SME

Čínske svetové dedičstvo je na výstave v Slovenskom národnom múzeu

Veľký čínsky múr v strede výstavného pavilónu Podhradie na Žižkovej ulici v Bratislave imituje najrozsiahlejšiu stavbu na svete, ktorú budovali nepretržite vyše dve tisícročia a meria viac ako 50 000 km.

Bratislava 2. júla (TASR) Už pred stovkami rokov bol múr zaradený medzi sedem divov sveta. Spestrený farebnými fotografiami dominuje na dnes otvorenej výstave Svetové dedičstvo v Číne, kde možno spoznať všetkých 35 čínskych pamiatok zapísaných v zozname svetového dedičstva UNESCO. Z toho je 24 kultúrnych, šesť prírodných, štyri zmiešané a jedna kultúrno-krajinná pamiatka. Ich počtom sa Čína radí na tretie miesto vo svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Stretli sme sa pri nie každodennej príležitosti, keď môžeme spoznávať svetové dedičstvo na území Číny," pripomenul na vernisáži generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Peter Maráky, ktorý privítal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Čínskej ľudovej republiky v SR Jianfu Chena i ďalších hostí.

SkryťVypnúť reklamu

Na výstave púta pozornosť Zakázané mesto, ktoré má 9999 miestností a vyše milióna vzácnych artefaktov. Svetovým unikátom je aj Mauzóleum prvého cisára dynastie Čchin s posmrtným sprievodom Terakotovej armády, jaskyňa Mo-kao známa ako jaskyňa tisíc budhov, kde je najlepšie zachovaná pokladnica budhistického umenia. Pamiatkou na uctenie slávneho mysliteľa Konfucia je po ňom pomenovaný chrám a cintorín, kde sa vyše 2400 rokov nepretržite konali obetné rituály a predstavuje najväčšie i najdlhšie zachované rodové mauzóleum na svete. Tibetské náboženské a administratívne centrum je od siedmeho storočia palácový komplex Potala v Lhase nazývaný aj Perla strechy sveta. Antické mesto Pching-jao je zasa najlepšie zachované historické mesto na čínskom území a podáva návštevníkom ucelený obraz o vývoji kultúry, spoločnosti, ekonomiky a náboženstva.

SkryťVypnúť reklamu

Cisárska záhrada na ploche 293 hektárov v Letnom paláci v Pekingu poteší nielen priaznivcov mestskej zelene. Podobne ako klasické záhrady v Su-čou s krajinou jazierok a kopcov, s kompozíciou altánov, pavilónov, terás a domov, či hora Čching-čcheng a Tu-ťiang-jenský zavlažovací kanál, ktorý rozvádza vodu bez priehrady a jeho obrovský efekt sa uplatňuje vyše 2200 rokov. Oblasť S'-čchuan zahŕňa sedem prírodných rezervácií a deväť krajinných parkov na ploche 9245 km2. Je najväčším domovom pandy veľkej a okrem tropických pralesov patrí medzi najbohatšie oblasti sveta na rastlinné druhy. Na vyše 100 fotografiách je aj Juhočínska krasová oblasť v troch provinciách na 1460 km2, kde sú všetky krasové podoby staré od 500.000 do 300 miliónov rokov. Rôzne hory, rieky, pohorie Wu-i, národný park Lu-šan a ďalšie lokality sú tiež pozoruhodné prírodné úkazy.

SkryťVypnúť reklamu

Čína má v zozname UNESCO druh opery Kchun-čchü aj umenie hry na pravdepodobne najstaršom, vyše dvetisícročnom brnkacom hudobnom nástroji na svete Ku-čchin. Ako kultúrne dedičstvo je tiež zapísaný tzv. tiahly ľudový spev mongolskej menšiny žijúcej kočovným životom v stepiach i ujgurské hudobno-tanečné umenie národnej menšiny Maqam.

Výstava, ktorá potrvá do 31. júla, je aktuálne doplnená autentickou fotodokumentáciu z postihnutých miest a záchranných prác po nedávnom veľkom zemetrasení v provincii S'čchuan. Fotografická expozícia je súčasťou projektu Zažiť Čínu v strednej Európe. Patria tam aj vystúpenia umeleckých skupín v novej budove Slovenského národného divadla. Súbor handicapovaných umelcov uvedie 3. júla program Môj sen zostavený z vlastnej tvorby podporený pôsobivými vizuálnymi efektmi. Súbor vznikol v roku 1987 s cieľom šíriť čínsku kultúru, priateľstvo, harmóniu a rozvíjať ducha ľudstva. Hudobno-tanečný s'čchuanský ženský súbor vystúpi 4. júla. Hudobná skupina známa pod názvom Nebeská krása vznikla v roku 2001. Tvorí ju vyše desať hráčok na ľudové nástroje a vo svojom repertoári má svetoznáme klasické diela i rôzne druhy čínskej národnej hudby.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt sa koná pod záštitou ministra kultúry Mareka Maďariča a ministra zahraničných vecí Jána Kubiša.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 787
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 602
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 779
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 603
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 416
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 718
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu