Bratislava 17. júna (TASR) -
"Je po Endre Nemesovi ďalší autor v rámci nášho cyklu znovuobjavených zabudnutých umelcov," zdôvodnil na dnešnej vernisáži riaditeľ GMB Ivan Jančár. Zároveň pripomenul pátranie po jeho obrazoch v Londýne a v múzeu v nemeckom Bochume, kam autor venoval podstatnú časť svojho diela. "Z takmer 400 obrazov sme vybrali najlepšie pre výstavu a presvedčili sa, že autorovi patrí zásadné miesto v slovenskom výtvarnom umení," dodal Jančár. Ďalšie diela poskytla Slovenská národná galéria a súkromní zberatelia.
Expozíciu umocňuje monografia Bauernfreunda v slovenskom a anglickom jazyku. Na 140 stranách je v texte kurátorky výstavy Zsófie Kiss-Szemánovej priblížený pohnutý ľudský osud umelca, ktorý musel emigrovať. Jeho 97 reprodukcií malieb, koláží, grafík a kresieb predstavuje dôstojný prierez tvorby od začiatku 30. rokov do roku 1975. Autor ostal verný svojmu najdôležitejšiemu motívu - zátišiu, ktorý obmieňal v rôznych formách a rôznym spôsobom. Podstatou jeho umenia je príroda, ale aj umŕtvený svet, v ktorom sa postavy spredmetňujú, nadobúdajú vlastnosti figurín a bábok, čím strácajú charakter živého. V jeho dielach sa stretávajú a maliarsky hodnotovo vyrovnávajú rozdielne vlastnosti zobrazeného. Sú to však predmety, javy a postavy z každodenného života, obyčajné veci a ľudia, ktorí ho obklopujú.
"Meno Bauernfreunda sa v dejinách slovenského výtvarného umenia spája so snahou mladej generácie, ktorá vstúpila na výtvarnú scénu v 30. rokoch 20. storočia v Prahe, o moderný výtvarný prejav," predstavila ho na vernisáži kurátorka. Podľa nej Bauernfreundova maľba so zvláštnou imagináciou a poetizmom viedla k osobitému metafyzickému zátišiu s viacerými premenami obrazu človeka i spredmetnenej prírody. Tento zvláštny fenomén dodnes nebol v dejinách slovenského maliarstva dostatočne preskúmaný a ocenený, dokonca ani prezentovaný širšiemu publiku.
Bauernfreund sa narodil 25. októbra 1904 v Zborove pri Bardejove a zomrel 8. novembra 1976 v Londýne. Od roku 1926 študoval na súkromnej škole Gustáva Mallého v Bratislave. O rok neskôr odišiel do Prahy, kde sa pripravoval na prijímacie skúšky na Akadémiu výtvarných umení (AVU). V rokoch 1929 až 1933 na nej študoval a hneď v prvom ročníku získal prvú cenu všetkých ročníkov AVU. Tam sa zoznámil s maliarom Endre Nemesom, ktorý sa stal jeho celoživotným priateľom.
V roku 1936 spolu vystavovali v pražskej galérii Dr. Huga Feigla a následne boli prijatí za riadnych členov Umeleckej besedy. Výťažok z predaja obrazov im umožnil absolvovať študijnú cestu do Paríža, kde sa oboznámili s najaktuálnejšími trendmi vo výtvarnom umení. Zapôsobila na nich najmä poetická a surrealistická maľba, ku ktorej už dávnejšie inklinovali. Po návrate sa zapojili do umeleckého života v Prahe, ale v roku 1939 museli Československo opustiť kvôli obsadeniu územia hitlerovskými vojskami. Hoci na Slovensko sa už nikdy nevrátil, jeho takmer polstoročná tvorba sa viaže k rodnej krajine, s ktorou nikdy nepretrhol kontakt.
Bauernfreund sa usadil v Londýne, kde v emigrácii žil a tvoril viac ako tri desaťročia pod menom Jacob Bornfriend. Od 50. do 70. rokov tam mal niekoľko samostatných výstav a vďaka Nemesovi aj vo Švédsku. Bauernfreundova mierumilovná povaha a uzavretosť mu nedovolili presadiť sa naplno, preto jeho tvorba aj napriek svojim kvalitám ostala pomerne málo známa. Z hľadiska hodnotenia Bauenfreundovho diela priniesol lepší výsledok až katalóg vydaný pri príležitosti výstavy z autorovej pozostalosti v múzeu v Bochume (1986). Okrem toho jeho dielo doteraz nebolo hlbšie spracované a neuskutočnila sa ani žiadna retrospektívna výstava.
"Verím, že touto publikáciou a výstavou naša kunsthistória splatí svoj dlh voči jeho dielu a naopak, že objavenie tvorby tohto výnimočného maliara obohatí našu históriu umenia," dodala Kiss-Szemánová.
Výstava potrvá do 10. augusta. Kniha vyšla s podporou nadácie Mladá maľba a Ministerstva kultúry SR.