Alexander Supertramp našiel na Aljaške opustený autobus. Vyskočil na jeho strechu, rozpažil a veselo zvolal: „Je tu niekto? Zdá sa mi, že nie!“
A veru, nebol tam nikto a on si to do svôjho denníka nadšene zapísal. Som sám. V divočine.
Domov je cesta
Alexander Supertramp je vlastným menom Christopher McCandles. Práve skončil školu a myslí si, že v meste a civilizácii nikdy nezistí, kým skutočne je.
Nepotrebuje veci, nenávidí doklady, nechce peniaze a zaobíde sa aj bez rodiny. Dokonca jej ani nepovie, že ide na sever. Veď jeho rodičom už bezstarostnosť mladých pomaly začína prekážať, tak čo by im vysvetľoval?
Jeho domov bude cesta, a tým, čo na nej stretne, zapálene a s presvedčením rozpráva: „Nemôžeš si myslieť, že šťastie plynie iba z ľudských vzťahov.“ A keď sa trochu rozohní, kričí: „Najväčším zlom je spoločnosť. Spoločnosť! Spoločnosť!“
Tí ľudia by mu najradšej poklepkali po čele. Ale je ešte mladý...
Detstvo, puberta, dospelosť
Dobrodružná cesta za slobodou mu trvala dva roky. Málo. Ale kým sa zo Západnej Virginie na Aljašku konečne dostal, znovu si prežil detstvo, pubertu a pocítil aj dospelosť.
To všetko plynie vo výbornom filmovom rytme. Keď už je veľa samoty, zjaví sa nejaká bytosť. Keď už je ticho priveľké, začne sa Alexander rozprávať sám so sebou, alebo s jablkom, alebo s vymysleným šoférom autobusu. A keď nemá síl na zápisky, povie to za neho pesnička.
A čo je najkrajšie, nenápadne pritom prestáva platiť veta Lorda Byrona, odcitovaná hneď na začiatku: „Niežeby som mal človeka menej rád, akurát mám prírodu rád viac.“
Čo nájdeš na Aljaške
Príroda v tomto filme rozhodne nie je tým najkrajším. Niektoré zábery sú dokonca také nablýskané, až sú príšerné. Ale povedzme, že to ladí s Alexandrovým nekritickým a naivným pohľadom. A že vďaka tomu aspoň vidno, ako obraz ožije, keď sa v tej nekonečnej prírode zjaví ľudská bytosť.
Ani jedna z nich nie je žiadnym štatistom. Aj keď má v príbehu dokopy necelých päť minút, je bohatá a má tajomstvo. S každou si Alexander vytvorí iný vzťah. Mohol by mať kamaráta, kamarátku, lásku aj otca. Ale on sa tak ponáhľa...
Uteká za slobodou. Myslí si, že ju nájde na Aljaške, ale na Aljaške na neho skôr čaká dotyk s poznaním. Víťazné slovo sám sa v jeho denníku začína meniť na osamelý.
Film Útek do divočiny má troch autorov. Prvým je Christopher McCandless. Druhým Jon Krakauer, ktorý z jeho denníkov napísal knihu. A tretím je režisér Sean Penn, on spravil z neopísateľných citov obraz. Všetci traja dospeli k tomu istému. Začali vyznaním k prírode – skončili pri rozprávaní o ľuďoch.
Recenzia
Útek do divočiny (Into the Wild), USA 2007, 140 minút
Réžia: Sean Penn. Námet: Jon Krakauer. Scenár a Kamera: Eric Gautier.
Hudba: Michael Brook, Kaki King, Eddie Vedder.
Hrajú: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt, Jena Malone, Brian H. Dierker, Catherine Keener, Vince Vaughn
Premiéra v SR: dnes