BRATISLAVA. Prvým hudobným festivalom, ktorý otvára leto, je už tradične Wilsonic. Jeho pozícia medzi ostatnými akciami je však špecifická aj niečím iným – ponúka exkluzívny program, aký inde nenájdete.
Wilsonov bol po prvej svetovej vojne nakrátko oficiálny názov Bratislavy, Wilsonic je festival, ktorý do Bratislavy už deväť rokov vozí súčasnú elektronickú hudbu. Hoci slovo elektronická hudba je pre mnohých ľudí žánrom samotným, v skutočnosti sa delí na niekoľko žánrov a tie sa medzi sebou výrazne líšia.
Dokazuje to aj pozornejší pohľad na jednotlivé pódiá, na ktorých sa počas dvoch dní premelú desiatky hudobníkov z celého sveta.
Kto, kde a kedy
V programe sa dá najlepšie orientovať podľa pódií. Na všetkých troch bude znieť každý večer príbuzná hudba. Odpadne teda pobiehanie medzi scénami, ktoré je bežným úkazom iných festivalov. Wilsonic.Live ponúkne projekty, v ktorých sa dajú počuť živé nástroje, vo Wilsonic.Clube budú znieť rôzne podoby vychyteného dubstepu a hip hopu, Wilsonic. Aréna bude zase miestom, kde sa bude dať hudba viac počúvať posediačky než prežívať tancovaním.
„Garantujeme kvalitu, ľudia nemusia nutne poznať všetky mená na plagátoch. Som rád, že máme mnohých skvelých hudobníkov, ktorí práve vydávajú nové albumy,“ hovorí šéf festivalu Tibor Holoda. Otázku o svojich programových tipoch nemá príliš v obľube, ale nakoniec vyberie pár výnimočných koncertov: „Francúzske duo Nôze odohrá koncertnú premiéru nového CD s dychovou sekciou a na pódiu sa s nimi objaví aj speváčka Dani Siciliano. Teším sa aj na Beardymana, dvojnásobného britského šampióna v beatboxe a veľkého šoumena alebo na holandský projekt 2562, ktorý dokázal dubstep sfúzovať s množstvom inej muziky a posunúť ho tak ďalej. A asi najviac som zvedavý ná britských Various Production. Bude to multižánrový dídžejský set.“
Práve Various Production, ďalší Brit Clark aj známa postava domácej scény Vec sa objavia na pódiu až v ranných hodinách. Vysvetlenie Tibora Holodu je jednoduché: „Na iných festivaloch, napríklad na Sónare, hrávajú headlineri o siedmej. K nám chodí veľká časť publika až okolo polnoci. Ľudia sa musia naučiť chodiť skôr a nielen na headlinerov. Má to svoju logiku aj preto, že napríklad Clark dnes robí muziku, ktorá sa dramaturgicky hodí práve na ráno. Aj Various production už nehrajú live set so speváčkou, ale nové, oveľa tanečnejšie veci.“
Prečo je menej viac
Wilsonic sa tento rok rozložil iba na troch pódiách, no získal viac priestoru na pódiách aj pod nimi. „Vlani sme mali na lodi dve scény, ale kapacita bola malá. Tento rok sme areál vyriešili stanmi, ktoré sú väčšie a lepšie eliminujú zvuk, takže môžeme hrať až do rána. Zároveň je to bezpečnejší variant v prípade zlého počasia. Predpovede sú však priaznivé,“ tvrdí Tibor Holoda.
Oproti minulosti sa areál musel pozmeniť aj preto, že na Tyršovom nábreží sa dostavuje protipovodňová hrádza. Návštevníci by však mali mať väčší počet sedení pri bufetoch a stavbársky ruch by nemali pocítiť.
Ďalším bonusom pre nich je technologická novinka – do mobilných telefónov sa bude dať nainštalovať špeciálna aplikácia, ktorá im umožní stiahnuť celý program v elektronickej podobe a dokáže upozorniť aj na blížiaci sa začiatok vystúpenia ktoréhokoľvek hudobníka.
Veľká časť publika chodí až o polnoci. Ľudia sa musia naučiť chodiť skôr a nielen na headlinerov.
Tibor Holoda, Wilsonic
FOTO – ARCHÍV WILSONICU |