zahral s Giuliettou Masinou. Svojho druhého Oscara získal za herecký výkon vo vedľajšej úlohe filmu Smäd po živote (1956). V snímke o živote Vincenta Van Gogha v réžii Vincenta Minnelliho stvárnil Paula Gauguina. O rok neskôr si vyslúžil nomináciu na Oscara za film Vietor je divoký (1957) v réžii Georgea Cukora. S blížiacim sa koncom desaťročia začal postupne aj vo svojich filmových úlohách ukazovať svoj vek a odštartoval svoju premenu na významného charakterového herca. Najprv nakrútil Delá z Navarone (1961) a v roku 1962 nasledoval Rekviem pre boxera ťažkej váhy a Lawrence z Arábie. Ešte v tom istom roku stvárnil aj hlavnú postavu v snímke Barnabáš, ktorá je v televízii dodnes jedným z obľúbených titulov Veľkonočného obdobia. Do ďalšej oscarovej nominácie vyústila hlavná postava v snímke Grék Zorba (1964), ktorá znamenala vrchol jeho kariéry. Nasledovali ale aj ďalšie úspešné filmy, ako 25. hodina (1967), Čarodejník (1968) alebo V šľapajach Spasiteľa (1968).

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1971, po úspešnom televíznom filme The City, kde stvárnil starostu Albuquerque Thomasa Jeffersona Alcalu, si zahral aj v jeho seriálovom pokračovaní The Man in the City. V televízii sa neskôr objavoval len sporadicky. V roku 1977 si zahral vo filme Posolstvo o pôvode islamu. Rok 1981 priniesol vojnový film Omar Mukhtar - Lev púšte, kde stvárnil beduínskeho vodcu Omara Mukhtara, ktorý v líbyjskej púšti bojoval proti Mussoliniho talianskym vojskám. Film si vyslúžil pozitívne reakcie kritiky, no v kinách úspechy nedosiahol pre negatívne zobrazenie "Západu". V roku 1983 si zopakoval svoju najslávnejšiu postavu - ako Grék Zorba sa 362-krát predstavil na Broadwayi v muzikáli Zorba Johna Kandera a Freda Ebba. V deväťdesiatych rokoch ďalej pracoval, no už nie v takom tempe, ako bol zvyknutý. Zahral si napríklad vo filmoch Horúčka džungle (1991), Posledný akčný hrdina (1993) alebo Prechádzka v oblakoch (1995). V roku 1994 stvárnil boha Dia v seriáli o Herkulovi.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď bol celý život viac hercom, nikdy nestratil svoju vášeň pre maliarstvo. Maľovaniu sa venoval popri nakrúcaní. Napísal memoáre The Original Sin (1972) a One Man Tango (1997). Bol autorom niekoľkých scenárov, a viacerých nevydaných poviedok, ktoré sú uložené v jeho archíve.

Quinn bol trikrát ženatý. S prvou manželkou Katherine DeMille, ktorú si vzal v roku 1937, mal päť detí. Rozviedli sa v roku 1965. S Jolandou Addolori sa zosobášil v januári 1966 a mali spolu tri deti. Ich manželstvo sa skončilo v roku 1997, keď mu porodila dieťa sekretárka Kathy Benvin, ktorú si vzal v decembri toho istého roka. Mali spolu dve deti a manželmi ostali až do jeho smrti. Okrem manželiek poznala verejnosť aj tri jeho milenky. Bol otcom trinástich detí.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné roky svojho života prežil v Bristole, na Rhode Islande. Zomrel 3. júna 2001, krátko po dokončení filmu V mene Angela (2001) na zápal pľúc a respiračné zlyhanie. Vtedy 86-ročný herec už v tom čase bojoval s rakovinou hrtana.

Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.csfd.cz, Encyklopédia filmu (1993).


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 374
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 784
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 599
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 773
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 625
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 411
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 714
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu