Bratislava 19. júna (TASR) - Rdnom Slovensku. V piatok sa dožije 55 rokov. Svojimi filmami, scenármi, knihami i hudbou obohatil nielen slovenskú kultúrnu scénu.
V roku 1982 absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Je synom slovenského publicistu Vladimíra Rapoša a vnukom významného európskeho architekta a staviteľa Ing. Miloša Rapoša.
Oženil sa v roku 2000 v Las Vegas s populárnou českou herečkou a poetkou Evou Vejmělkovou. Ako umelec a producent väčšinou pracuje pre rôzne zahraničné produkcie, tvorivo pôsobí vo viacerých európskych mestách a v posledných rokoch aj v USA.
Slovenskej, aj európskej kultúrnej verejnosti je známy predovšetkým ako divácky najobľúbenejší slovenský režisér a scenárista. Z jeho filmov pripomenieme napríklad tituly Falošný princ (1984), Fontána pre Zuzanu I. (1985), II. (1993) a III. (1999), Rabaka (1989), Utekajme, už ide! (1986), Studňa mladosti (1987), Dido (1988), F.T. (1990), Karel Kryl - kdo jsem...? (1994) a Suzanne (1996), ktoré videlo milióny divákov nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v zahraničí.
Je držiteľom mnohých významných, hlavne zahraničných ocenení. Jeho film, rodinná hudobná komédia Fontána pre Zuzanu 3, získal najvyššie ocenenia na medzinárodných filmových festivaloch v americkej Atlante a Filadelfii. Poroty oboch festivalov vysoko hodnotili nielen umeleckú a remeselnú úroveň diela, ale aj jeho výraznú protirasistickú myšlienku a medzinárodnú výzvu k láske, pochopeniu a tolerancii medzi ľuďmi rôznej farby pleti.
Ako divadelný režisér, dramatik a skladateľ sa podpísal pod slávnu monodrámu Mária, ktorá sa hrala tri sezóny v bratislavskom Teátre a s nadšením ju prijalo aj náročné parížske publikum.
Dušan Rapoš je ako hudobný skladateľ autorom desiatok filmových a scénických hudieb, ktoré skomponoval väčšinou pre nemecké, rakúske, švajčiarske, americké, ale aj pre slovenské a české filmové, televízne a divadelné produkcie.
Jeho prvým celovečerným hudobno-dramatickým dielom bol pôvodný slovensko-americký balet Deti Titanicu, ktorý vytvoril v spolupráci so svetoznámym americkým choreografom Christopherom d'Amboise z New Yorku pre Balet Slovenského národného divadla v Bratislave. Po veľkom diváckom úspechu filmu Suzanne bol balet Deti Titanicu jeho druhou závažnou umeleckou i občianskou výpoveďou na tému celosvetového zápasu ľudstva proti drogovej závislosti mladistvých.
Vysokú umeleckú úroveň majú aj jeho nekomerčné CD Tenderness, Anjeli hriechu, Deti Titanicu, Love Songs a The Best of Dušan Rapoš 2000, nahrané so špičkovými európskymi symfonickými telesami a dirigentmi.
V roku 2002 uviedol Orchester Slovenskej filharmónie a Slovenský filharmonický zbor v bratislavskej koncertnej sieni Reduta slávnostný veľkonočný koncert Amore Vittoria, ktorý bol výberom z najnovšieho Rapošovho hudobno-dramatického diela Pietro e Lucia. Operno-baletnú drámu Pietro e Lucia, ktorá vyzýva ľudstvo k vzkrieseniu Boha dobra v človeku, Dušan Rapoš napísal a skomponoval na motívy slávnej protivojnovej novely francúzskeho spisovateľa Romaina Rollanda Pierre et Luce. Texty árií napísala Rapošova manželka herečka Eva Vejmělková. Koncert Amore Vittoria Rapoš venoval nevinným obetiam svetového terorizmu. Operné árie a baletné časti zazneli v podaní popredných sólistov Opery SND v Bratislave a klavírneho virtuóza Mariána Lapšanského a za dirigovania renomovaného amerického dirigenta Larry Newlanda z New Yorku. S veľkým diváckym úspechom a širokou spoločenskou i medzinárodnou odozvou sa stretol aj následný televízny záznam koncertu, ktorý odvysielala Slovenská televízia.