Los Angeles 17. júna (TASR) -
Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, ktorý sa so zosnulým dobre poznal z intenzívnej spolupráce na filmoch Terminátor, Terminátor 2 a Terminátor 3 a Predátor, v reakcii na správy o Winstonovom úmrtí uviedol, že zábavný priemysel prišiel o "génia".
Steven Spielberg, ktorý so Stanom Winstonom nakrútil Jurský park, hovoril zasa o zosnulom ako o "neohrozenom umelcovi a vynálezcovi" a spomínal na Winstonovo ubezpečovanie: "Nič nie je nemožné".
Rodák z Richmondu študoval maliarstvo a sochárstvo, do Hollywoodu zamieril pôvodne s cieľom stať sa hercom. Keďže sa však dobrých príležitostí nedočkal, sústredil sa na prácu asistenta makeupu pre štúdia Walta Disneyho. Už v ranej fáze kariéry sa dočkal televíznej ceny Emmy za efekty pre horor Gargoyles (1972).
Takpovediac "vstupenku do extraligy" filmových tvorcov získal prácami na špeciálnych efektoch pre filmy Terminátor a Votrelec 2 režiséra Jamesa Camerona v rokoch 1984 a 1986. Ten druhý mu vyniesol prvého Oscara.
Winston nadviazal na tento úspech prácou na filmoch Predátor a Terminátor 2, za ktorý získal dvoch Oscarov (efekty a makeup), a Jurský park, ktorý mu vyniesol štvrté ocenenie Americkej filmovej akadémie.
Postupne sa tak stal jedným z najinovatívnejších majstrov špeciálnych efektov v hollywoodskej továrni na sny, ktorý mal navyše na konte šesť ďalších nominácií na Oscara v kategóriách špeciálne efekty a makeup v rokoch 1982-2002.
Popri spomínaných filmároch spolupracoval s ďalšími renomovanými režisérmi, napríklad Johnom McTiernanom, Johnom Frankenheimerom, Neilom Jordanom, Timom Burtonom či Frankom Marshallom.
Vo Winstonových štúdiách v Los Angeles vznikli okrem iného aj postavy pre filmy ako Batmanov návrat, Interview s upírom, Kongo, A.I. Umelá inteligencia, Veľká ryba, Constantine, či naposledy Iron Man, ale napríklad aj pre kultovú snímku Michaela Jacksona Ghosts. Tento 40-minútový muzikálový horor Stan Winston nakrútil v roku 1997 ako režisér podľa predlohy Stephena Kinga.
Zosnulý bol majstrom špeciálnych efektov, napriek tomu však vždy zdôrazňoval, že úspech garantuje filmu iba dobrý príbeh. Od roku 2001 nechýba Winstonova hviezdička na hollywoodskom Chodníku slávy (Walk of Fame).