BRATISLAVA. Divák príde do divadla, posadí sa na svoje miesto, svetlá zhasnú. V tom okamihu ho uchopím za ruku a vezmem na cestu, vysvetľuje izraelský choreograf Rami Be’er, umelecký šéf Kibbutz Contemporary Dance Company. Jeho predstavenie Kef-Kefim (na snímke z archívu ABP) otvára dnes večer v historickej budove SND 12. ročník festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe.
Splnený sľub
Keď toto prežijem, stanem sa tanečníčkou, povedala si Yehudit z Komárna, keď ju ako pätnásťročnú odviezli do koncentračného tábora v Osvienčime. Stal sa však zázrak – ako jediná z osemčlennej rodiny odtiaľ vyviazla živá. Usadila sa v Budapešti, potom emigrovala s manželom do Izraela. Čo si v mladom veku sľúbila, to aj splnila. Tanec sa stal pre Yehudit Arnon cestou, ako vyjadriť traumu holokaustu.
V kibuci Ga’aton, kde dodnes žije, založila tanečné centrum a neskôr zriadila Kibbutz Contemporary Dance Company. Skupina sa dnes už zaraďuje medzi špičky izraelského tanca, kam patria súbory ako Batsheva Dance Company, ktorú založili legendárna Marta Grahamová a Batsheva de Rothschild.
Zábava a energia
V súčasnosti Kibbutz Dance Company vedie Rami Be’er, ale téma holokaustu ich tanečný repertoár neopúšťa. Nie je to však prípad choreografie, ktorú uvidíme u nás. Kef-Kafim je predstavenie „plné zábavy a radosti z tanca, niečo medzi fantáziou a realitou, ľúbostný list tancu a Izraelu“.
„Bude to skôr jednoduché vystúpenie s energickým tancom,“ sľubuje riaditeľka festivalu Miroslava Kovářová.
Dynamický večer s Kibbutz Contemporary Dance Company je skvelý štart na desať dní so súčasným tancom. Dnešné predstavenie je aj súčasťou slovenských osláv 60. výročia vzniku štátu Izrael.
No ak už máte víkendový program plný alebo ak uprednostňujete predstavenia, ktoré viac filozofujú a básnia, počkajte si na pondelok. V Bratislave opäť privítame tanečníka, sochára, maliara, fotografa Jozefa Nadja, tentoraz s jeho sólom do Denníka neznámeho.