Bratislava 1. júla (TASR) -
"Výstava je spomienkou na legendu slovenskej hudobnej scény, na majstra Suchoňa, ktorému bol Ministerstvom kultúry SR pri príležitosti stého výročia narodenia venovaný tento rok," uviedla na vernisáži kurátorka výstavy Darina Arce. Organizátori projektu z občianskeho združenia Elpida takto vzdávajú hold a úctu významnému skladateľovi, ktorý bol aj talentovaným maliarom. To potvrdzuje jeho deväť obrazov mimoriadne sprístupnených verejnosti. "Šperkom je centrálny obraz, ktorý majster Suchoň namaľoval podľa Giorgioneho diela Koncert a ktorý v deň svojej svadby 10. júla 1940 daroval manželke Herte," pripomenula kurátorka. Ďalšie jeho obrazy na čelnej stene sú s kresťanskou tematikou, ale aj zátišia s ovocím či portrét.
" Z otcovej pozostalosti sa zachovalo asi 50 olejomalieb, ale ani nevieme u koho sa nachádzajú a podarilo sa nám zohnať len deväť," potvrdila pre TASR dcéra Danica Štilichová Suchoňová.
Obrazy hudobného skladateľa tematicky dopĺňajú diela štyroch súčasných slovenských výtvarníkov. Osem veľkoplošných akrylov na plátne namaľovala Veronika Gabčová-Lučeničová. Sú premyslene komponované a inšpirované hudbou, o čom svedčia názvy Akordika, Metamorfózy, Nox et solitudo, Hommage Eugen Suchoň či obraz pomenovaný podľa známej hymnickej piesne Aká si mi krásna. Tradičné figurálne kompozície so sakrálnymi námetmi od majstra Suchoňa sa významovo prepojili s motívmi madon maliara Jaroslava Uhela.
"Do víru výstavy nás vťahuje dynamický sklenený objekt Vánok od mladého autora Miloša Packa, ktorý v nás evokuje akoby krútňavu," upozornila kurátorka na vyše dvojmetrové skrútené dielo v strede miestnosti. Výstavu dopĺňajú expresívne abstrakcie maliara Jozefa Krakovského i ručne tvarované maľované vázy, misy, poháre a iné objekty z fúkaného skla.
Výstava potrvá v hlavnom meste do 7. júla a záujemcovia o tvorbu sa môžu 4., 5. a 6. júla od 10. h bezplatne zapojiť do tvorivých workshopov. Bude ich viesť Gabčová-Lučeničová na tému Hudba, rytmus, kresba, kompozícia. Druhá zastávka výstavy bude od 9. júla do 31. augusta v Dome umenia v Piešťanoch, kde sa uskutoční 23. augusta benefičná aukcia výtvarných diel na podporu talentovaných detí postihnutých Downovým syndrómom. Posledná zastávka výstavy je rezervovaná v Suchoňovom rodisku v Pezinku. V galérii Prokop potrvá od 5. septembra do 5. októbra.
Druhá výstava tohto projektu je v Múzeu vo Svätom Antone pod názvom Drevo, sklo a kov. Veronika Gabčová - Lučeničová sa tam predstavuje kovovými objektmi, Petra Jureňová Vlhová maľovanými sklenenými dielami a Arpád Pál drevenými závesnými obrazmi a objektmi. Výstava potrvá do 31. decembra a 28. septembra sa uskutoční benefičná aukcia pre hendikepovaných malých umelcov.