SME

Slovenská národná galéria oslavuje 60. výročie troma výstavami

Tri výstavy s vyše 700 reprezentatívnymi dielami zo zbierok Slovenskej národnej galérie (SNG) od gotického obdobia po súčasnosť sú príspevkom k oslavám 60. výročia tejto vrcholnej kultúrnej inštitúcie.

Bratislava 26. júna (TASR)

"Bilancujeme svoje dejiny a rozhodli sme sa verejnosti ponúknuť výber z toho najlepšieho, čo máme," zdôvodnila na dnešnej tlačovej konferencii generálna riaditeľka SNG Katarína Bajcurová. Podľa nej kurátori jednotlivých výstav mali ťažkú úlohu, pretože vyberali z takmer 60.000 diel. Expozície zaberajú tri poschodia a suterén Esterházyho paláca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé poschodie zaplnila expozícia s názvom 111 diel zo zbierok SNG, ktorá má aj knižnú podobu. Prezentuje jadro kolekcií galérie s proporčným zastúpením všetkých 17 zbierok rôznych druhov umenia. Nechýbajú slávne gotické diela, akými sú Madona z Ruskinoviec, Narodenie z Hlohovca, Tabuľa z Jánoviec a Sv. Ondrej zo Strážok. Prvýkrát je vystavená kolekcia najlepších obrazov zo zbierky starého európskeho umenia či starej grafiky, teda výber diel je v medzinárodnom kontexte. Na výstave sú obrazy, sochy a inštalácie dôležitých autorov z každého obdobia 20. storočia. Ranú avantgardu a klasickú modernu zastupujú napríklad Anton Jasusch, Koloman Sokol, Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Martin Benka, neskorú modernu po druhej svetovej vojne Július Jakoby a Ernest Zmeták, silnú generáciu 60. rokov Milan Dobeš, Stano Filko, Július Koller, Jozef Jankovič, umenie 80. a 90. rokov 20. storočia Rudolf Fila, Mária Bartuszová, Dorota Sadovská, Laco Teren, Ivan Csudai, súčasné umenie Vladimír Havrilla, Monogramista T.D, Roman Ondák a iní. Nechýbajú fotografie (Fran‡ois Kollar, Irena Blühová, Martin Martinček), ani diela architektúry a umeleckého remesla, scénografie či dizajnu (Emil Belluš, Ladislav Vychodil, Anton Cepka, Václav Cigler) a jedným obrazom reprezentuje zbierku naivného umenia Ondrej Šteberl.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava s názvom 60 rokov otvorené rekapituluje dejiny SNG. Medzi 580 dielami nechýbajú najdôležitejšie dokumenty, akými sú zakladacia listina, portrét prvého riaditeľa, hromada projektov rekonštrukcie a modernizácie areálu SNG, ocenenia v súťaži najkrajších kníh, medaily a iné ceny aj pre vlastných zamestnancov či veľká fotografia štátnej delegácie zo slávnostného otvorenia rekonštruovanej SNG v roku 1977. Okrem historického a výtvarného materiálu je pre divákov pripravený aj výber z artefaktov, ktoré by za normálnych okolností na výstave nevideli. Napríklad všetky vyrobené stoličky do galerijných priestorov, depozitárny stojan naplnený odliatkami Messerschmidtových tzv. charakterových hláv. Nechýba z kauzy známy triptych Klaňanie troch kráľov, ktorý SNG kúpila v roku 2001 od banskobystrického biskupského úradu za 840.000 Sk (27.688 eur). Skôr než o dôsledné dopovedanie príbehu galérie sa kurátorky snažili pútavou formou vyrozprávať tento príbeh vážnou aj humornou formou chronologicky od jej otvorenia 29. júla 1948 až po dnešný deň vernisáže. Na treťom poschodí vzniká ojedinelé súčasné dielo z podpisov návštevníkov na stene galérie. Výstava 60 rokov otvorené má tiež knižnú podobu vo forme objemného zborníka najdôležitejších informácií o inštitúcii.

SkryťVypnúť reklamu

V suteréne paláca je tretia výstava Všetko o múzeu. Tvoria ju diela slovenských výtvarníkov a ich vzťah k múzeu. Aj ironicky odkazuje na rôzne manuály, pretože je syntézou rôznych autorských prístupov na túto tému. Okrem prác autorov mladej generácie z posledných rokov prezentuje aj vybrané diela zo 60. až 80. rokov 20. storočia. Vladimír Popovič poskytol z novembra 1968 svoj písomný záznam projektu Obrazy pre SNG. V kontraste s ním je minuloročný emailový projekt Doroty Sadovskej Survey 4Q či vyše desaťminútové video Romana Ondáka Zblúdilec. Peter Rónai prezentuje na 100 čiernobielych fotografiách projekt Big Brother a Richard Fajnor seba ako visiaci objekt na fotografiách z galérií. Umelci tu kriticky reagujú, prehodnocujú a odhaľujú inštitucionálne fungovanie galérií, múzeí, výstav, kurátorov a s nimi súvisiacich muzeálnych aspektov. Téma otvára problematiku vzťahov umelec verzus galéria a umenie verzus galéria. Celkove je tam 35 diel od 16 autorov.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky výstavy potrvajú do 5. októbra a SNG ich spestrí rôznymi podujatiami pre rôzne vekové kategórie návštevníkov.

Výstavy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 434
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 608
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 382
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 438
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 034
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 619
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu