itmi. Stretli sme sa ním v Prahe pri príležitosti európskej premiéry filmu Narnia: Princ Kaspian, kde nám poskytol exkluzívne interview.
Šuškalo sa, že pri výbere hercov na postavu princa Kaspiana vás tlačil čas a napokon ste zobrali prvého, ktorý vošiel dverami na casting - teda Bena Barnesa. Bolo to tak?
„To je Benova verzia. Nie, vôbec to tak nebolo. Pravdou je, že sme si vyberali naozaj veľmi dlho. Boli momenty, keď som už uvažoval o tom, že ak nenájdeme Kaspiana, budeme musieť zmeniť názov filmu. Snažil som sa, aby sme nepodliehali zúfalstvu. Videl som stovky mladých hercov, ale do užšieho výberu sa dostalo asi 15 mladíkov. Vytypoval som si asi štyroch kandidátov a Ben prišiel v tom najsprávnejšom čase. Jednoducho bol lepší ako ostatní.”
Do filmu ste obsadili aj dvoch známych talianskych hercov. Postavu kráľa Telmarčanov, Miraza, hral Sergio Castellitto, a jeho generála Glozella zase Pierfrancesco Favino. Práve jeho postava mala na konci filmu umrieť, ale vraj vás prehovoril, aby ste ho nechali žiť!
„Áno, je to tak! A stalo sa to ešte na začiatku nakrúcania. Pierfrancesco prišiel za mnou rozčúlený so scenárom v ruke a povedal: Ako ti to napadlo, len tak ma zabiť? Veď ja som vlastne dobrý človek! Uznávam, že som urobil niekoľko zlých vecí, ale vždy som len vykonával rozkazy! A tento jeho výstup ma prinútil pozmeniť osud jeho postavy.”
Je to častý postup?
„Bol som nadšený tým, že môžem pracovať s niekým, kto neuvažuje len nad postavou, ktorú hrá, ale vníma celý príbeh komplexne. A musím uznať, že mal pravdu - všetci sme si jeho postavu generála Glozella veľmi obľúbili a takto vo filme aspoň lepšie vynikne jeho charakter dobrého vojaka - robil, čo mu prikázali, niesol zodpovednosť, prežil vnútorný boj a napokon urobil rozhodnutie, ktoré od neho ako od zápornej postavy nikto nečakal. Ale viete, ako neskôr toto rozhodnutie oľutoval? “
Nie, prečo?
„On totiž počas nakrúcania Princa Kaspiana prijal ponuku nakrúcať ďalší film. A keďže sme sa rozhodli, že jeho postava prežije až do konca, musel byť stále k dispozícii. Lenže už ho začal tlačiť čas pre to druhé nakrúcanie, my sme nemali nakrútenú poslednú scénu a on stále chodil za mnou, že už musí ísť. Tak som mu povedal: Ale veď ty si chcel ostať nažive, tak máš, čo si chcel!”
Čo budete robiť po Narnii?
„Som už na ceste späť na Nový Zéland, len to beriem trošku okľukou cez Prahu, Londýn, Paríž a Rím. V týchto mestách ešte musím absolvovať slávnostné uvedenie Princa Kaspiana, a potom si konečne vydýchnem. S istotou vám však môžem povedať, že na žiadnom novom projekte nerobím a už som to oznámil aj môjmu agentovi. Beriem si dovolenku.”
Dovolenku? Čo to znamená z pohľadu hollywoodskeho režiséra?
„Potrebujem si totálne vyčistiť hlavu! Od prvého Shreka som stále v pracovnom nasadení niekoľko rokov a už cítim, že potrebujem viac čerstvého vzduchu. Budem sedieť na lúke u nás na Zélande, čítať knihu, presne, ako ste povedali. A bude to trvať veľmi dlho, už sa teším.”
Ako dlho?
„Minimálne rok, ale určite nie dva. Skôr by som to stanovil na rok určite, a potom sa uvidí.”
Aký je to pocit opustiť takýto rozbehnutý projekt a odovzdať režisérske žezlo ďalšiemu tvorcovi?
„Už som to zažil pri Shrekovi. Spolupracoval som tam na scenári, robil som réžiu, mal som na starosti asi polovicu produkcie, takže som bol do toho naozaj hlboko zatiahnutý. Potom som začal byť zaneprázdnený Narniou, tak som sa stiahol a na treťom Shrekovi som už pracoval len ako výkonný producent. Niektoré rozhodnutia som mohol a chcel ovplyvniť, ale niektoré som jednoducho musel akceptovať, aj keď som mal na to iný názor. A to je tá skúsenosť, ktorú vám potom ten film prinesie. Na treťom Shrekovi sa mi páčilo to, že som sa dobre bavil. Bežne, keď si pozriem prvých dvoch Shrekov, tak sa na tých fóroch nesmejem, len si poviem, že je to smiešne. Ale pri treťom som sa naozaj chvíľami váľal od smiechu. A to preto, lebo som už bol nad vecou. A podobne to asi bude aj s Narniou.”
Na režisérsky post pri nakrúcaní tretej Narnie zasadne Michael Apted, štáb sa opäť vráti aj na Nový Zéland. Nebude vás to ťahať na pľac?
„No, musím priznať, že nebudem úplne mimo diania. Určite sa prídem pozrieť na výrobu, pretože stále ostávam jedným z producentov Narnie. Mám veľmi rád všetkých tých ľudí okolo. Štáb v podstate ostáva nezmenený, takže určite s nimi strávim nejaký čas. Výzvou pre mňa bude stáť pri Michaelovi, pozerať sa, ako to režíruje a udržať sa na uzde, aby som mu do toho nekecal. Bude to robiť inak, čo je logické, pretože to bude jeho film.”
Ale dá sa to vôbec?
„S Michaelom Aptedom som strávil nejaký čas ako producent, bavili sme sa o Narnii a je veľmi chápavý. Je mu jasné, že celý ten svet som vytvoril a svojím spôsobom ho chcem aj chrániť. Ale chápe princípy jeho fungovania a bude v nich pokračovať. Samozrejme, svojou cestou. A ja ako producent by som bol hlúpy, keby som sa snažil presadzovať iba svoje vízie, lebo som s tým projektom začal a je to vlastne moje filmové dieťa. Presne takúto skúsenosť som mal pri Shrekovi. Musíte urobiť všetko pre to, aby príbeh ladil vo všetkých smeroch, aby bolo všetko v rovnováhe. Keď nastane nejaké vákuum, treba sa začať nad sebou zamýšľať. Preto som sa stiahol. Potrebujem si od tejto témy jednoducho oddýchnuť.”
A môžete o ďalšej Narnii aspoň niečo prezradiť?
„Volá sa Dobrodružstvá lode Ranný pútnik, z čoho je jasné, že väčšina deja sa bude odohrávať na vode. Zatiaľ sme ešte presne neurčili miesta nakrúcania, ale uvažujeme aj o Argentíne. No a keď všetko dobre pôjde, film by sa do kín mal dostať v roku 2010. Ale dovtedy sa ešte toho môže veľa zmeniť.”
Andrew Adamson
Narodil sa 1. decembra 1966 v Aucklande na Novom Zélande
V 80. rokoch začal pracovať ako digitálny animátor
V 90. rokoch v Hollywoode pomáhal vyvíjať technológie vizuálnych efektov, ako supervízor pracoval na filmoch Batman navždy či Batman a Robin
Jeho Shrek získal Oscara v kategórii najlepší animovaný film. Po treťom Shrekovi nakrútil prvé dve časti Kroniky Narnie
![]() |
Autor: Zuzana Nováková Autorka je publicistka, moderátorka