Bratislava 9. júna (TASR) - Originál Pittsburskej dohody obohatí od utorka 10. júna výstavu v Slovenskom národnom múzeu "Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí". Návštevníci ju môžu vidieť do konca septembra.
Dokument o princípoch spoločného štátu Čechov a Slovákov bol uzavretý 31. mája 1918. Bol to len jeden z krokov úsilia o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov. Oba národy napriek tomu, že žili v rakúskouhorskej monarchii, mali značne rozdielne spoločenské, politické, ekonomické a historické základne. Keďže tu bola vôľa oboch národov mať spoločnú budúcnosť v záujme zachovania svojej národnej identity, museli sa obe etniká nielen dohodnúť na spoločných princípoch prípadného spolunažívania, ale predovšetkým aj oznámiť svetovým veľmociam túžbu po spoločnom štáte Čechov a Slovákov.
Pittsburská dohoda tieto potreby napĺňala. Predstavitelia amerických Čechov a Slovákov sa pri príležitosti pobytu Tomáša G. Masaryka v USA vyslovili za spoločný československý štát s demokratickým a republikánskym zriadením, pričom Slovensku dokument priznával autonómiu. Po vyhlásení Československej republiky 28. októbra 1918 sa však Slovensku nepriznal autonómny štatút a trvalo ešte jedno desaťročie, kým sa pomaly začal napĺňať duch Pittsburskej dohody o autonómnej správe Slovenska.
TASR o tom dnes informovala Markéta Plichtová zo Slovenského národného múzea.