SME

Slovenské národné divadlo pozýva na Večeru do Štúdia

Úspešný príbeh anglickej autorky Moiry Buffini o tom, ako môže jedno pozvanie k slávnostnému stolu zmeniť život siedmim ľuďom, predstavili od jeho premiéry v roku 2002 na doskách divadiel v Austrálii, Poľsku, Fínsku či Holandsku.

BRATISLAVA 5. júna (SITA) – Psychologickú drámu Večera v réžii Petra Mikulíka uvedie 7. a 8. júna ako poslednú novinku tejto sezóny v Štúdiu aj Slovenské národné divadlo. „Táto inscenácia je mimoriadne aktuálna - hovorí o stave spoločnosti niekde za zenitom konzumu,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii dramaturgička Darina Abrahámová. Herec František Kovár si myslí, že predstavenie je nastaveným zrkadlom s obrazom toho, akí budeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Noblesná londýnska dáma Paige (Zdena Studenková) zorganizuje slávnostnú večeru na počesť vydania nového bestselleru svojho manžela Larsa (Dušan Jamrich). Medzi pozvanými je celá intelektuálna elita – nedocenená maliarka Wynne (Zuzana Kocúriková) a uznávaný mikrobiológ Hal (František Kovár) so svojou mladou manželkou Siân, televíznou tvárou a adeptkou na titul Zadoček roka (Lívia Bielovič v alternácii s Veronikou Paulovičovou). Vody v najvyššej spoločnosti zamúti nepozvaný hosť, predstaviteľ robotníckej triedy Mike (Ondrej Kovaľ) a čašník, ktorý nehovorí (Ján Koleník). Hostia postupne odhaľujú nielen skutočné ingrediencie menu, ktoré tvorí napríklad aj mrazený odpad, ale i vzájomné poprepletané vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Kým Moira Buffiny napísala Večeru, preslávila sa hlavne ako herečka. Práve to považujú slovenskí herci za devízu. O texte inscenácie hovoria ako o mimoriadne náročnom, ale hutnom a presvedčivom. „Nestáva sa veľmi často, aby sme sa pre hru už po prvom prečítaní nadchli všetci. Tentoraz to bolo jasné,“ povedala Zuzana Kocúriková. Nadšenie neskrýva ani Zdena Studenková, keď tvrdí, že text hry je aj jej osobnou výpoveďou. „S tou úlohou som úplne stotožnená. Ak sa niekto v tej hre nenájde, je bezcitný a nemusí chodiť do divadla,“ hovorí javisková Paige.

Atmosféru skutočnej večere dotvára špeciálna scéna. Jej autorka Alexandra Grusková situovala javisko medzi divákov. Tí podobne ako pri predstaveniach Popol a vášeň alebo Kto sa bojí Beatles sedia pred i za scénou. „Cítim sa vďaka tomu ako doma v obývačke. To aranžovanie je, samozrejme, omnoho viac náročné, keď treba hrať na dve strany, ale o to je zaujímavejšie a pre herca inšpirujúcejšie,“ pochvaľuje si Studenková.

SkryťVypnúť reklamu

Divadlo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  3. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  4. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  5. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  6. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  7. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  8. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  1. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  3. Drony menia lesníctvo, LESY SR testujú 3D modelovanie územia
  4. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  5. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  6. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  7. Vzducholoď aj koncert Kaliho? Takto Kaufland oslavuje narodeniny
  8. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  1. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 12 615
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 8 097
  3. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 7 565
  4. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 3 955
  5. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 3 665
  6. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 3 069
  7. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb 2 732
  8. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 2 480
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Jaroslav Liptak: Kto stojí za 708 firmami? Robert Fico? Nie... hádajte znova. Kto je pani Ficová? 42 065
  2. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 33 601
  3. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 16 063
  4. Monika Albertiová: Kritika nie je útok: PS versus Hnutie Slovensko. Zas do seba kopú - a Fico sa smeje 6 843
  5. Otilia Horrocks: Kto je tu vlastne podozrivý? Matovičovci, ktorí zverejnia mená — alebo tí, čo mlčia? 6 712
  6. Martin Ondráš: Hrobár slovenského vidieka 6 647
  7. Ján Šeďo: Myslel som si, že v Tatrách konečne parkujeme za rozumné ceny... 6 295
  8. Ján Valchár: Bol som zablogovaný. 6 202
  1. Pavel Macko: Prelomia Rusi obranu alebo ustúpia ultimátu?
  2. INESS: Koľko ušetrí telemedicína?
  3. Marcel Rebro: Pellegriniho sestra: Colombova žena slovenskej politiky
  4. Pavel Macko: Nemecká vs. ruská ekonomika: Fakty proti mýtom, ktoré šíri Fico
  5. Pavel Macko: Prečo rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom nikam nevedú?
  6. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  7. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  8. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
SkryťZatvoriť reklamu