Paríž/Brusel 27. júna (TASR) - Francúzski predstavitelia majú vôľu hľadať odpovede na krízu dôvery v Európskej únii, ktorá sa opätovne prejavila po odmietnutí Lisabonskej zmluvy írskymi občanmi v referende 12. júna. Zdôraznil to predseda francúzskej vlády Francois Fillon na recepcii pri príležitosti 60. výročia Generálneho sekretariátu pre európske záležitosti, informoval dnes denník Le Monde.
Premiér Fillon zároveň pred vysokými predstaviteľmi z Európskeho parlamentu, ktorí sa v stredu a vo štvrtok (25. a 26. júna) stretli v Paríži s francúzskymi politikmi pri príležitosti francúzskeho predsedníctva v Európskej únii, podčiarkol, že "metódou, ktorú si s prezidentom Nicolasom Sarkozym vytýčili pre francúzske predsedníctvo, bude konkrétnosť a činnosť".
"Byť konkrétni a činní - to je zmysel francúzskeho predsedníctva EÚ," dodal premiér Fillon. Francúzska republika preberá predsedníctvo EÚ na šesť mesiacov 1. júla od Slovinska.
"Najdôležitejšie je, aby EÚ prijímala rozhodnutia - opakujem ešte raz, prijímala rozhodnutia - o otázkach, ktoré najväčšmi zaujímajú občanov," vyzdvihol premiér Fillon. Ten opäť potvrdil zámer vlády v Paríži úzko spolupracovať s EP, ktorého úlohu politici z metropoly na Seine v minulosti často podceňovali.
Po vysokých predstaviteľoch EP pricestujú 1. júla do Paríža členovia Európskej komisie na rozhovor s ministrami francúzskej vlády, aby spoločne otvorili francúzske predsedníctvo EÚ, informuje Le Monde.
Nicolas Sarkozy má podľa novín dnes prebrať z rúk poslanca EP Alaina Lamassoura rozsiahlu správu o ťažkostiach občanov EÚ, na ktoré v bežnom živote narážajú. Správa sa zaoberá najmä problémami tých občanov EÚ, ktorí sú v nej najmobilnejší.
Hoci sa hranice medzi členskými štátmi únie zrušili, mnohé problémy sťažujú harmonický život v spoločnom priestore, uvádza Lamassoure v správe.
Politik ďalej v materiáli konštatuje, že "realita je veľmi vzdialená od princípov stanovených v európskych reglementoch, ktoré sú už miestami zastarané, často prekonané a zle uplatňované v praxi."
Lamassoure kritizoval napríklad pretrvávajúce neuznávanie diplomov, napriek úspechu programu Erasmus o výmene študentov. Vzájomné uznávanie diplomov zostáva v kompetencii univerzít od prípadu k prípadu, podotkol v správe.
Kritizoval aj neexistenciu európskeho rodinného práva, pričom čoraz častejšie vznikajú, ale sa aj rozpadajú zmiešané manželstvá.
Lamassourovu správu môže Paríž využiť ako prostriedok na posilnenie svojej sociálnej oblasti počas predsedníctva EÚ, podotkol Le Monde.
V oblasti kultúry má Francúzsko štyri hlavné oblasti, na ktoré sa chce počas predsedníctva v EÚ zamerať. Ministerka kultúry Christine Albanelová podrobne rozobrala stratégiu v tejto oblasti už začiatkom týždňa, informoval denník Le Figaro.
Prvou zo štyroch hlavných priorít, je valorizácia európskeho kultúrneho dedičstva, osvetlenie tých miest, ktoré svedčia o európskom dedičstve a dokumentujú budovanie spoločnej Európy. Týka sa to takých miest, akými sú aténska Akropola, ale aj lodenice v Gdansku.
Druhou oblasťou sa stane skvalitnenie boja proti pirátstvu na internete. Ministerka Albanelová sa pri tejto príležitosti zmienila o návrhu zákona označovaného ako tvorba a internet.
Treťou oblasťou bude hľadanie spôsobov na spojenie architektonickej tvorby a trvalo udržateľného rozvoja. V októbri sa má na danú tému konať sympózium v Bordeaux.
Poslednou, ale nie najmenšou, bude oblasť podpory rozmanitosti európskych kultúr. V rámci toho francúzske divadlo Comédie Francaise podnikne cesty do desiatich štátov vrátane Slovenska s dvoma divadelnými kusmi: La Festa od talianskeho dramatika a režiséra Spira Scimoneho a Smiešne preciózky od Moliera.
Okrem toho sa 20. novembra má začať vytvorenie Európskej digitálnej knižnice nazvanej Europeana. Jej ambíciou je združiť všetky európske databázy v oblasti kultúrneho dedičstva, múzejníctva, archívov, knižníc, obsahu audiovizuálnych nahrávok.
Okrem toho chce ministerka Albanelová v dňoch 17.-18. novembra v Avignone zorganizovať stretnutie predstaviteľov ekonomického sektoru, médií, hercov a ďalších oblastí kultúry aj politikov európskej dvadsaťsedmičky, aby spoločne hovorili na tému "Kultúra - šanca pre ekonomický rast".
Pred začiatkom francúzskeho predsedníctva v EÚ a popri ambíciách politikov je pozoruhodná aj iná skutočnosť: z prieskumu verejnej mienky z týchto dní vyplynulo, že len menej než polovica Francúzov považuje členstvo svojej krajiny v únii za dobré, poukázal denník Le Figaro.