SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
AMERICKÁ HEREČKA A VYSLANKYŇA DOBREJ VÔLE OSN PRE UTEČENCOV OSLAVUJE 33. NARODENINY.

Anjel s minulosťou rebela - Angelina Jolie

Americká herečka a bývalá modelka Angelina Jolie je jednou z najkrajších žien sveta. Preslávila sa však najmä ako Vyslankyňa dobrej vôle OSN pre utečencov. Životná partnerka herca Brada Pitta má na svojom konte Oscara, tri Zlaté glóbusy a dve ceny Screen

Angelina Jolie s partnerom Bradom Pittom.Angelina Jolie s partnerom Bradom Pittom. (Zdroj: SITA/AP/Matt Sayles)

BRATISLAVA 3. júna (SITA) - Actors Guild. Preslávila sa stvárnením hrdinky Lary Croft. Jolie a Pitt sa spoločne starajú o tri adoptívne deti: šesťročného Maddoxa, štvorročného Paxa Thiena, trojročnú Zaharu, a vlastnú dcéru Shiloh, ktorá sa narodila 27. mája 2006.

Angelina Jolie Voight sa narodila 4. júna 1975 v kalifornskom Los Angeles. Na svet prišla do umeleckej - hereckej rodiny. Jej rodičmi boli herci Jon Voight a Marcheline Bertrand, jej strýko je spevák a skladateľ Chip Taylor, brat - herec a producent James Haven a jej krstnými rodičmi sú Jacqueline Bisset a Maximilian Schell. Z otcovej strany zdedila nemecké a slovenské korene - Voightov starý otec emigroval z Košíc. Jej matka bola francúzska Kanaďanka s irokézskymi predkami - tých však Voight v istom rozhovore v roku 2001 spochybnil. Marcheline 27. januára 2007 podľahla rakovine vaječníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Po rozchode rodičov v roku 1976 sa o obe deti starala matka, ktorá sa vzdala svojich hereckých ambícií a spolu s nimi sa presťahovala do Palisades v štáte New York. Ako dieťa Angelina s matkou často sledovala filmy, čo ju vraj priviedlo na myšlienku stať sa herečkou. Podľa jej slov ju pred kameru nepriviedla úspešná kariéra jej otca, ktorého od detstva vinila za rozpad rodiny.

Keď mala 11 rokov, rodina sa presťahovala naspäť do Los Angeles a Angelina sa rozhodla venovať herectvu. Prihlásila sa preto na Lee Strasberg Theatre Institute, kde študovala dva roky, počas ktorých sa objavila v niekoľkých divadelných produkciách. Jej matka prežívala z veľmi skromného príjmu, deti preto často obliekala do šiat zo second-handu. Angelina to mala v škole ťažké. Deti si z nej uťahovali aj preto, že bola extrémne štíhla, nosila okuliare a strojček na zuboch. Jej sebadôvera dostala zabrať aj potom, keď stroskotali jej snahy uspieť v modelingu. Ako 14-ročná opustila hodiny herectva a snívala, že bude riaditeľkou pohrebného ústavu. Komplikované dospievanie vyústilo do sebapoškodzovania. "Zbierala som nožíky a vždy som mala nejaký pri sebe. Z nejakého dôvodu bol pre mňa ten rituál rezania sa oslobodzujúci a istým spôsobom terapeutický," komentovala toto obdobie v rozhovore pre CNN. Nenávisť k sebe samej ju priviedla do rebelského obdobia - obliekala sa do čiernej, vlasy si zafarbila na fialovo a užívala si s priateľom, s ktorým v tom čase aj žila. Keď sa po dvoch rokoch rozišli, prenajala si byt nad garážou len niekoľko blokov od domu svojej matky. Začala pracovať ako modelka v Los Angeles, New Yorku a Londýne. Objavila sa vo videoklipoch hviezd ako Meat Loaf (Rock'n'Roll Dreams Come Through), Antonello Venditti (Alta Marea) alebo Lenny Kravitz (Stand by My Woman). Ako 16-ročná sa vrátila do divadelného kurzu a ukončila strednú školu. Hrať sa neskôr učila aj od svojho otca. V tom čase ich vzťah nebol až taký napätý. Angelina si totiž podľa vlastných slov uvedomila, že obaja sú "kráľmi pódií".

Skryť Vypnúť reklamu

Na filmovom plátne debutovala ešte ako dieťa po boku svojho otca v komédii Ako sa z toho dostať

(1982), ale jej skutočná filmová kariéra sa začala až o desať rokov neskôr. V rokoch 1986 a 1988 ako tínedžerka sprevádzala svojho otca na odovzdávaní Oscarov. Keď ale začala hrať, rozhodla sa, že jeho priezvisko nebude používať. Chcela si totiž vybudovať vlastnú hereckú identitu. V júli 2002 dokonca požiadala o zmenu mena a 12. septembra 2002 z jej priezviska oficiálne vypadlo meno Voight. Angelina si zahrala v piatich bratových študentských filmoch, ktoré nakrútil počas štúdia na USC School of Cinematic Arts, ale jej profesionálna kariéra odštartovala až v roku 1993, keď si zahrala svoju prvú hlavnú rolu - v nízko nákladovom akčnom sci-fi Cyborg 2. Po niekoľkých nevýznamných filmoch si zahrala vo svojej prvej hollywoodskej snímke. Ako Kate "Acid Burn" Libby sa objavila v kriminálnom trileri Hackeri (1995). Počas nakrúcania spoznala svojho prvého manžela - Jonnyho Lee Millera. Film síce nebol úspešný v kinách, no po uvedení na videokazetách sa začal okolo neho vytvárať silný kult. V roku 1996 si zahrala Ginu Malacici v komédii Love Is All There Is. Moderná adaptácia príbehu Rómea a Júlie sledovala osudy dvoch znepriatelených talianskych rodín a ich reštaurácií v newyorskom Bronxe. V romantickej komédii Mesiac nad púšťou (1996) si zahrala mladé dievča zamilované do muža (Danny Aiello), ktorý miluje jej matku (Anne Archer). Ešte v tom istom roku sa objavila aj v dráme Foxfire (1996). O rok neskôr nasledoval triler Krvavé ruky (1997) s Davidom Duchovnym a televízny film Správna žena (1997). Objavila sa aj ako striptérka vo videoklipe skupiny Rolling Stones k piesni Anybody Seen My Baby?

Skryť Vypnúť reklamu

Jej hviezda začala závratne stúpať po tom, ako si zahrala vo dvoch kritikmi oceňovaných televíznych biografických filmoch George Wallace (1997) a Gia (1998). Za stvárnenie Cornelie Wallace v roku 1998 získala Zlatý glóbus v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe televízneho filmu, seriálu alebo miniseriálu a bola nominovaná na cenu Emmy. Film získal Zlatý glóbus v kategórii televíznych filmov, seriálov a miniseriálov. Za stvárnenie supermodelky Gie Marie Carangi, ktorá nedokáže uniesť svoj úspech a začne brať drogy, si Angelina v roku 1999 odniesla svoj druhý Zlatý glóbus - tentoraz v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe televízneho filmu alebo miniseriálu a znovu ju nominovali aj na cenu Emmy. Gia jej vyniesla aj prvú Screen Actors Guild Award. Jolie, ktorá je zástankyňou tzv. "metodického hrania" Leeho Strasberga, vraj rada ostáva v úlohe aj mimo kamery. Počas nakrúcania Gie vraj povedala svojmu vtedajšiemu manželovi Jonnymu Lee Millerovi, že s ním nemôže byť v kontakte. "Povedala som mu: Som sama. Zomieram. Som lesba. Niekoľko týždňov sa neuvidíme," prezradila neskôr novinárom. Po skončení nakrúcania sa presťahovala do New Yorku a od hrania si dala na čas pauzu, lebo mala pocit, že už zo seba nemá čo viac dať. Prihlásila sa na New York University na štúdium filmárstva a navštevovala hodiny scenáristiky. Do filmu sa vrátila ako Gloria McNeary v dráme Zločin a trest v New Yorku (1998) a na konci toho istého roka sa spolu so Seanom Connerym, Gillian Anderson, Ryanom Phillippom a Jonom Stewartom, stala súčasťou obsadenia filmu Podoby lásky (1998). V roku 1999 si zahrala v komediálnej dráme Bláznivý runway Mikea Newella. Neskôr pracovala s Denzelom Washingtonom na mysterióznom trileri Zberateľ kostí (1999). V tom istom roku vzala aj postavu Lisy Rowe v dráme Narušenie (1999), kde si zahrala spolu s Winonou Ryder. Napriek tomu, že film mal byť Winoniným "filmovým návratom", stal sa korunováciou novej hollywoodskej hviezdy. Jolie zaň získala svoj tretí Zlatý glóbus - tentoraz v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme, znovu získala aj Screen Actors Guild Award. No do jej zbierky vďaka Lise pribudol aj Oscar v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. V roku 2000 sa po boku Nicolasa Cagea objavila v letnom blockbusteri - akčnom filme 60 sekúnd.

Skryť Vypnúť reklamu

I keď kritici si nevedeli Angelinu vynachváliť, jej filmy len zriedka pritiahli rozsiahlejšie publikum. To sa jej podarilo až vďaka Lare Croft - filmová adaptácia obľúbenej videohry spravila z vtedy 26-ročnej herečky medzinárodnú filmovú superhviezdu. Pre film Lara Croft - Tomb Raider (2001) absolvovala herečka tréning bojových umení a musela popracovať na anglickom prízvuku. Napriek tomu, že Angelinu kritici chválili, film sa nestretol s pozitívnymi reakciami kritikov, no v kinách bol mimoriadne úspešný. Nasledoval prepadák Siedmy hriech (2001), kde sa objavila po boku Antonia Banderasa. V roku 2002 si zahrala v snímke Život, alebo niečo také. O rok neskôr si zopakovala postavu Lary Croft vo filme Lara Croft - Tomb Raider: Kolíska života (2003). Neskôr, v tom istom roku, si zahrala v dráme Hranice zlomu. Napriek tomu, že príbeh humanitárnych pracovníkov v Afrike nápadne pripomína skutočný život herečky a jej snahu pomáhať, film nezaznamenal úspech medzi kritikmi ani medzi divákmi. V roku 2004 sa predstavila v štyroch filmoch - s Ethanom Hawkeom si zahrala v trileri Zlodej životov, svoj hlas prepožičala rybičke Lole v animovanom filme Príbeh žraloka, objavila sa v dobrodružnom sci-fi Svet zajtrajška a napokon stvárnila Olympiu v historickom veľkofilme Alexander Veľký (2004). V roku 2005 sa objavila len v akčnej komédii Pán a pani Smithovci, ktorá je zatiaľ jej najväčším komerčným úspechom. Vo filme režiséra Douga Limana si zahrala po boku Brada Pitta. Práve počas nakrúcania sa podľa bulváru začal ich vzťah. Obaja to však popierajú. Film na celom svete zarobil 428 miliónov dolárov a stal sa jedným z najväčších hitov roka. V roku 2006 sa objavila v dráme Kauza CIA v réžii Roberta De Nira.

Skryť Vypnúť reklamu

V apríli 2007 predstavila svoj režisérsky debut - dokumentárny film A Place in Time. Na filmovom festivale v Cannes v roku 2007 uviedla drámu Sila srdca, v ktorej stvárnila Mariane Pearl - manželku reportéra Daniela Pearla, ktorého uniesli a zavraždili v Pakistane. Ešte v tom istom roku sa objavila aj ako Grendelova matka v animovanom fantasy Beowulf (2007), ktoré vzniklo technikou "motion capture" - zaznamenanie pohybu herca a jeho počítačová animácia. Na festivale v Cannes tento rok v premiére uviedla animovanú komédiu Kung Fu Panda, do ktorej prepožičala svoj hlas, a mysterióznu snímku The Changeling v réžii Clinta Eastwooda. Na štvrtok 12. júna je ohlásená britská premiéra akčného filmu Wanted, ktorý by sa mal do slovenských kín dostať 26. júna.

Skryť Vypnúť reklamu

Angelina sa po prvý raz vydala 28. marca 1996 - na sobáš s britským hercom Jonnym Lee Millerom prišla oblečená v čiernych kožených nohaviciach a bielom tričku. Jeho meno mala na tričku napísané vlastnou krvou. O rok neskôr sa rozišli a 3. februára 1999 aj rozviedli. Ostali však dobrými priateľmi. Podľa Jolie boli na manželstvo príliš mladí. V máji 2000 sa vydala znovu - vzala si amerického herca Billyho Boba Thorntona, ktorého spoznala pri nakrúcaní filmu Bláznivý runway (1999). Ich vzťah sa stal obľúbeným sústom médií. Preslávili sa najmä tým, že v malých nádobkách na krku nosili svoju krv. Po troch rokoch - 27. mája 2003, sa ale rozviedli. Na začiatku roka 2005 sa stala stredobodom hollywoodskeho škandálu, keď ju obvinili, že zapríčinila rozvod hercov Brada Pitta a Jennifer Aniston. Obvinenia, že ich vzťah sa začal ešte počas nakrúcania filmu Pán a pani Smithovci (2005), ale Jolie niekoľkokrát odmietla. "Zapliesť sa so ženatým mužom, keď môj otec podvádzal matku, je niečo, čo nedokážem odpustiť. Nemohla by som sa na seba pozrieť, ak by som niečo také spravila. Nikdy by ma nepriťahoval muž, ktorý podvádza svoju manželku," uviedla v istom rozhovore v roku 2005. Napriek tomu, že Jolie a Pitt nikdy verejne nereagovali na správy o svojom vzťahu, špekulácie pokračovali po celý rok 2005. Prvé fotografie páru sa objavili v médiách v apríli - mesiac po tom, čo Aniston požiadala o rozvod. V lete sa postupne objavovali ďalšie a ďalšie spoločné fotografie a 11. januára 2006 Jolie potvrdila, že čaká s Pitom dieťa. Angelina sa ale otvorene priznáva aj k bisexualite. V istom interview dokonca uviedla, že ak by si nevzala Millera, určite by ostala s Jenny Shimizu, ktorú spoznala počas nakrúcania filmu Foxfire (1996).

Skryť Vypnúť reklamu

Svoje prvé dieťa - kambodžskú sirotu, si Angelina adoptovala 10. marca 2002. Madoxa Chivana Thorntona Jolieho získala po rozvode s Billym Bobom do samostatnej starostlivosti. V súčasnosti má chlapec, rovnako ako jeho ďalší súrodenci, priezvisko Jolie-Pitt. Madox sa narodil 5. augusta 2001 v Rath Vibol v Kambodži. Etiópske dievčatko - Zaharu Marley, si adoptovala 6. júla 2005. Zaharu, ktorá sa narodila 8. januára 2005, si Jolie vzala zo sirotinca Wide Horizons For Children. V roku 2007 sa ale v médiách objavili správy, že jej biologická matka žije a chce dievčatko späť, no Mentewabe Dawit to odmietla s tým, že Zahara je "veľmi šťastná bytosť, keď si ju adoptovala taká svetoznáma dáma". Brad Pitt bol vraj osobne pri tom, keď Angelina podpisovala adopčné papiere a rozhodnutie adoptovať Zaharu mali urobiť spolu. V decembri 2005 požiadal Pitt o adopciu Angelininých dvoch detí a 19. januára 2006 sa priezviská oboch zmenili na "Jolie-Pitt". Páru sa narodila dcéra Shiloh Nouvel 27. mája 2006. Jolie sa rozhodla, že fotografie dieťaťa poskytne médiám sama miesto toho, aby dala paparazzom možnosť zarobiť na lukratívnych záberoch. Časopis People zaplatil za práva v severnej Amerike viac ako 4,1 milióna dolárov a britský Hello! získal medzinárodné práva za 3,5 milióna dolárov. Zisk z predaja fotografií venovali rodičia na dobročinné účely. Vosková figurína dvojmesačnej Shiloh, ktorú odhalili 26. júla 2006 v newyorskom múzeu Madame Tussauds, sa stala prvou voskovou podobizňou dieťaťa. Zatiaľ poslednú adopciu uskutočnili Jolie a Pitt 15. marca 2007, keď si osvojili vietnamského chlapca Paxa Thiena, ktorý sa narodil 19. novembra 2003. Od 31. mája 2007 je už aj on nositeľom priezviska Jolie-Pitt. Brad a Angelina však nechcú z detí urobiť Američanov, ale chcú, aby vyrastali v kontakte so svojimi rodnými krajinami a s vedomím, odkiaľ pochádzajú. Už čoskoro by sa mala rodina "Jolie-Pittovcov" rozrásť o ďalšie dve deti - dvojčatá.

Skryť Vypnúť reklamu

Na začiatku roka 2001 prišla Angelina do úradu Najvyššieho komisára OSN pre utečencov (UNHCR) s otázkou, ako môže pomôcť. Chcela sa dozvedieť viac najmä o humanitárnych akciách. Krátko po tom vyrazila na svoju prvú cestu na Pobrežie slonoviny, Tanzánie a Sierra Leone, kde strávila niekoľko týždňov stretnutiami s utečencami a pracovníkmi UNHCR. V lete 2001 precestovala Kambodžu a neskôr strávila týždeň s afganskými utečencami v Pakistane. Za Vyslankyňu dobrej vôle ju vymenovali 27. augusta 2001. Jej zápisky z ciest vyšli v roku 2003 v knihe s názvom Notes from My Travels, Visits with Refugees in Africa, Cambodia, Pakistan and Ecuador. Bližšie informácie o jej práci pre UNHCR sú zverejnené na stránke www.unhcr.org/goodwill.

Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.csfd.cz, www.nndb.com, www.allmovie.com, www.unhcr.org

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 940
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 441
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 684
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 200
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 114
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 313
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 569
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 685
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 382
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 973
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Johnny Flynn ako David Bowie vo filme Stardust.
Film Správa má medzinárodné obsadenie. Na obrázku Nemci Christoph Bach a Florian Panzner.
Prehliadku Scandi v pondelok 25. januára otvorí dokument o kontroverznej aktivistke Grete Thunbergovej – Greta.
Fotografia z filmu Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámu.