Bratislava 6. júna (TASR) -
On-line kamerový prenos cez internet dokumentuje sochu človeka v stene štítu, ktorý je nútený chrániť sa pred poveternostnými vplyvmi. Občas je zahalený hmlou, inokedy vidieť detailný ostrý obraz na celej stene Kamennej sály SVÚ. Projekt Bivak je dielo sochára a horolezca Štefana Papča. Sochu v ľudskej veľkosti vytesal z jedného kmeňa lipy. "Je dutá, aby bola ľahšia, ale aj tak ju tam museli niesť traja chlapi," uviedol pre TASR mladý sochár a dodal, že na poslednú chvíľu dostal oficiálne povolenie na tento ojedinelý umelecký experiment.
Socha je podľa Papča dobre osadená - nehrozí jej zrútenie a v budúcnosti ju chce podobne posadiť do iných veľhôr v rôznych krajinách. Návštevníci výstavy môžu sledovať bivakujúceho horolezca a tým aj počasie na Lomnickom štíte do 26. júna. Dovtedy budú v SVÚ aj obrazy a objekty ďalších troch členov výtvarnej skupiny Climber's.
Vo veľkej výstavnej sieni dominuje 19 sopečných obrazov Paľa Susu z cyklu Extression la Reunion, podľa ktorého je pomenovaná celá výstava. Namaľoval ich vlani priamo na vrchole činnej sopky na ostrove Reunion v Indickom oceáne. Ako obdivovateľ prírody dovtedajšie horizontálne videné obrazy krajiny nahradil vertikálnym pohľadom. "Sopka je vysoká presne ako Lomničák a v tej nádhernej prírode som bol mesiac," vyznal sa pre TASR experimentujúci autor. Acrylovými farbami namaľoval na plátne striekajúcu žeravú lávu a meniace sa prírodné divadlo rôznymi odtieňmi hnedej, zelenej či modrej. Okrem sopečnej tematiky je raritou jeho diel vyše desať cm široký sklenený rám, ktorý tiež pomaľovaný uzatvára harmonický celok obrazov. "Je veľmi náročné tvoriť tavené sklenené rámy, pretože často praskajú a z troch sa mi priemerne podarí jeden bezchybný," zdôvodnil potrebnú trpezlivosť i ekonomickú náročnosť tvorby Susa.
Prírodným živlom holduje aj maliarka Ivona Žirková. Venuje sa však vode, ktorú spracováva v rôznych podobách. Okrem cyklov Kvapka a Vodné gesto to potvrdzujú aj veľkoplošné olejomaľby Dva v jednom, Vrstvy, List a ďalšie. Niekoľkými kamennými objektmi spestruje vstupné priestory SVÚ sochár Ján Gejdoš. Podľa kurátora výstavy Romana Popelára sú jeho reliéfy a malé skulptúry s výraznou estetickou hodnotou neprehliadnuteľné.