SME

Bauernfreund má v Bratislave najväčšiu výstavu na Slovensku i monografiu

Nepoznanú tvorbu slovenského výtvarníka Jakuba Bauernfreunda a jeho najväčšiu retrospektívnu výstavu predstavuje Mirbachov palác Galérie mesta Bratislavy (GMB). Z takmer 100 vystavených diel na Slovensku nikdy nebolo prezentovaných vyše 70 obrazov.

Bratislava 17. júna (TASR) -

"Je po Endre Nemesovi ďalší autor v rámci nášho cyklu znovuobjavených zabudnutých umelcov," zdôvodnil na dnešnej vernisáži riaditeľ GMB Ivan Jančár. Zároveň pripomenul pátranie po jeho obrazoch v Londýne a v múzeu v nemeckom Bochume, kam autor venoval podstatnú časť svojho diela. "Z takmer 400 obrazov sme vybrali najlepšie pre výstavu a presvedčili sa, že autorovi patrí zásadné miesto v slovenskom výtvarnom umení," dodal Jančár. Ďalšie diela poskytla Slovenská národná galéria a súkromní zberatelia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Expozíciu umocňuje monografia Bauernfreunda v slovenskom a anglickom jazyku. Na 140 stranách je v texte kurátorky výstavy Zsófie Kiss-Szemánovej priblížený pohnutý ľudský osud umelca, ktorý musel emigrovať. Jeho 97 reprodukcií malieb, koláží, grafík a kresieb predstavuje dôstojný prierez tvorby od začiatku 30. rokov do roku 1975. Autor ostal verný svojmu najdôležitejšiemu motívu - zátišiu, ktorý obmieňal v rôznych formách a rôznym spôsobom. Podstatou jeho umenia je príroda, ale aj umŕtvený svet, v ktorom sa postavy spredmetňujú, nadobúdajú vlastnosti figurín a bábok, čím strácajú charakter živého. V jeho dielach sa stretávajú a maliarsky hodnotovo vyrovnávajú rozdielne vlastnosti zobrazeného. Sú to však predmety, javy a postavy z každodenného života, obyčajné veci a ľudia, ktorí ho obklopujú.

SkryťVypnúť reklamu

"Meno Bauernfreunda sa v dejinách slovenského výtvarného umenia spája so snahou mladej generácie, ktorá vstúpila na výtvarnú scénu v 30. rokoch 20. storočia v Prahe, o moderný výtvarný prejav," predstavila ho na vernisáži kurátorka. Podľa nej Bauernfreundova maľba so zvláštnou imagináciou a poetizmom viedla k osobitému metafyzickému zátišiu s viacerými premenami obrazu človeka i spredmetnenej prírody. Tento zvláštny fenomén dodnes nebol v dejinách slovenského maliarstva dostatočne preskúmaný a ocenený, dokonca ani prezentovaný širšiemu publiku.

Bauernfreund sa narodil 25. októbra 1904 v Zborove pri Bardejove a zomrel 8. novembra 1976 v Londýne. Od roku 1926 študoval na súkromnej škole Gustáva Mallého v Bratislave. O rok neskôr odišiel do Prahy, kde sa pripravoval na prijímacie skúšky na Akadémiu výtvarných umení (AVU). V rokoch 1929 až 1933 na nej študoval a hneď v prvom ročníku získal prvú cenu všetkých ročníkov AVU. Tam sa zoznámil s maliarom Endre Nemesom, ktorý sa stal jeho celoživotným priateľom.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1936 spolu vystavovali v pražskej galérii Dr. Huga Feigla a následne boli prijatí za riadnych členov Umeleckej besedy. Výťažok z predaja obrazov im umožnil absolvovať študijnú cestu do Paríža, kde sa oboznámili s najaktuálnejšími trendmi vo výtvarnom umení. Zapôsobila na nich najmä poetická a surrealistická maľba, ku ktorej už dávnejšie inklinovali. Po návrate sa zapojili do umeleckého života v Prahe, ale v roku 1939 museli Československo opustiť kvôli obsadeniu územia hitlerovskými vojskami. Hoci na Slovensko sa už nikdy nevrátil, jeho takmer polstoročná tvorba sa viaže k rodnej krajine, s ktorou nikdy nepretrhol kontakt.

Bauernfreund sa usadil v Londýne, kde v emigrácii žil a tvoril viac ako tri desaťročia pod menom Jacob Bornfriend. Od 50. do 70. rokov tam mal niekoľko samostatných výstav a vďaka Nemesovi aj vo Švédsku. Bauernfreundova mierumilovná povaha a uzavretosť mu nedovolili presadiť sa naplno, preto jeho tvorba aj napriek svojim kvalitám ostala pomerne málo známa. Z hľadiska hodnotenia Bauenfreundovho diela priniesol lepší výsledok až katalóg vydaný pri príležitosti výstavy z autorovej pozostalosti v múzeu v Bochume (1986). Okrem toho jeho dielo doteraz nebolo hlbšie spracované a neuskutočnila sa ani žiadna retrospektívna výstava.

SkryťVypnúť reklamu

"Verím, že touto publikáciou a výstavou naša kunsthistória splatí svoj dlh voči jeho dielu a naopak, že objavenie tvorby tohto výnimočného maliara obohatí našu históriu umenia," dodala Kiss-Szemánová.

Výstava potrvá do 10. augusta. Kniha vyšla s podporou nadácie Mladá maľba a Ministerstva kultúry SR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu