Trenčianske Teplice 4. júla (TASR) - ne ju pripevnil na Most slávy vedľa tabuľky s menom Michele Placida. Z tohtoročného festivalu si herec odnáša cenu Hercova misia, ktorá sa udeľuje osobnostiam za herecký prínos.
Palúch si zaspomínal i na svoju spoluprácu s francúzskou herečkou Annie Girardotovou, s ktorou hral v snímke Čoskoro bude koniec sveta. "Keď Francúzska rozpráva po anglicky, tak ani sama sebe nerozumie," povedal s úsmevom. Dodal, že spoločne si spolu vytvorili komunikačný jazyk, vďaka ktorému si výborne rozumeli. "Nám ale nerozumel ani pán Boh," pokračoval.
Herec si zaspomínal i na svoje filmové začiatky a aj na to, ako mu Miloš Forman, dnes svetoznámy režisér, chodil pre pivo. "Ja som bol jedným z hlavných predstaviteľov filmu a on bol asistentom réžie. Takže, aj takéto prvenstvo mám," podotkol.
Ivan Palúch, ktorý v júni oslávil svoje 68. narodeniny, pochádza z divadelnej rodiny. V roku 1960 sa stal členom Krajského divadla v Spišskej Novej Vsi. Najväčšiu slávu a svetové uznanie však priniesol film. V roku 1967 ho František Vláčil obsadil do legendárnej snímky Markéta Lazarová. Rok po filmovom debute si Palúchov talent všimol juhoslovanský režisér Aleksandar Petrovič. Zveril mu hlavnú úlohu vo filme Skoro bude koniec sveta (1968).
Palúch sa rýchlo preslávil v zahraničí. Zahral si v rozprávke Princ Bajaja, vo filmoch Vlak do stanice Nebe, Morgiana, Krčmársky kráľ, Kaňon samé zlato či Javor a Juliana.
V pamäti slovenských divákov však asi najviac utkvel ako nezabudnuteľný Adam Šangala. Neskôr sa objavil v snímkach Pacho, hybský zbojník, v Demeterovcoch, v Nevere po slovensky či v Perinbabe.
Medzi posledné filmy, v ktorých si zahral, patria napríklad Nejasná správu o konci sveta alebo Krajinka.