SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 2.07. O 15:45

Na aké festivaly sa môžete tešiť v lete

Ponúkame vám (priebežne aktualizovaný) prehľad festivalov, ktoré sa od júna do augusta uskutočnia na Slovensku.

Ak nás chcete upozorniť na zaujímavý festival vo vašom okolí, pošlite nám tip na kultura@smeonline.sk.

Kozel Klikkfest

3. - 5. júl, Komoča / web /

Oáza Camp pri Váhu, Komoča v okrese Nové Zámky bude od 3. do 5. júla miestom 15. ročníka festivalu Kozel Klikkfest. Vystúpia na ňom slovenské i maďarské hudobné skupiny a nebude chýbať ani anglický hosť Chumbawamba.

Slovenskú hudobnú scénu zastupuje na festivale Peter Cmorik, skupina Polemic, Para, Puding pani Elvisovej, Margot. Zo susedného Maďarska prijali na festival pozvanie P.Mobil, Pokolgép, Korál a Belga. Okrem nich vystúpi ďalších cca 15 amatérskych hudobných skupín.

Kozel Klikkfest je hudobný festival, podporujúci amatérsku, poloamatérsku a profesionálnu živú hudbu, ktorý bude prebiehať so sloganom Priateľstvo bez hraníc, skonštatoval pre TASR jeden z organizátorov festivalu, predseda Novozámockého občianskeho klubu Peter Kis.

Okrem dvoch hudobných scén bude súčasťou festivalu aj literárny a folkový stan.

Hodokvas

4. - 5. júl, Piešťany / web /

Hodokvas v Piešťanoch privíta držiteľa tohtoročných prestížnych českých hudobných cien Anděl - skupinu Monkey Business, ale hlavnou hviezdou 9. ročníka bude londýnska skupina Sex Pistols, ktorá je na svetovej hudobnej scéne už 30 rokov. Ďalšími lákladlami sú nesporne Cypres Hill či IAMX.

V piatok 4. júla a sobotu 5. júla odznejú na viacerých pódiách na piešťanskom letisku desiatky koncertov rôznych hudobných žánrov. Skvelým reprezentantom domácej progresívnej scény bude aj v zahraničí čoraz známejšia skupina Lavagance, účasť potvrdila aj jedna z najpopulárnejších poľských indie-popových kapiel The car is on fire, českú silu príde demonštrovať tvrdá HC3, lahôdkou bude aj vystúpenie domácej hardcorovo-punkovej formácie Punkreas a žilinskej The Swan Bride. Príde aj Čechomor, Karpina, Kvet nikotínu, Polemic či Slobodná Európa.

Určite zaujme angažovanie domácej hip-hopovej formácie Kontrafakt, ktorá sa predstaví v exkluzívnej zostave s hudobníkmi Oskarom Rózsom alebo Martinom Valihorom. Priaznivcov ska kombinovaného s punk-rockom poteší účinkovanie talianskej kapely Persiana Jones. Skupina, ktorá existuje už od roku 1988, sa už na Slovensku v minulosti ukázala, keď predskakovala bratislavskej formácii Polemic. Novou akvizíciou je aj slovenské zoskupenie Soundphreakers.

Fanúšikov doom-metalu určite poteší angažovanie zakladateľov tohto žánru - anglických Paradise Lost. Ak máte radi francúzštinu a hip-hop, určite si prídete na svoje pri koncerte skupiny La Conspiration, ktorá okrem pôvabnej speváčky určite zaujme aj kombináciou latina, či salsy. Tretím čerstvo potvrdeným interpretom je slovenská punková formácia Konflikt zo Šamorína.

Pozvanie prijala aj chorvátska punk-rocková formácia Overflow. Štvorica, ktorá vznikla v roku 1990, si vlani zahrala aj na novosadskom podujatí EXIT festival a na Hodokvase ponúkne punk-rock okorenený balkánskym temperamentom. Hip-hopová slovenčina bude znieť z úst "funkčného veterána" Veca, zakladateľa slovenského rapu.

Orange Music Summer

4. - 5. júl, Domaša / web /

Vstúpiť do sveta hudby budú môcť fanúšikovia populárnej hudby na festivale Orange Music Summer Domaša, ktorý sa bude konať 4. - 5. júla 2008 v rekreačnom stredisku Eva pri vodnej nádrži Domaša pri obci Holčíkovce. Osvedčená dramaturgia už tradične spája to najlepšie zo slovenskej a českej populárnej hudby na čele so skupinami Desmod, Peha, No Name, Horkýže Slíže, Gladiator, Hex, Polemic či Tublatanka. Chýbať nebude ani Zuzana Smatanová či skupina Komajota.

Úvod každého festivalového dňa bude patriť talentovaným skupinám z domáceho regiónu, ktoré takto dostanú šancu a príležitosť na prezentáciu pred početným publikom.

Účasť potvrdil aj úradujúci zlatý slávik Peter Cmorik či legenda slovenskej populárnej hudby Miro Žbirka, pre ktorého to bude jediné účinkovanie na Slovensku počas letných prázdnin. Zlatým klincom programu spoza rieky Moravy bude na Domaši, Ružinej, Duchonke a Orave Aneta Langerová. Sobotná polnoc bude patriť tomu najlepšiemu z hip-hopovej scény na čele s Rytmusom a Kontrafaktom. Celkovo sa na každom festivale predstaví viac ako 50 skupín a 200 účinkujúcich.

Letné hudobné festivaly na Domaši, Ružinej a Duchonke patria už niekoľko rokov medzi najobľúbenejšie podujatia tohto typu. V minulom roku zaznamenali viac ako 54 000 návštevníkov. K osvedčenej festivalovej trojici v tomto roku pribudne Orava, čím by očakávaná návštevnosť mala prekonať sedemdesiattisícovú hranicu. Hudobný festival Orange Music Summer tým potvrdí pozíciu najväčšieho hudobného podujatia na Slovensku.

Toto je Hip-Hop 08 Festival

4. - 5. júl, Horná Streda / web /

Séria festivalov UPC Musiq Summer 08 sa začne hip-hopom na TOTO JE HIP-HOP 08 FESTIVALe, kde sa v úlohe headlinera predstaví americký raper Fat Joe. V Hornej Strede pri Piešťanoch 4. a 5. júla vystúpi aj špička slovenskej a českej hip-hopovej scény. Vec predstaví svoj nový album Funkčný veterán, predvedú sa formácie A.M.O., Drvivá Menšina, Moja Reč v sprievode skupiny Komplot, Zverina či H16. Fanúšikov potešia aj mená ako Supercrooo, Turbo Boost Riders, Dramatikz, Rendezska SK, Indy & Wich či speváčka Tina, ktorú bude sprevádzať multikultúrna skupina United Flavours. UPC Musiq Summer 08 bude pokračovať 1. a 2. augusta opäť v Hornej Strede podujatím Bee Free a leto uzavrie Disco TV 5. a 6. septembra v Košiciach.

Jazznica

5. - 8. júl, Banská Štiavnica / web /

Prázdninový letný jazzový festival Jazznica v Banskej Štiavnici ponúkne širokú paletu podujatí a koncertov. Od 5. do 8. júla sa na miestnom amfiteátri predstaví jazzová elita.

Hviezdou prvého dňa bude izraelsko-americké Avishai Cohen Trio, jeden z najtalentovanejších a najuznávanejších súčasných svetových hráčov, bývalý spoluhráč Chicka Coreu. Večernú atmosféru rozprúdi maďarská skupina Equinox a nestor slovenskej jazzovej hudby Peter Lipa.

Ako TASR informovala Viktória Michalská z oddelenia kultúry v Banskej Štiavnici, druhý večer bude patriť Lucii Lužinskej a jej All Timme Jazz, Aurelmi ocenenému Paľovi Bodnárovi a jeho InterJAZZional Bandu s plnou plejádou hostí.

Na záver večera vystúpi jedna z najvýraznejších súčasných osobností poľskej jazzovej scény, speváčka Anna Maria Jopek, známa zo spolupráce s takými jazzovými veličinami ako Pat Metheny, Nino Cinelu, Branford Marsalis, Christian McBride. Na festivale sa predstavia aj Eldard Tarmu z USA, Iva Bittová, Nothing but Swing a mnohí ďalší.

Podhájska Fest

12. júl, Podhájska / web /

Vzorovým príkladom pre novovzniknuté festivaly môže byť Podhájska Fest, ktorého vysoká návštevnosť v minulom roku predčila očakávania organizátorov. Podhájska Fest sa tak stal najväčším letným festivalom v regióne. Tento rok sa pokračuje druhým ročníkom, ktorý sa uskutoční v sobotu 12. júla, opäť v príjemnom prostredí športového areálu kúpeľného mesta Podhájska. Okrem bohatého hudobného programu, je Podhájska Fest 2008 výnimočný aj tým, že jeho popoludnie bude venované predovšetkým deťom, ktoré majú na festival vstup zdarma. Na deti čaká už od 13. hodiny množstvo atrakcií a zábavy, ako súťaže o ceny, skákací hrad, rodeo býk, paintballová strelnica, jazda na poníkovi, maľovanie tvárí, autogramiády zúčastnených umelcov, v občerstvení nebudú chýbať obľúbené maškrty ako cukrová vata, sladkosti či pukance. Okrem detí v sprievode svojich rodičov sa festivalu zúčastnia aj deti z detských domovov.

Hviezdy hudobného programu ako Gladiator či Margot, ktoré tu vystúpili v minulom roku, vystriedajú opäť atraktívne mená, vrátane zlatých slávikov a v súčasnosti najúspešnejších slovenských kapiel a sólových spevákov zároveň - kapely Desmod s Kulym a kapely Peha s Katkou Knechtovou. Vystúpenie Pehy v Podhájskej bude jedným z posledných koncertov kapely v pôvodnom zložení. Lahôdkou festivalu bude malá veľká speváčka Zdenka Predná s kapelou. Účasti skupiny Margot na festivale v tomto roku zabránilo ich dôležité mini turné v Poľsku, ale pod hlavičkou umeleckej agentúry Andante sa našla skvelá náhrada, a síce v podobe novinky na našej hudobnej scéne - mladej 8-člennej rockovej kapely ROCKAGE s tromi sólovými speváčkami Kristínou Botlóovou, Evou Pšenkovou a Paťou Jurtovou. Vystúpi aj semifinalistka poslednej superstar, rockerka Barbora Šulíková s kapelou a tiež finalista Michal Chrenko so svojou kapelou Wega. Dramaturgiu festivalu dopĺňajú ďalšie najmä v regióne obľúbené kapely ako U.K.N.D., ktorá je stálym účastníkom festu, Tichá domácnosť, Alone, The Paranoid a Sedativum. Moderátorom celého festivalu bude všetkým dobre známy Peťo Gecík z Rádia MAX.

Rockstone Vševed Fest

12. júl 2008, Bytča / web /

Rockstone Vševed Fest vstupuje iba do svojho 2. ročníka, aj tak sa ale organizátorom podarilo prilákať na festival zaujímavých intepretov. Na Mestský štadión v Bytči zavíta napríklad Tublatanka, Komajota, Zóna A, The Swan Bride a iní.

Portafest

12. júl, Skalica / web /

Portafest, legendárny český hudobný festival v štýle folku, country a trampskej piesne Porta bude mať na Slovensku mladšieho brata. Mesto Skalica zobralo tento rok prvýkrát pod svoje krídla organizovanie slovenskej podoby s predkolami a národným finále, odkiaľ víťaz postúpi do medzinárodného finále v severočeskej metropole Ústí nad Labem.

V skalickej Františkánskej záhrade sa 12. júla rozhodne, kto bude reprezentovať slovenskú folkovú a country scénu na medzinárodnom finále Porty. V predkolách bude interpretačná aj autorská súťaž.

Pohoda

18. - 19. júl, Trenčín / web /

Trenčianske letisko bude tento rok hostiť sedem scén, ktoré okrem rôznych hudobných štýlov ponúknu viaceré druhy umenia. Dramaturgia festivalu opäť ponúka široké spektrum domácich a zahraničných interpretov z mnohých hudobných žánrov - alternatíva, pop, reggae, súčasná gitarová hudba, tanečná scéna, hip-hop, elektronická scéna, vážna hudba, world music. Nebude chýbať tanec, divadlo, film, diskusie, videoart a výtvarné umenie.

Tanečná scéna bude tento rok mimoriadne silne zastúpená. Norman Cook alias Fatboy Slim patrí už dlhé roky k najžiadanejším interpretom. Mike Skinner s projektom The Streets predstaví to najlepšie z britského hip-hopu. Najnovším potvrdeným menom je techno hviezda z Holandska Speedy J. Dramaturgia tanečnej scény sa viac venuje živým projektom, ako napríklad alternatívnym Unkle Live alebo Audio Bullys - obe zoskupenia vystúpia v plnej zostave. Elektronický vizionár Matthew Herbert si privezie celý 25-členný Big Band. K ďalším hviezdam tanečnej scény patria určite Miss Kittin and the Hacker Live, ďalej drum 'n' bassové Pendulum DJs či kreatívne vtipný Mr. Oizo.

Discopunkový Gossip patrí k najväčším prísľubom budúcnosti americkej alternatívnej hudby. Solomona Burkeho mnohí kritici pasujú za kráľa klasického soulu a slovenským divákom je určite známa japonská džezová diva Hiromi Uehara. Okrem nich ponúkajú organizátori ďalšie zvučné mená, napríklad Audio Bullys. Vzácnym hosťom bude bývalý prezident, dramatik a publicista Václav Havel.

Alternatívnu gitarovú a rockovú scénu budú reprezentovať mladé dravé britské gitarové kapely The Cribs, The Subways, prudko stúpajúce hviezdy tohto žánru Blood Red Shoes či írski zasnení Bell X 1. Tomáš Sloboda predvedie premiéru svojho projektu Sounds Like This, ktorý je slovenskou odpoveďou na súčasnú vlnu gitarovej hudby vo svete.

V sekcii world music sa po prvýkrát predstaví na Slovensku blues zo saharskej púšte v podaní Tinariwen z Mali. Seun z Nigérie predvedie afrobeat s bývalou kapelou svojho otca, slávneho Fellu Kutiho, Egypt 80. Japonské Gocoo vyrazia dych svojím rytmickým vystúpením na tradičných japonských bubnoch taiko. Milovníkov reggae poteší exkluzívna zostava najväčších žijúcich postáv tohto žánru v projekte Tosh Meets Marley, fanúšikov ska dve svižné kapely Toasters a Roy Paci and Aretuska.

Tradičný folk legendárnej Joan Baez sa stretne s vychádzajúcou hviezdou, bývalou členkou skupiny Lamb Lou Rhodes. Iva Bittová predstaví svoj nový projekt Moravian Gems, ktorý čerpá inšpiráciu z tradičného moravského folklóru, a Peter Breiner predstaví svoje Triango. Inteligentný pop predvedú domáce hviezdy Richard Müller a Jana Kirschner.

Okrem známych mien dáva festival každoročne priestor aj vychádzajúcim trendom a kapelám. Zo svetovej scény uvedieme napríklad The Tigerpicks, americké vychádzajúce hviezdy elektronickej hudby Brazilian Girls. Z domácej scény to budú napríklad kapely The Swan Bride, Sto múch, The Uniques a českí Midi Lidi.

Ďalšou špecialitou je už tradičný koncert klasickej hudby. Organizátori pripravili na tento ročník spoločné vystúpenie Opery Slovenského národného divadla a londýnskej Royal Choral Society. Spojenie je prísľubom fantastického hudobného zážitku a prispeje k priblíženiu tohto hudobného žánru mladému publiku. Royal Choral Society dokonca prisľúbili naštudovať aj Suchoňovu skladbu „Aká si mi krásna“.

Punk Island

18. - 19. júl, Šamorín / web /

Punk Island je festival inšpirovaný maďarským punkovým festivalom Új Hullám Fest a českým festivalom Anti Fest. Miesto konania festivalu sa nachádza na umelom „ostrove“ medzi starým a novým ramenom Dunaja – hraniciach Slovenska, Maďarska a Rakúska, a na základe toho sa odvodil i názov. Cieľom Punk Islandu je dať možnosť predstaviť sa slovenskej undergroundovej scéne a zároveň priniesť na Slovensko významné zahraničné skupiny, ale predovšetkým zabezpečiť, aby slovenskí fanúšikovia tejto scény nemuseli cestovať za svojou hudbou do zahraničia. V priebehu histórie tu celkovo vystúpilo 258 účinkujúci z 18 krajín sveta. Siedmy ročník Punk Islandu sa uskutoční 18. – 19. 7. 2008, no „ostrov“ svoje brány otvára už vo štvrtok 17. 7. nultým dňom. V priebehu festivalu vystúpia kapely ako Anti Nowhere League, Polemic, Konflikt, HT, Slobodná Európa, HétköznaPICSAlódások, N.V.U., Zeměžluč, 17 a iní.

Drotária 2008

18. - 19. júl, Turzovka / web /

Na pódiu amfiteátra v kysuckej Turzovke sa v piatok 18. a v sobotu 19. júla predstavia interpreti 4. ročníka festivalu folk, country a trampskej piesne Drotária 2008.

V piatok vystúpia Ivan Mládek či skupina Goodwill a program zavŕši Country bál. V sobotu popoludní bude pódium patriť súťaži amatérskych skupín a interpretov o Drotársku krošňu, po ktorej sa predstavia Janek Ledecký, Bokomara Naďa Urbánková či skupina Sunny Side.


Šírava Fest

18. - 20. júl, Zemplínska Šírava / web /

Prvý ročník festivalu navštívilo 20 000 návštevníkov a vzhľadom na exkluzívny program tohto ročníka sa očakáva rekordná návštevnosť. Headlinerom tohto ročníka je úspešná česká skupina Kabat, ktorá odohrá na východe Slovenska len 2 koncerty v rámci festivalov. Okrem iných sa prestavia aj: Pavol Habera a Team, Desmod, IMT Smile, Tublatankam, Polemic, No Name, Gladiator, Zuzana Smatanová, Peter Cmorik, Gypsy CZ, Tomáš Bezdeda a ďalší.

Malatinské ROCKovanie

19. júl, Malatiná

Malatinské ROCKovanie - rockový hudobný festival sa uskutoční v piatok 19. júla v prírodnom amfiteátri obce Malatiná. Hlavným cieľom je podľa starostu obce Zdenka Kubáňa umožniť mladým ľuďom z Oravy, Turca a Liptova prezentovať sa pred verejnosťou.

Okrem mladých začínajúcich skupín sa v programe predstavia i skúsené, napríklad Targo. Prvý ročník prehliadky amatérskych skupín Malatinské ROCKovanie sa uskutočnil v minulom roku.


Summerbeach Rudava

24. - 27. júl, Rudava / web /

V poradí už 12.ročník letného hudobno-športového festivalu Summerbeach Rudava 2008 tento rok oficiálne otvorí svoje festivalové brány vo štvrtok 24.júla 2008 o 18.00h. V priebehu štyroch dní vystúpia napríklad: Zuzana Smatanová, Vidiek, Polemic, Puding Pani Elvisovej, Pressburger Klezmer Band, Slobodná Európa, Para, Sako, Lavagance, Kryštof, Chiki Liki Tu-a, Hellectro, Hudba z Marsu, Nocadeň a iní. Návštevníci sa môžu tešiť na turnaje vo volejbale, futbale, paintballe, foosbale či vodnom póle, na finále IV.ročníka súťaže mladých hudobných kapiel Echo Studios Makez Star 2008 a na množstvo ďalších sprievodných podujatí.

Orange Music Summer

25. - 26. júl, Ružiná, / web /

08. - 09. august, Duchonka, / web /
22. - 23. august, Orava / web /

Jediným veľkým festivalom na juhu stredného Slovenska je Orange Music Summer, ktorý sa uskutoční 25. a 26. júla pri vodnej nádrži a rekreačnej oblasti Ružiná v okrese Lučenec.

Tento rok to bude tretí ročník. Festival je súčasťou letnej koncertnej série s rovnomenným názvom, ktorá sa uskutoční ešte na Domaši, na Duchonke a prvýkrát aj na Orave.

Predstavia sa na ňom Desmod, Peha, No Name, Horkýže Slíže, Gladiator, Hex a mnohí iní slovenskí hudobníci. Z Čiech príde na festival zaspievať Aneta Langerová. V programe nebude chýbať ani hip hop v podaní Rytmusu a Kontrafaktu.

Súčasťou festivalu je aj druhý ročník projektu Orange Music Summer Challenge. Ide o interpretačnú súťaž pre hudobníkov s vlastným koncertným repertoárom, ktorí posielajú svoje nahrávky organizátorom festivalu. Prvá etapa súťaže odštartovala už v apríli.

Tri zastávky slovenských a českých hviezd pop music v rámci jedného festivalu zaznamenali vlani viac ako 54 000 návštevníkov. Tento rok, po rozšírení festivalu o Oravu, očakávajú organizátori návštevnosť až 70 000 ľudí.

Topvar Žákovic Open 08

25. - 26. júl, Trenčianske Bohuslavice / web /

Na najväčší hudobný festival Trenčianskeho kraja Bažant Pohoda 2008 nadviaže 25. a 26. júla 8. ročník festivalu Topvar Žákovic Open 08. "Tradičný festival v Trenčianskych Bohuslaviciach privezie tento rok päť kapiel spoza rieky Moravy, ktoré doplní elita slovenskej hudobnej scény," uviedol manažér festivalu Yxo Dohňanský.

Medzi tohtoročné lákadlá festivalu budú podľa jeho slov patriť vystúpenia Davida Kollera, skupín Buty a Sunshine z Čiech. Slovenskú hudobnú scénu budú zastupovať mená ako Para, Polemic, Slobodná Európa, Hex, Hammel/Prúdy, ale aj legenda Ventil RG. "Toto všetko ďalej doplnia alternatívno-rockoví Diego, Swan Bride, The Infants, Cliché a Hogo Pogo. Splnili sme aj želania fanúšikov, keď vystúpia skupiny Khoiba a Skyline," uviedol Dohňanský. Piatkový večer zakončí na nočnej párty jeden z najlepších U2 revival bandov, skupina October.

Bohatý program sa nezaobíde ani bez tanečného stanu, ktorý ako každoročne obslúžia Djs z populárneho bratislavského Nu Spirit baru. Po minuloročnej prestávke sa organizátori vracajú k tradičnému futbalovému turnaju, ktorého sa zúčastnia hudobníci, novinári, futbalisti a po prvý raz v špeciálnom tíme aj vybraní návštevníci festivalu.

Folkovanie pod Skalkou

25. - 26. júl, Liptovský Hrádok

Medzinárodný festival Folkovania sa už dvanástykrát uskutoční 25. a 26. júla pod Skalkou pri hrade Liptovský Hrádok.

"V programe sa predstaví asi 37 kapiel. Vo festivalovej ponuke sú popri country a folkovej hudbe aj ukážky westernových zručností, súťaže, tanec," uviedol riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Liptovskom Hrádku Ivan Šenšel.

Minulý rok sa na festivale zúčastnilo takmer 5000 ľudí, podobnú návštevnosť očakávajú organizátori aj tento rok. Priestor dostanú najmä hudobné formácie z rôznych kútov Slovenska, ale aj Českej republiky.

Fest dobré Bohunice

25. - 27. júl, Jaslovské Bohunice / web /

V poradí už 6. ročník folkového festivalu FEST DOBRÉ BOHUNICE, na ktorom sa predstaví v amfiteátri v Jaslovských Bohuniciach pri Trnave od piatka 25. do nedele 27. júla viac než 220 účinkujúcich z 13 krajín, nevynímajúc to najlepšie nielen zo Slovenska a Čiech v rámci menšinových žánrov. Do programu sú zaradení Zuzana Smatanová, Nedvědi, Veslári, Luan Parle&Gavin Ralston, Big Daddy Wilson, Robert Křesťan&Druhá Tráva, Roc'Hann, Thierry and Friends, Slniečko (Punto a Rybacé hlavy), BlueWay, Karpatské Horké, Petiar, L.P.S., Holotropic Dance, Ozvena, Arccus a ďalší.

Festival je súčasťou projektu na podporu menšinových hudobných žánrov, okrem hlavného programu bude aj rad zábavných súťaží pre deti i dospelých - majstrovstvá v skákaní pupkáčov, vodácke súťaže na rybníku o zlatú basu, športové kolektívne hry, indiánske mestečko tvorivé dielne šikovných remeselníkov, ryžovanie zlata.

Myjavafest

26. júl, Trnovce / web /

V deň začiatku Žákovic open 26. júla sa v amfiteátri Trnovce koná po štvrtý raz Myjavafest. Predstavia sa hudobné formácie HT, I.M.T. Smile, Aya, Plus Mínus, Supprot Lesbiens, Hasiaci prístroj, Street Spirit, Smola a Hrušky a Kaktus.

Lokal Life

27. - 28. júl, Kežmarok / web /

Piaty ročník festivalu LOKAL LIFE posúva jeho hranice mimo amfiteátra Kežmarok. Bude sa konať 27. - 28. júla v centre Kežmarku a v priestoroch jeho mestského kultúrneho strediska.

Okrem hudobnej scény na hlavnom pódiu pripravujú organizátori aj divadelnú scénu a Partistan, kde sa budú prezentovať tanečné, ale i experimentálne štýly.

Účasť na festivale potvrdili Buty, Puding Pani Elvisovej, Chiki Liki Tu-a, ale aj zahraniční hostia Aphrodite (UK), High Contrast (UK), Push (PL), E-Space & Squal (PL) a iní. Malo by vystúpiť približne 60 domácich a zahraničných hudobných interpretov.

Folk & World Music Fest

31. júl - 2. august, Banská Štiavnica

Multižánrový festival Folk & World Music Fest od 31. júla do 2. augusta je zameraný na folk a world music. Okrem domácich interpretov sa na ňom predstavia aj kapely a sólisti z okolitých krajín.

Priestor dostane najmä folková hudba dochutená rockom, jazzom a ďalšími prímesami world music a mnohých iných hudobných žánrov z celého sveta. Festivalom ožije amfiteáter a rôzne lokality v Banskej Štiavnici.

Okey Leto

1. - 2. august, Poprad / web /

Tohtoročný hudobný festival Okey Leto sa bude konať v Poprade 1. a 2. augusta. Podujatie, ktoré mapuje aktuálne dianie na slovenskej hudobnej scéne, organizujú Rádio Okey a Produkčný dom FORZA.

Okey Leto 2008 bude podľa organizátorov tradične plné dobrej hudby. Strhujúce atrakcie dotvoria skvelú atmosféru, ktorá sprevádza najväčší hudobný festival na východnom Slovensku.

Dramaturgia festivalu vychádza aj v tomto roku z hlavného zámeru, ktorým je ponúknuť divákom naživo interpretov a piesne, s ktorými sa počas celého roka stretávajú v éteri rádia. Meno hlavnej zahraničnej hviezdy organizátori zatiaľ neprezradili, utajené zostane do konca júna. Zverejnili mená ďalších účinkujúcich ako Zuzana Smatanová, Hex, Gladiator, Misha, Komajota, Tina, Robo Grigorov, Peter Cmorik, Desmod, Funkiez, Stereo, Hrdza, Tomáš Bezdeda, Miro Žbirka, Mukatado, Peter Muk, Day off, Peoples, STO MÚCH či Hrdza.

Počas dvoch dní sa stretnú na jednom pódiu viac ako dve desiatky slovenských a českých interpretov, ktorých skladby určujú aktuálne trendy a smerovanie slovenskej a českej populárnej hudby.

Orava Rockfest 2008

1. - 2. august, Námestovo / web /

Česká metalová legenda Arakain, legenda českého black trashu Torr a mladoboleslavská kapela Debustrol sú hlavní headlineri rockového open air festivalu Orava Rockfest 2008, ktorý bude 1. a 2. augusta 2008 na pláži pri amfiteátri v Námestove na hornej Orave.

Účasť potvrdila aj britská kapela s hudobným gothic rock štýlom - The Faces Of Sarah, české zoskupenie Alkehol a ďalší rockoví interpreti. Vystúpia aj slovenské punk-rockové skupiny Zóna A, Chiki Liki Tu-a, Karpina a Konflikt. Svoj koncert odohrá kapela finalistu súťaže Slovensko hľadá SuperStar Roba Šimka Massriot.

Campfest

7. - 10. august, Kráľová Lehota / web /

Desiatykrát sa bude na ranči v Kráľovej Lehote konať od 7. do 10. augusta CampFest.

Je to 4-dňový open-air music festival plný kempovej pohody, počas ktorého si každý môže vybrať z množstva programov bežiacich súčasne na viacerých pódiách a v megastanoch (hudobné koncerty, muzikály, drámy, pantomímy, worksopy a semináre zamerané na problémy mladých, diskusie, šport).

Hlavný program sa bude konať každý večer. V rámci neho vystúpia slovenské i zahraničné hudobné skupiny rôznych štýlov. Tento rok prijalo na festival pozvanie viac ako 250 účinkujúcich.

Rock Beskyd Fest

8. august, Turzovka / web /

Milovníkov rockovej hudby privíta v piatok 8. augusta v kysuckej Turzovke 12. ročník rockového festivalu Rock Beskyd Fest.

Na pódiu mestského amfiteátra sa predstavia Kreyson a Láďa Křížek, skupiny Komajota či Kiss revival.

Pustohlav 2008

8. - 9. august, Zliechov

Bodku za letnými festivalmi v Trenčianskom kraji už tradične spraví Pustohlav 2008. Svoj program naštartuje v piatok 8. augusta nočnou diskotékou plnou slovenskej a českej hudby. Pokračovať bude v sobotu 9. augusta, keď vystúpia okrem iných kapely Peoples, Cliche, Metropolis, Horkýže Slíže, Polemic, Fermata, Hex, Taktici a Psycho. "Headlinerom večera bude kapela Wanastowi Vjecy," uviedol jeden z organizátorov Ladislav Dedik.

Aj 6. ročník festivalu sa koná v Strážovských vrchoch, v obci Zliechov neďaleko Ilavy. "Pustohlav si udržuje charakter malého, ale zato príjemného festivalu," zdôraznil Dedik. Dodal, že v súčasnosti sa na definitívnom programe ešte stále pracuje.

Country Fest

8. - 9. august, Terchová / web /

Druhý augustový víkend ožije amfiteáter Nad Bôrami v rázovitej Terchovej tretím ročníkom festivalu Country Fest Rozmarín Terchová. Moderátorom festivalu bude už tradične Michal Hudák, ktorý sa predstaví so skupinou Žobráci. Pre návštevníkov bude počas piatku 8. i soboty 9. augusta pripravený bohatý sprievodný program (Kamelot, Pacifik, Jablkoň, Ploštín Punk, Drišľak, Spirituál Kvintet, Rangers, Pressburger Klezmer Band) s množstvom atrakcií aj pre detského diváka.

Trnavský JAZZyk

8. - 10. august, Trnava

TRNAVSKÝ JAZZyk je trnavským príspevkom do rodiny slovenských jazzových festivalov. Vo svojom 5. ročníku skúšobne zamení komorné prostredie záhrad múzea a galérie za veľkokapacitný mestský amfiteáter a milovníci dobrého jazzu čakajú, čo to s ním urobí. Každopádne sa organizátori aj v tomto roku snažili do programu podujatia od piatka 8. augusta do nedele 10. augusta zaradiť to najlepšie, čo na súčasnej domácej jazzovej scéne je. Na Trnavskom JAZZyku vystúpia Traditional Club, Blues8, Kalteneker Trio, Peter Lipa, Ron Ringwood, Son Caliente. Súčasťou je aj tradičný Retro kinematograf, ako vždy, so živou hudbou.

Červeník

8. - 12. august, Červeník / web /

Amfiteáter v Červeníku as stane už Po 43. krát domovom Slávností spevum hudby a tanca. Patrí k festivalom s najdlhšou tradíciou, ktorý ponúka kultúrne a hudobné vyžitie všetkým generáciamá. Dramaturgia spája pop, rock, punk, produkciu pre strednú generáciu , ale i tradičný slovenský i zahraničný folklór. Tento rok sa predstaví napríklad Čechomor, Desmod, Polemic, Horkýže Slíže, Zuzana Smatanová, Arzén, Václav Neckar, Konflikt, Drišľak, Hex, Slobodná Európa, Amphibios a iní.

Terchovský Budzogáň

14. - 15. august, Terchová / web /

Na amfiteátri Nad Bôrami sa uskutoční Rockový festival Terchovský budzogáň. Vo štvrtok 14. augusta sa postupne predstavia Peter Cmorik s kapelou, skupina Horkýže Slíže a fínska skupina Sunsire Avenue. V piatok 15. augusta vystúpi na festivalové pódium punková skupina HT, terchovsko-žilinská skupina Arzén a stálica českej hudobnej scény skupina Kabát.

Cap á l'est

14. - 16. august, Banská Štiavnica / web /

Európsky festival Cap á l'est (Cesta na východ) prináša od 14. do 16. augusta dialóg kultúr, ktoré sa stretávajú v jedinečných viacjazyčných predstaveniach a nemajú v Európe obdobu.

Využívajú poéziu, kvalitnú hudbu a divadlo, vychádzajú z historických tradícií a hrajú sa v netradičných priestoroch. V období festivalu ožívajú priestory kina, amfiteátra a Starého zámku v Banskej Štiavnici.

Festival divadla, hudby a poézie, ktorého piaty ročník bude v Banskej Štiavnici, je inšpirovaný francúzskou kultúrou. Od tretieho ročníka sa oveľa viac popri francúzskych umelcoch na festivale integrujú aj slovenskí. Koncertovať na ňom budú dokonca predstavitelia kultúry francúzskych ostrovov Trinidad a Guadeloupe v Karibiku.

HARDFest

15. - 16. august, Jaslovské Bohunice / web /

V dňoch 15. a 16. augusta sa v amfiteátri v Jaslovských Bohunicicach uskutoční druhý ročník HARDfestu, festivalu tvrdej hudby. Tento rok už nepôjde len o koncert na jeden večer, ale o "regulérny" letný festival so všetkým, čo k nemu patrí. Bohunickým pódiom najviac otrasie americká hardcore punková legenda The Casualties, no zaujať môže aj iné žánre v podaní Polemic, SKA2tonics, X-Core, Šrouby, Karpina, Chiki - liki tua, Lunatic Gods, Metropolis, atď.

Detva Fest

16. august, Detva

V sobotu 16. augusta ožije amfiteáter v Detve už štvrtým ročníkom festivalu Detva fest.

Ide o celoslovenský festival vlastnej tvorby hudobných skupín, ktorý v tomto rázovitom folklórnom kraji prekvapujúco zapustil silné korene. Organizátori predpokladajú účasť takmer dvoch desiatok kapiel.

Lodenica

28. - 30. august, Piešťany / web /

Desiaty raz sa v posledný prázdninový víkend od štvrtka 28. augusta do soboty 30. augusta otvoria brány piešťanského autocampu Lodenica a privítajú nadšencov folku, country a trampskej hudby. Festival Lodenica sa zapísal medzi najnavštevovanejšie podujatia svojho druhu nielen na Slovensku, ale i v strednej Európe. Stalo sa tradíciou, že open air fest navštevujú rôzne vekové skupiny a tak je postarané i o detské mestečko, maľovanie tvárí, rôzne súťaže, modelovanie z hliny, jazda na koni, detská škola country tanca, plážový volejbal, výlety do okolia, bábkové divadlo.

11. Rockový Záber

30. august, Veličná / web /

Hudobný festival 11. Rockový záber sa uskutoční 30. augusta v obci Veličná pri Dolnom Kubíne. Vystúpi na ňom 13 kapiel zo Slovenska a Čiech.

Z tých známejších sú to David Koller Band, Kreyson, Doga, Arzén. Súčasťou podujatia je aj tzv. "Minizáber", ktorý sa uskutočnil 21. mája v Dolnom Kubíne. Účinkovali na ňom mladé oravské kapely, z ktorých jedna dostala šancu sa predviesť na pódiu 11. Rockového záberu - Every Else.

Sigord

koniec augusta, Prešov

Festival dobrej hudby Sigord má za sebou desať úspešných ročníkov. Organizátorom tohto jedinečného folkového podujatia, na ktorom si však nájdu svoj priestor aj predstavitelia iných hudobných žánrov, je OZ Sicortus. Festival sa prvýkrát uskutočnil v roku 1997 na podnet členov prešovských hudobných kapiel Mloci a Žobráci. V rekreačnej oblasti Sigord sa však nakoniec konali len prvé dva ročníky. Vyskytli sa technické problémy s elektrickou energiou, pre veľký záujem fanúšikov country a folku miesto kapacitne nestačilo a nedali sa vytvoriť ani parkovacie miesta. Organizátori mali problémy so zabezpečením ubytovania a stravovania. Po dvoch rokoch teda presťahovali na niekoľko rokov podujatie do priestorov prešovského amfiteátra neďaleko centra mesta. "Nakoniec sme zakotvili na prešovskom prírodnom kúpalisku Delňa, kde sa festival organizuje až dodnes," vysvetľuje jeden zo zakladateľov podujatia Alexander Hudák.

V tomto roku plánujú organizátori Festivalu dobrej hudby Sigord letnú hudobnú sezónu uzatvárať koncom augusta. Bude sa konať na Delni len jeden deň v komornej atmosfére. V programe opäť nebudú chýbať Mloci, Žobráci, Veslári, zahraničné kapely, ako aj začínajúce skupiny z východného Slovenska. Organizátori očakávajú, že pozvanie prijme aj Vladimír Mišík z ETC.

Počas desiatich ročníkov sa na festivale vystriedalo niekoľko desiatok kapiel zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska, Spojených štátov a ďalších krajín. Medzi stálych účinkujúcich môžeme zaradiť Wabiho Daňka, ktorý je zároveň krstným otcom festivalu. "Na pódiu festivalu si zahrali aj Peter Lipa, Peter Nagy, Janek Ledecký či skupina Kamelot. Ozdobou programu bola i vynikajúca česká folková speváčka Zuzana Navarová, ktorá už, bohužiaľ, nie je medzi nami," skonštatoval Hudák. V roku 1997 sa v programe objavila prvýkrát aj vtedy málo známa skupina I.M.T Smile bratov Táslerovcov.

Minikvas

22. - 23. august, Modra / web /

Kým "veľký“ Hodokvas bude tento rok o hudbe, nový, "malý“ Minikvas bude skôr o multimédiách. "Rozdelili sme to na dva festivaly napríklad aj z takého dôvodu, že ľudia, ktorí platili za festival vysokú sumu kvôli tomu, že tam boli nejaké veľké skupiny a potom zanedbali divadlá, sme teraz presunuli na festival Minikvas, na ktorý sú oveľa lacnejšie vstupenky,“ dodal jeden z organizátorov Hodokvasu Dodo Tarkay. Fanúšikovia si 22. až 23. augusta v Modre budú popri kultúre takisto môcť vypočuť aj Tata Bojs, Polemic, The Prostitutes, Puding Pani Elvisovej, Lavagance, Fastfood, HT, Konflikt, Slobodná Európa, Lord Kandenwelsch & Ziegeband, či Psycho.

Na brehu

23. august, Handlová

Rybník v Handlovej sa 23. augusta stane dejiskom druhého ročníka hudobného festivalu Na brehu. Cieľom prehliadky, ktorá sa koná v rámci projektu Dobrá hudba na predpis, je propagácia menšinových žánrov, hudobných speváckych osobností bez žánrového obmedzenia. Patrónom podujatia je česká speváčka Lucie Bílá. Okrem nej zavíta do Handlovej huslista Peter Michalica, zoskupenie hrajúce džez, folklór a vážnu hudbu - Trio Pacora, harmonikár Erich "Boboš" Procházka, vokálne zoskupenie Fragile, Milan Lasica a Bratislava Hot Serenaders, Jana Kirschner a hviezda slovenskej alternatívnej hudby Lavagance. Českú hudobnú scénu budú reprezentovať Dan Bárta s Illustratosphere a Dan Nekonečný.

Kremnické gagy

29. - 31. august, Kremnica / web /

Azda si niekto aj pomyslí, že na Slovensku nevzniká dobrý humor. Skutočnosť je taká, že posledná sezóna u nás nebola naozaj na srandu veľmi úrodná. Najmä nie na tú hodnotnú a kultivovanú. Dramaturgia kremnického festivalu už roky cieľavedome preferuje zábavu na vysokej úrovni, podľa možnosti vo všetkých žánroch. To však nebol jediný dôvod pre postupné rozširovanie festivalu do európskych dimenzií. Kvalitu naznačuje aj výber hostí z blízkeho i ďalekého zahraničia. Vlaňajší Švajčiari a Nemci nastavili latku poriadne vysoko.

Na tohtoročnom 28. ročníku sa ju pokúsia prekonať alebo aspoň dosiahnuť nielen blízki Česi s pantomimickým predstavením na motívy klasických nemých filmov Groteska (Divadlo De Facto Mimo Jihlava), ale aj Angličania so svojimi malými i veľkými bábkami Punch, Judy & Baby (Divadlo Cliva Chandlera, Birmingham), či holandsko-nemecko-slovenské Trio Olga (Amsterdam) v programe FOX(trot) s Funny Fellows i ďalší. Nepochybnou lahôdkou festivalu bude 444-ročný mím a klaun – Angličan Paul Clark ako Last Gentleman, ktorý teraz žije v Amsterdame. Svoju one-man show odohral na divadelných festivaloch v Indonézii, Izraeli, severnej a južnej Amerike a vo väčšine európskych krajinách. Deti určite zaujme i zabaví Die Fundus MAarionetten Theater (Dresden) s bábkovým varieté zvierat, akrobatov a žonglérov pod názvom Zirkus Gockelini alebo Teatro Dell´Aglio z Ravenny/Bologne v koprodukcii s poľským divadlom Podlaski Teatr Pacynkowy s maňuškovou show á la commedia dell´Arte Przygody Popoluszki. Mládež i dospelých pravdepodobne ohúri veľmi dynamická zábavná show Holiči medzinárodnej dvojice Osadia (Barcelona), ktorí neuveriteľne zaujímavo i vtipne učešú seba i množstvo návštevníkov Kremnice. Jedenástich klaunov z celého Slovenska (združenie Dr. Klaun) doplní mladý, ale medzinárodne ostrieľaný pouličný žonglér a ekvilibrista Enano z Portugalska. O hudobnú show sa na festivale postarajú: španielsky saxofonista Pedro, netradičná maďarská pouličná kapela Agostons, rakúska sexy retro funk-punk skupina Maronif, veľmi aktívnu účasť prisľúbili aj džezové formácie Vertigo quintet (Praha) a Zuboly (Budapešť). Program ešte nie je konečný, dolaďujú sa kontakty so špičkovými humoristami z Česka, Poľska, Francúzska a samo-zrejme zo Slovenska. Na festivale bude mať premiéru aj nová hymna Akadémie humoru Slovenska, ktorá veľmi jasne naznačí, kde u nás naozaj „sranda víťazí“.

HOT Kg´08Blues na mlyne

14. jún, Pezinok

Festival pre všetky generácie sa uskutoční 14. júna, v areáli Schaubmarovho mlyna v Pezinku. Napriek tomu, že festival má v mene slovo blues, ide o festival rockovej, bluesovej a džezovej hudby. Začiatok je o 14:00. Festival odštartujú rockové formácie, bude nasledovať džez a večer bude patriť bluesu. Je pripravený program pre deti s pesničkami Veľkí herci malým deťom. Vstup na podujatie je voľný.

Na festivale vystúpia Bonzo and The Resonators s Petrom Bonzom Radnanyim, významnou postavou slovenského blues a dlhoročným organizátorom Dobrofestu. Predstaví sa aj gitarista, spevák autor hudby a textov prezident Slovenskej bluesovej spoločnosti, jedinečný interpret delta blues a nadšený zberateľ starých bluesových platní Ján Litecký Šveda či formácia technicky veľmi zdatného gitaristu a víťaza mnohých gitarových súťaží a organizátora Guitar Festu Petra Luhu Silent Duo.

Diváci si budú môcť vypočuť projekt talentovaného bratislavského gitaristu s jedinečným bluesovým tónom Joe Dieska Blues Band - skupinu, ktorá vznikla pre tento festival a tvoria ju muzikanti zo Satisfactory Laca Lučeniča tentoraz v kapele hudobného nadšenca Mira Chajmovského či džezová formácia Petra Preložníka, Sisy Michalidesovej, Mareka Ruseka a Viktora Hidvéghyho 3+1. Predstavia sa aj bratislavská rocková kapela Atellier 11, bratislavská nu metalová kapela Nu-Begining a skupina basgitaristu a speváka Martina Kovaríka, ktorá hrá v štýle brit pop.

Myjavafest

19. - 22. jún, Myjava / web /

Vystúpeniami zahraničných súborov sa vo štvrtok začína 49. Medzinárodný folklórny festival v Myjave, ktorý spolu s Detvou a Východnou patrí k najväčším folklórnym festivalom na Slovensku. "Na festivale sa zúčastní viac ako 1 400 účinkujúcich z celého sveta. Okrem slovenských folklórnych telies na festival zavítajú hostia z afrického Beninu, Južnej Kórey, Estónska, Bulharska, Maďarska a Českej republiky," informoval hovorca mesta Myjava Marek Hrin. Podľa jeho slov špecifikom festivalu je bohatá ponuka nescénických programov, ktoré iné festivaly nemajú.

"Väčšina programov sa odohráva v štylizovanom kopaničiarskom mestečku MY-A-VY na lúke za amfiteátrom Trnovce, ktorý je hlavným dejiskom festivalu. V mestečku, ktoré organizátori oživili po prvýkrát pred dvoma rokmi, sa odohrávajú ochutnávky regionálnych špecialít, ľudové rozprávania, divadelné scénky pre deti i dospelých, ľudové tanečné zábavy."

K festivalu už neodmysliteľne patrí sobotňajší „Jarmek pot myjafskú vežu“ v centre Myjavy. Nebude chýbať ani slávnostný sprievod všetkých účinkujúcich mestom. "Počas piatka, soboty a nedele bude premávať Kopaničiarsky expres – turistický vláčik zvážajúci návštevníkov do Trnovcov, do Gazdovského dvora v miestnej časti Turá Lúka a do centra Myjavy," dodal Hrin.

Návštevníci budú môcť cestovať na štvordňové podujatie vlakom so zľavou. TASR o tom dnes informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Miloš Čikovský.

"ZSSK v spolupráci s mestom Myjava ponúka cestujúcim možnosť využiť zľavu 50 percent na vstupnom na 49. Medzinárodný folklórny festival a 4. Festival európskej tradičnej kultúry Myjava 2008 od štvrtka 19. júna do nedele 22. júna 2008," uviedol Čikovský.

Zľavu 50 percent na vstupnom môžu využiť cestujúci, ktorí si kúpia spiatočný cestovný lístok do železničnej stanice Myjava zo vzdialenosti minimálne 30 kilometrov. "Na cestovnom lístku musí byť uvedený ako deň vydania jeden z festivalových dní," spresnil Čikovský. Dodal, že zľavu 50 percent na vstupnom získajú aj cestujúci, ktorí majú sieťový cestovný lístok Maxi Klasik, preukaz Junior Railplus Euro 26, Klasik Railplus a preukaz Senior.


Radimovská šopa

20. - 21. jún, Radimov / web /

Futbalový štadión Radimove, neďaleko Skalice sa aj v tomto roku zmení na kempingový tábor. Už po osemnásty raz sa na ňom uskutoční Radimovská šopa.

Dvojdňové podujatie sa začne v piatok 20. júna o 17. hodine a vystúpia na ňom folkové a beatové kapely, napríklad Satisfaction, Skaličan, Pavlína Jíšová a přátelé, ale aj také známe pojmy, ako je skupina Vidiek či Divokej Bill.

V sobotu bude program pokračovať a návštevníkom zahrajú Vladimír Merta, Veslári, Nadoraz, ale aj skupina Gladiátor.

Rádio Expres Festival

20. a 21. jún, Bratislava / web /

Najväčšiu koncentráciu Zlatých slávikov sľubujú organizátori Rádio Expres Festivalu, ktorý 20. a 21. júna zaujme svoje miesto na bratislavských Zlatých pieskoch. Fanúšikovia sa môžu tešiť na IMT Smile, Pehu, Polemic, Zdenku Prednú, Paľa Haberu & Team, Mira Žbirku, Vaša Patejdla, Roba Grigorova či českú populárnu kapelu Chinaski. Okrem hudby čaká na návštevníkov aj množstvo sprievodných akcií ako aj autogramiády s interpretmi.

Underground Fest

20 - 21. jún, Martin / web /

V martine sa 20 - 21. jún bude konať už piaty ročník Underground Festu, ktorý organizuje Pavol "Hirax" Baričák. Predstavia sa na ňom kapely ako Plexis, Konflikt, Ilegality, Hasiaci prístroj, Punk Floid, Dimenzia X, Seven Crovns (Anglicko), Pandemia Sistema (Poľsko), Vandali, Vec verejná, Devil Street 13...

Svätojánska noc plná hudby

20 - 21. jún, Pohorelá / web /

V dňoch 20. a 21. júna 2008 sa už po 7. krát uskutoční pod otvoreným nebom v areáli amfiteátra v Pohorelej festival slovenskej rockovej hudby SVÄTOJÁNSKA NOC PLNÁ HUDBY. História festivalu začala v roku 2002, keď sa Jano Haluška a Jano Pompura rozhodli vyplniť "prázdnotu v kultúrnych podujatiach v obci a na Horehroní zorganizovaním a prípravou hudobného večera pod holým nebom." Na podujatí dostávajú okrem zavedených mien pravidelne príležitosť aj mladé začínajúce slovenské kapely. Tento rok sa diváci môžu tešiť napríklad na kapely Helenine oči, Komajota, No Name, Arzén, Dj Michael J z Prahy, Katarzia, Good Fancy, P.S., Družina, Samo Tomeček- Free Inna Cage, Metalinda, Taktici, Robo Šimko & MassRiot.

StreetFest

20 - 21. jún, Malacky / web /

V Malackách sa 20. - 21. júna uskutoční už 11. ročník StreetFestu. Zo športovej akcie sa postupne stalo spoločenské podujatie, kde sa stretávajú a zabávajú všetky vekové kategórie. Tentoraz sa organizátorom podarilo zabezpečiť vystúpenia interpretov ako Slobodná Európa, David Koller, Chinaski, Tublatanka, Živé Kvety, IMT Smile, Para, Polemic, Mňága a žďorp, Drvivá menšina...

Kon Open Air

21. jún, Zelená voda / web /

Letnú festivalovú sezónu v Trenčianskom kraji odštartuje tento rok 21. júna festival KON OPEN AIR v areáli Zelenej vody pri Novom Meste nad Váhom. "Je to vyjadrenie rôznych generácií adresované bezprostrednému okoliu. Patrí medi festivaly, ktoré si vybudovali svoju tradíciu a majú stúpajúcu tendenciu. Ponúka priestor rozmanitým umeleckým formám, ktoré vytvárajú zaujímaví ľudia," uviedla Veronika Synaková z Agentúry Duna.

Piaty ročník festivalu ponúka rock, punk, ska, tanečnú hudbu - šordmusic, regae, mladé ambiciózne kapely, ako aj prezentáciu alternatívnej divadelnej scény. Medzi účinkujúcimi nájdete napríklad skupinu Chiki liki tua (SK), Dorotu Nvotovú & band (SK) či kapelu Totální nasazení (CZ).

Dobrofest

26. - 28. jún, Trnava / web /

Medzinárodný hudobný festival DOBROFEST sa v Trnave uskutoční od štvrtka 26. do soboty 28. júna. Bude mať už svoje 17. pokračovanie. Každoročne na otvorené i kryté scény Dobrofest pozýva špičkových dobristov z celého sveta, podujatie patrí v súčasnosti k najstarším hudobným festivalom svojho druhu na Slovensku. V tomto roku bude venované 115. výročiu narodenia a 20. výročiu smrti Johna Dopyeru,

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 933
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 934
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 644
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 435
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 685
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 574
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 288
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 230
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 211
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 067
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Zomrel hudobný skladateľ Ivan Horváth

Zosnulého hudobného skladateľa si RTVS pripomenie 21.januára o 22:30 v relácii Bez slov na Rádiu Regina.

Ilustračné foto.
Omar Sy hrá v seriáli Lupin majstra maskovania, ktorý sa snaží očistiť meno svojho otca.
Aňa Geislerová ako Božena Němcová v seriáli Božena.
Jana Kirschner v klipe k Láska neumiera