Bratislava 12. júna (TASR) Najväčší výstavný projekt v histórii Slovenského národného múzea (SNM) "Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí" je oddnes rozšírený o netradičný exponát - posúvač času virtuálnej reality, ktorý predstavuje slovenské mesto budúcnosti Valuta.
Vzhľadovo sa radí k ostatným exponátom, ale obsahovo je úplne odlišný. Kým v doterajších desiatich sekciách posúvače času v rôznych miestnostiach dokumentujú výnimočné predmety a udalosti, čiže život na Slovensku v minulom storočí, nový poukazuje na každodennosť obyvateľov mesta Valuta. Takéto utopické smerovanie spoločnosti vzniklo v internetovom priestore Second Life (Druhý život) a Matej Vakula z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave ho približuje návštevníkom výstavy.
Jeho inštalovaný posúvač času obsahuje predmety, ktoré využívajú obyvatelia komunity mesta Valuta založeného slovenskými a českými internetovými nadšencami. Majú tam divadlo, galériu, univerzitu, tanečný klub, park, trhovisko i nákupné centrum. Obyvatelia sú ako skutoční - komunikujú, používajú rôzne predmety a tvoria nové dejiny prostredníctvom internetového virtuálneho spojenia. Na televíznej obrazovke v hornej časti posúvača si možno pozrieť dokumentárny film o živote v meste. V bočných výsuvných zásuvkách sú fotografie a pohľadnice z ich zvykov a podujatí, v spodných zásuvkách zasa šperky, topánky a iné predmety z každodenného života.
Mesto Valuta je obývané Slovákmi a Čechmi. Podľa Vakulu skutočnosť, že v súčasnom digitálnom svete existuje spoločná komunita týchto dvoch národov, predstavuje zaujímavé spojenie s našou históriou. Za touto virtuálnou komunitou totiž stoja skutoční ľudia, ktorí ju vytvorili na nepolitickom základe. V novom svete ožívajú stopy slovenskej minulosti v podobe pokračujúceho československého spolužitia. Toto oživenie predstavuje zaujímavý posun vzhľadom na dejinnú líniu reálneho sveta.
"Výstava v SNM o histórii na našom území ma inšpirovala a pokračujem vo virtuálnej česko-slovenskej komunite, keďže v skutočnosti už neexistuje," zdôvodnil pre TASR 26-ročný žilinský rodák Vakula, ktorý toto nazretie do budúcnosti vytvoril ako diplomovú prácu. Budúcnosť poňal aj ako kritiku ľudského konzumu, preto mesto pomenoval Valuta.
Návštevník sa z jeho exponátu veľa dozvie aj o vymoženostiach internetu, ktorý vznikol 1. januára 1983. Okrem iného využitia v ňom existuje viac virtuálnych svetov a jeden z najväčších je práve Second Life. Združuje približne 15 miliónov ľudí z rôznych krajín. Na tomto fenoméne súčasnosti sa podieľa asi 20.000 zaregistrovaných Slovákov a Čechov, medzi nimi aj Vakula. Napríklad Švédsko a Estónsko majú v Second Life dokonca svoje reálne veľvyslanectvá a sú v ňom aj nadnárodné inštitúcie. Je to otvorený svet, v ktorom vládne tvorivosť. Podľa Vakulu to nie je hra, ale nová verzia sveta, ktorá sa však prenosom z reálneho života mení. Zavedením ekonomického systému s vlastnou menou zameniteľnou za euro a americké doláre nastali výrazné zmeny. Veď Číňanka Ansche Chung sa stala prvou milionárkou, ktorá v Second Life obchodom s pozemkami získala skutočný milión USD (19,532 milióna Sk).
ep ed