Bratislava 20. júna (TASR) - namnom kontroverznom slovenskom dramatikovi, historikovi a kňazovi Jonášovi Záborskom divadlo pomenovali v máji 1954.
Divadlo začínalo pôvodne ako činoherné, no zakrátko sa v dramaturgii začali zaoberať hudobnými titulmi, čo viedlo k vzniku spevoherného súboru. Ako jediný špecializovaný súbor hudobno-zábavného divadla na Slovensku sa uviedol 13. októbra 1948 premiérou operety Poľská krv. V 50. rokoch sa do repertoáru dostali aj Verdiho, Nedbalove a Smetanove opery, dramaturgia spevohry sa však zamerala predovšetkým na operetný žáner. Divácky najúspešnejšia bola opereta Stará komédia, ktorá mala premiéru v roku 1982 a režijne ju pripravili Ján Šilan a Slavomír Benko. Hrali ju 240-krát počas vyše piatich rokov. V 60. rokoch priniesla spevohra muzikály a ponúkla aj niekoľko pokusov slovenskej pôvodnej tvorby.
Pravidelné uvádzanie nových slovenských titulov charakterizovalo od 70. rokov aj činoherné smerovanie. Aj preto sa od roku 1989 stalo DJZ domovskou pôdou Festivalu inscenácií pôvodných slovenských hier. Činohra dosiahla svoje najväčšie umelecké úspechy v polovici 90. rokov. Aj náročnejší diváci si mohli prísť na svoje v predstaveniach ako Skaza futbalu v meste K v réžii Romana Poláka, Boží vták dramaturga Petra Kováčika a režiséra Jána Sládečka či v experimentálnom projekte režiséra Petra Scherhaufera: Kemu ce treba?
Spevohra a činohra DJZ sa spojili do jedného umeleckého útvaru v júli 2005.
V septembri 1990 sa divadlo presťahovalo z nevyhovujúcej historickej budovy do takzvanej novej budovy DJZ, ktorá je zároveň prvou špecializovanou budovou divadla na Slovensku v histórii Československa. Od roku 2002 DJZ opäť využíva zrekonštruované a divácky obľúbené priestory niekdajšieho Mestského divadla.
Počas svojej existencie DJZ ponúklo divákom celkovo 730 titulov. Svoj vysoký umelecký kredit dokázalo nielen na domácich, ale i na zahraničných scénach v mnohých európskych štátoch.
V ostatnej sezóne uviedlo DJZ štyri nové tituly. Prvou premiérou bol muzikál František z Assisi z autorskej dielne Martina Kákoša a Gaba Dušíka. Diváci mohli vidieť komédiu Nikolaja Vasilieviča Gogoľa Ženba v réžii Svetozára Sprušanského a maďarskú tragikomédiu Mačacia hra z dielne Istvána Örkénya, režijne spracovanú umeleckým šéfom súboru DJZ Michalom Náhlikom. Najmenších divákov potešilo uvedenie rozprávky Šialene smutná princezná, známej z filmovej verzie.