NITRA. Nitrianska galéria už dlhší čas oslovuje verejnosť inovatívnymi výstavnými projektmi a prepracovaným edukačným programom. Kvalitným môžeme opäť nazvať aj aktuálny project Ja a tí druhí. Kurátorka Barbora Geržová si cielene zvolila na prvý pohľad nie jasne čitateľnú koncepciu výstavy, pretože konfrontuje v jednom priestore jednu českú autorku s vybranou skupinou domácich umelcov.
Kurátorským zámerom je porovnať dve blízke výtvarné scény po rozdelení ČeskoSlovenska. Konkrétne, prierez tvorby českej autorky Michaely Thelenovej sa tu stretáva s tvorbou vybraných slovenských autorov a autoriek. Projekt prezentuje niekoľko kľúčových oblastí tvorby tejto autorky, ktorá momentálne pôsobí na Fakulte umení a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Vybrané diela pochádzajú z ôsmich cyklov - Oblékaní, Trička, New Fashion, Legenda, Message, Na chvíli, Ženy, U fotografa, ktoré kurátorka vystavila v paralelách s príbuznými tematickými okruhmi. Tým vznikli rôzne možnosti a kombinácie významu aj čítania tohto projektu.
Návštevník tak má možnosť hľadať príbuzné vzťahy medzi Thelenovou a Gabikou Binderovou, Pavlínou Fichtou Čiernou, Antonom Čiernym, Evou Filovou, Petrom Kalmusom, Marekom Kvetánom, Matúšom Lányim, Stanom Masárom, Michalom Murinom i Dorotou Sadovskou. Spolu jedenásť autorov sa môže vnímať v pozícii „ja“ a zároveň „tí druhí“.
Virtuálna realita Napríklad v jednom z vystavených cyklov – Message Thelenová rozvíja vizuálne prostredie internetu. Virtuálne grafické prostredie stránky s rôznym pozadím doplňuje dialógovým oknom, ktoré s užívateľom komunikuje a súčasne ho textovo informuje o chybnom kroku alebo poruche. Text s informáciou však autorka supluje textom z ľudových piesní, čím v jednom bode symbolicky spája minulé s prítomným.
Podobne na virtuálnu realitu reaguje aj mladý slovenský výtvarník Matúš Lányi, ktorý pomocou maľby svojsky spracováva digitálne prostredie operačného systému Windows. Lányi vytvára „maľované digitálne obrazy“. Formát jeho diela je doplnený biblickým posolstvom – na plátne podobne ako u Thelenovej figuruje upozornenie, Lányi, však namiesto ľudovej piesne spracováva biblický text.
Tento výstavný projekt tak vyslovuje otázky a odpovede nad tým, do akej miery je príbuznosť tvorby vybraných autorov ovplyvnená náhodou a podobným kultúrnym prostredím, ktoré sa (ne)oddelilo hospodárskou a politickou premenou týchto blízkych krajín.
Autor: Ľudmila Poláčková (Autorka je kunsthistorička)