Paríž 20. júna (TASR) - lásili Európsky parlament a Rada Európy.
Sviatok hudby, kedysi známy aj pod anglickým názvom World Music Day, je veľké hudobné podujatie, na ktorom sa v deň letného slnovratu každý rok zúčastňujú milióny Francúzov a návštevníkov tejto krajiny. Ešte k názvu: Pomerne často sa používa práve francúzsky, ale v niektorých krajinách majú vlastné pomenovania: Festa della Musica (Taliansko), Fiesta de la Música (Španielsko), v niektorých anglicky hovoriacich krajinách aj ako Make Music. Vlani na Slovensku sa používal názov Sviatok hudby, keďže sa k nemu pripojili Košice.
V sobotu 21. júna sa do ulíc miest vydajú profesionálni a amatérski hudobníci, aby oslávili 27. ročník podujatia. Prvým renomovaným skladateľom, ktorý v roku 1908 skomponoval hudbu k filmu, bol Camille Saint-Saens. Išlo o film L'Assassinat du duc de Guise Andrého Calmetta a Charla Le Bargyho. Francúzska ministerka kultúry a komunikácie Christine Albanelová preto chcela, aby sa filmová hudba stala témou tohtoročného Sviatku hudby. K tejto príležitosti už existuje aj oficiálna internetová stránka (www.centenairemdf.com). Je to veľká databáza o filmovej hudbe, ktorá informuje o oficiálnom programe osláv stého výročia filmovej hudby.
Každý rok sa k Sviatku hudby pripája vyše 120 krajín a 450 miest na celom svete. V tomto roku sa prvýkrát na akciách zúčastnia aj Pasadena a Laguna Beach v Kalifornii a austrálske mesto Brisbane.
Sviatok hudby nie je festival. Je to veľké bezplatné podujatie, otvorené pre všetkých - amatérskych i profesionálnych hudobníkov aj poslucháčov. Na uliciach a námestiach sa striedajú mnohé hudobné žánre s jediným cieľom: spopularizovať hudbu a priniesť ju ku všetkým poslucháčom bez ohľadu na vek alebo sociálne podmienky.
Sviatok hudby je pôvodnou myšlienkou skladateľa, novinára a organizátora hudobných podujatí Mauricea Fleureta z roku 1981, ktorú spopularizoval vtedajší minister kultúry Jack Lang. Prvý ročník sa konal 21. júna 1982.
Podujatie si každý rok získavalo nových a nových prívržencov a zaznamenávalo úspechy. Deň 21. jún sa na oslavu hudby vybral preto, že ide o prvý letný deň, najdlhší v roku. Aj v dávnej minulosti, v časoch pohanstva, sa v ten deň konali rôzne dobové oslavy.
Cieľom Sviatku hudby je umožniť amatérskym hudobníkom, aby predviedli svoje umenie na verejnom priestore. Vďaka bezplatným koncertom amatérskych aj profesionálnych muzikantov sa ich interpretačná produkcia dostane k širokému okruhu poslucháčov. Tí majú možnosť vypočuť si rôzne hudobné žánre i tvorbu z rôznych kontinentov, teda klasickú, džezovú, rockovú, tradičnú hudbu a world music. Sviatok hudby, ktorá je univerzálnym komunikačným prvkom, v priebehu rokov presiahol hranice Francúzska a dnes sa slávi prakticky na všetkých kontinentoch.
Skladateľ, novinár a organizátor hudobných podujatí Maurice Fleuret (1932-1990) vyštudoval pôvodne vysokú školu pedagogickú. Záujem pre hudbu a humanitné predmety ho priviedol v roku 1952 do Paríža, kde začal študovať na Vyššom štátnom konzervatóriu. Po skončení štúdií v roku 1956 sa začal venovať komponovaniu filmovej a divadelnej hudby. Zároveň začal pracovať aj ako novinár v periodiku Combat, Sprievodcovi koncertmi a Francúzskych hudobných novinách. V roku 1961 sa stal hudobným kritikom v časopise France Observateur. Svoju novinársku a organizačnú aktivitu zameriaval na jedno - aby ľudia lepšie poznávali hudbu. Sviatok hudby pripravil pod vedení vtedajšieho ministra kultúry Jacka Langa. V roku 1986 založil Hudobnú knižnicu Gustava Mahlera spolu s hudobným kritikom Henrym-Louisom de La Grange zo svojich vlastných kolekcií. Z Hudobnej knižnice Gustava Mahlera sa stala prvá súkromná hudobná bibliotéka vo Francúzsku s 20.000 zväzkami, 9000 partitúrami, 2500 materiálmi o súčasných skladateľoch a umelcoch, 40.000 platňami a v neposlednom rade archívmi, zachytávajúcimi hudobný život za obdobie 150 rokov.
Ďalšie informácie: www.fetedelamusique.culture.fr, www.centenairemdf.com