SME

Sen Národného divadla Praha o Havlovom Odcházení asi napokon splní SND

Sen uviesť na svojich doskách hru Václava Havla Odcházení splnia Národnému divadlu (ND) Praha pravdepodobne Slováci. Po tom, čo sa prvá česká divadelná scéna nedohodla s bývalým prezidentom, naštudovala inscenáciu pražská Archa. Generálny riaditeľ ND Prah

BRATISLAVA 6. júna (SITA) – a Ondřej Černý dnes pred novinármi na neformálnom stretnutí s generálnou riaditeľkou SND Silviou Hroncovou priznal, že tento fakt považuje za „krištáľovo čistý neúspech svojho začiatku“ na vedúcom poste Národného divadla. Bol by však veľmi rád, keby s touto inscenáciou na českých národných doskách hosťovalo SND. To naplánovalo slovenskú premiéru na 22. novembra 2008. V Čechách by tak mohlo hosťovať už v roku 2009. „Budeme veľmi radi, keď k nám Slovenské národné divadlo s touto inscenáciou príde, určite si to užijeme a zaujímavá bude i konfrontáciu s českou verziou,“ uviedol Černý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V rámci česko-slovenskej spolupráce v budúcej sezóne 2008/2009 sa národné divadlá dohodli zatiaľ na štyroch istých termínoch. Ako prvé sa predstaví SND v Prahe. Náš baletný súbor tam 18. októbra 2008 uvedie svoj najčerstvejší titul KY-TIME s podtitulom Pocta Jiřímu Kyliánovi. Činoherná výmena je naplánovaná na apríl budúceho roka. Zatiaľ nie je známe, s ktorými titulmi, no 18. a 19. apríla 2009 na Slovensku vystúpia Česi a 25. a 26. apríla 2009 sa na pražské dosky postavia slovenskí činoherci.

Otvorené zatiaľ zostávajú operné hosťovania. Slováci by však v Prahe najradšej ponúkli niektoré z titulov ako Svätopluk, Boris Godunov alebo Madam Butterfly, ktoré v repertoári českého národného divadla absentujú. Ambíciou SND je v každej sezóne pozvať do Bratislavy na hosťovanie všetky tri súbory ND Praha. „Už v minulosti tu bola veľmi silná spolupráca medzi našimi činohernými súbormi a radi by sme v nej pokračovali,“ hovorí Hroncová. Ondřej Černý si pochvaľuje najmä mimoriadne priateľské vzťahy medzi baletmi. „Šéfov týchto súbor spája spoločné účinkovanie v divadle Jiřího Kyliána, takže aj ich spolupráca je veľmi úzka. V budúcnosti by mala byť ešte intenzívnejšia,“ prisľúbil Černý.

SkryťVypnúť reklamu

V sezóne 2007/2008 uviedli národné divadlá po šesť hosťovských predstavení. ND Praha ponúklo na svojej scéne tri činoherné, dve operné a jednu baletnú inscenáciu SND. Rovnako tak mohli diváci národného divadla v Bratislave vidieť tri činoherné, jedno baletné a dve operné pražské predstavenia. Okrem toho odohralo SND v Prahe dve predstavenia opernej inscenácie Ariadna na Naxe, ktorá vznikla ako koprodukčný projekt spolu s Operou ND Praha a s Írskou operou v Dubline.


Divadlo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  3. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  4. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  5. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  6. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  7. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  8. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  1. Pochvala v teame nie je „bonus“, ale kyslík
  2. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  3. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  4. Drony menia lesníctvo, LESY SR testujú 3D modelovanie územia
  5. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  6. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  7. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  8. Vzducholoď aj koncert Kaliho? Takto Kaufland oslavuje narodeniny
  1. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 13 555
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 10 095
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 8 409
  4. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí 3 606
  5. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 3 252
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 3 030
  7. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb 2 892
  8. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina? 2 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Jaroslav Liptak: Kto stojí za 708 firmami? Robert Fico? Nie... hádajte znova. Kto je pani Ficová? 45 176
  2. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 25 146
  3. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 16 326
  4. Ivan Čáni: Súdruh Blaha napísal status o tom, aký je rozdiel medzi nami (slniečkarmi) a jeho fan clubom. 8 918
  5. Matej Galo: Pán Fico, rozhodli ste sa tunelovať takto na hulváta? 6 999
  6. Monika Albertiová: Kritika nie je útok: PS versus Hnutie Slovensko. Zas do seba kopú - a Fico sa smeje 6 971
  7. Martin Ondráš: Hrobár slovenského vidieka 6 858
  8. Ján Šeďo: Myslel som si, že v Tatrách konečne parkujeme za rozumné ceny... 6 397
  1. Věra Tepličková: Premiér v akcii alebo História sa fakt opakuje?
  2. Pavel Macko: Prelomia Rusi obranu alebo ustúpia ultimátu?
  3. INESS: Koľko ušetrí telemedicína?
  4. Marcel Rebro: Pellegriniho sestra: Colombova žena slovenskej politiky
  5. Pavel Macko: Nemecká vs. ruská ekonomika: Fakty proti mýtom, ktoré šíri Fico
  6. Pavel Macko: Prečo rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom nikam nevedú?
  7. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  8. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
SkryťZatvoriť reklamu