Hudobný kalendár na pondelok

1860 Gustav Mahler (+18.5.1911), 1932 Joe Zawinul (+11.9.2007), 1940 Ringo Starr / Beatles, 1943 Toto Cutugno, 1945 Jim Rodford / Argent, 1947 Rob Townshend / Family, 1947 David Hodo / Village People, 1962 Mark White / Spin Doctors, 1942 Jiří Kysilka

Bratislava 7. júla (TASR) -

*7. júla 1860 sa v českej obci Kaliště (Stredočeský kraj) narodil Gustav Mahler, hudobný skladateľ. Bol z rakúskej rodiny, jeho otec bol obchodníkom v Kališti. Vyštudoval gymnázium v Jihlave a konzervatórium vo Viedni. Ako operný dirigent pôsobil postupne v Halle, Ľubľani, Olomouci, Prahe, Lipsku a Hamburgu. Bol riaditeľom Metropolitnej opery v New Yorku. Zomrel vo Viedni 18. mája 1911.

*7. júla 1932 sa vo Viedni narodil Joe Zawinul (vlastným menom Josef Erich Zawinul), jazzový hráč na klávesové nástroje a skladateľ. Od šiestich rokov sa učil na akordeon, na prianie matky sa učil aj hre na klavír. Študoval na viedenskom konzervatóriu, v roku 1951 založil vlastné trio. Jeho vzormi boli George Shearing a Oscar Peterson. Od roku 1953 hral v Austrian All Stars, potom to bol J.Fehring Big Band a Two Sound Band. V roku 1959 odišiel do Spojených štátov, hral v skupinách Maynarda Fergusona a Juliana Adderleyho. Od roku 1969 spolupracoval s Milesom Davisom, nahrali tri albumy, pričom Bitches Brew je radený k míľnikom moderného jazzu. V roku 1970 založil skupinu Weather Report. Po jej rozchode vytvoril v roku 1987 formáciu Zawinul Syndicate. Jeden z najlepších jazzových hudobníkov zomrel 11. septembra 2007 vo Viedni vo veku 75 rokov.

*7. júla 1940 sa v Liverpoole narodil Ringo Starr (vlastným menom Richard Starkey), bubeník slávnej liverpoolskej štvorice Beatles. Od roku 1960 hral v liverpoolskej formácii Rorry Storm & Huricanes. Do skupiny Beatles prišiel ako štvrtý 18. augusta 1962 a vymenil za bicími Peta Besta. V závere éry a po rozchode Beatles sa Ringo venoval viac filmu. Ten prvý Candy, v ktorom si Ringo zahral úlohu mexického záhradníka, mal premiéru v londýnskom Odeon Cinema 20. februára 1969. Už v marci 1970 vydal prvý sólový album Sentimental Journey. Ringo bol posledným zo slávnej štvorice, ktorý mal v rebríčkoch sólový hit. Bolo to v júni 1971, bodoval so skladbou It Don't Come Easy. Na svojom konte má štrnásť štúdiových albumov, ten štrnásty Liverpool 8 vydal 14. januára 2008.

*7. júla 1943 sa v talianskom Fosdinovo narodil Toto Cutugno (vlastným menom Salvatore Cutugno), taliansky popový spevák a skladateľ. Svoju muzikantskú dráhu začínal ako bubeník, neskôr si založil vlastnú skupinu, ktorá hrala jeho pesničky. Zložil skladby pre známeho francúzskeho speváka Joe Dassina, medzi nimi aj "L'été indien" (u nás ju pod názvom "Ľúbim ťa" spieval Michal Dočolomanský). V roku 1976 vydal prvú LP platňu "Albatros". Na svojom konte má dnes 16 vydaných albumov. 5. mája 1990 vyhral 35. ročník pesničkovej súťaže Veľká cena Eurovízie v Záhrebe s pesničkou "Insieme: 1992".

*7. júla 1945 sa v anglickom St. Albans narodil Jim Rodford (vlastným menom James Rodford), basový gitarista skupiny Argent. Túto formáciu založil v roku 1969 hráč na klávesy a spevák Rod Argent, Jim Rodford bol jeho bratancom. V januári 1970 vydali prvú LP platňu Argent. V marci 1972 mali v hitparáde prvú skladbu Hold Your Head Up (5. miesto). Vydali sedem albumov, najúspešnejším z nich bol v máji 1972 All Together Now. Rozišli sa v júni 1976. Od roku 1978 hral Jim Rodford v skupine Kinks.

*7. júla 1947 sa v anglickom Leicestri narodil Rob Townshend, bubeník skupiny Family. Táto rocková formácia vznikla v Leicestri v roku 1967. V júli 1968 vydali prvý album Music In A Doll's House. V novembri 1969 mali v singlovej hitparáde prvú skladbu No Mule's Fool. Rozišli sa v roku 1973. Vydali osem albumov, v hitparáde mali šesť skladieb. Po rozchode skupiny Family bol Rob Townshend členom formácie The Blues Band.

*7. júla 1947 sa v americkom San Andreas (Kalifornia) narodil David "Scar" Hodo, člen skupiny Village People. Túto vokálnu formáciu založil v roku 1977 v New Yorku francúzsky producent Jacques Morali. V šesťčlennej formácii predstavoval každý člen iný typ postavy, vybrali kovboja, indiána, policajta, stavebného robotníka, vojaka a cyklistu. David Hodo bol v skupine "stavebným robotníkom". Už v októbri 1977 vydali prvý album Village People. V decembri 1977 vydali aj prvý singel San Francisco (You've Got Me). V singlovej hitparáde mali osem skladieb, hitmi boli Y.M.C.A. v decembri 1978, In The Navy v apríli 1979 a Go West v júni 1979. Vydali deväť štúdiových albumov, ten deviaty Sex Over the Phone vydali v roku 1985.

*7. júla 1962 sa v New Yorku narodil Mark White, basový gitarista skupiny Spin Doctors. Túto formáciu, zaradenú k štýlu post grunge, založili v New Yorku v roku 1989 spevák Chris Barron a gitarista Eric Schenkman. V auguste 1991 vyšiel ich prvý štúdiový album Pocket Full Of Kryptonite. Už ten prvý bol úspešný a predaj prevýšil sumu päť miliónov výliskov, v rebríčku albumov sa dostal na 3. miesto. Z tohto albumu sú aj dva najväčšie hity skupiny Little Miss Can't Be Wrong a hlavne Two Princes, ktorý sa dostal do prvej desiatky. V singlovej hitparáde mali štyri skladby. Vydali päť štúdiových albumov, ten piaty Nice Talking To Me vyšiel v septembri 2005. Do diskografie patria ešte dve kompilácie a dva "live" albumy.

+7. júla 2006 zomrel v anglickom Cambridge vo veku 60 rokov Syd Barrett (*6. januára 1946 v Cambridge), zakladajúci člen legendárnej skupiny Pink Floyd (ich prvý názov znel Pink Floyd Sound). Patril k výrazným postavám britského psychedelického rocku. V auguste 1967 nahrali prvý album The Piper At The Gates Of Dawn. Bolo na ňom 11 skladieb a osem z nich zložil sám Barrett. Po vydaní albumu zo skupiny odišiel, príčinou bola drogová závislosť a psychická nevyrovnanosť.

Hudobný 7. júla v ČR

*7. júla 1942 sa v Prahe narodil bubeník Jiří Kysilka. Ako žiak základnej školy sa učil hru na klavír na Ľudovej škole umenia, na konzervatóriu potom študoval hru na bicie. Profesionálnu kariéru hudobníka začal v divadle Semafor v skupine Ferdinanda Havlíka. Od roku 1965 bol členom skupiny hudobného divadla Apollo. Tu naspieval aj skladbu Dívka toulavá spolu s Karlom Gottom a Karlom Hálom. Od roku 1971 bol členom sprievodnej skupiny Heleny Vondráčkovej. Potom pôsobil v divadle Ateliér, v skupine Mirka Dvořáka a sprievodnej skupine Hany Hegerovej. Po operácii chrbtice obmedzil zájazdovú činnosť, hral v orchestri V. Vítovca a po ňom so skupinou P.A.S.Quintet. Udalosť dňa

Prvý film skupiny Beatles A Hard Day's Night, premiéra 7. júla 1964 v Londýne

*7. júla 1964 mal v Londýne premiéru prvý hraný film skupiny Beatles A Hard Day's Night. Čo všetko mu predchádzalo? V polovici roku 1963 prepukla na Britských ostrovoch a následne aj v Európe a Amerike ozajstná Beatlesmánia. To mal byť aj názov prvého filmu skupiny Beatles, ktorý začal pripravovať manažér Brian Epstein. S jednoduchou myšlienkou, aby Beatles vo filme predstavovali sami seba, prišiel producent Walter Shenson. Mal to byť vlastne dokument z turné skupiny Beatles, o atmosfére na koncertoch, v zákulisí koncertných pódií a vlastne aj o trávení voľných chvíľ. Na základe tohto spracoval scenár filmu liverpoolský rodák Alun Owen. Po skončení scenára filmu začali hľadať režiséra a vybrali si Američana Richarda Lestera. Tento rodák z Filadelfie, vraj "zázračné dieťa" bol v 15. rokoch prijatý na Pennsylvánsku univerzitu a v dvadsiatke sa stal doktorom vied. Popri štúdiu sa však venoval hudbe, skladal piesne a hral s amatérskou skupinou. Dostal sa na vystúpenie do Filadelfskej televízie a postupne sa v nej presadil aj ako autor a nakoniec aj ako režisér úspešných zábavných programov. Scenár, režisér aj realizačný tím boli pokope a tak v stredu 11. marca 1964 prišli Beatles prvýkrát do filmového štúdia Twickenham v Londýne.

Nakrúcanie filmu išlo vcelku dobre napriek tomu, že čas bol ohraničený. 8. júna 1964 už Beatles cestovali na turné do Hongkongu, Austrálie a na Nový Zéland. Skladby pre film zložili John Lennon a Paul McCartney. Nahrávali ich striedavo v štúdiu na Abbey Road a v štúdiu Pathé-Marconi v Paríži. Hoci sa pri práci na filme ocitli Beatles v nových úlohách, k akým predtým iba privoňali pri nakrúcaní programov pre televíziu, spoluprácu si pochvaľovali. Pôvodný názov filmu Beatlesmánia sa nakoniec zmenil na Ťažký deň. Stalo sa tak na základe Ringovej poznámky, ktorú utrúsil pomedzi zuby po osemnásťhodinovom maratóne vo filmovom štúdiu: "It's been a hard day's night" ("to bol teda ťažký deň"). John s Paulom k tomu pripísali: "And I've Been working Like A Dog" ("a som uťahaný ako pes"). Takto bola hotová aj prvá sloha textu novej piesne.

Po návrate z koncertného turné sa 7. júla 1964 konala v londýnskom Pavilion Cinema oficiálna premiéra filmu Ťažký deň. Davy fanúšikov úplne zablokovali premávku na londýnskom Piccadilly. Fasádu budovy kina zakrývala svetelná reklama s portrétmi Beatles. Medzi hosťami bola aj princezná Margaréta, sprevádzaná manželom lordom Snowdenom. Po predstavení sa konala veľká recepcia. Nikto však nevedel, či by sa jej princezná Margaréta chcela zúčastniť, nik sa jej to neopýtal a nikto ju ani nepozval. Nakoniec sa situácia vyriešila. Princezná prišla, ostala dlhšie než bol predpoklad a jej odchod "neúmyselne" urýchlil George Harrison. Ten prišiel k princeznej, uklonil sa a povedal: "Prepáčte madame, všetci sme už veľmi hladní a náš producent Walter Shenson tvrdí, že budeme jesť až vtedy, keď vy odídete."

Druhá premiéra filmu Ťažký deň sa konala v Liverpoole. Návrat stratených synov do rodného mesta sa podobal na ľudovú manifestáciu, ktorej sa zúčastnilo pol milióna Liverpoolčanov. Keď sa po pravici starostu Liverpoolu na balkóne mestskej radnice objavili Ringo s Johnom a po ľavej ruke Paul s Georgeom, ovácie nemali konca. Večer sa skončil slávnostnou recepciou, ktorú Ringova mama komentovala slovami: "Cítila som sa ako v rozprávke."

Štyri dni po premiére filmu, teda 11. júla 1964, vychádza tretí album skupiny Beatles A Hard Day's Night. Je na ňom 13 skladieb, z toho 7 zaznelo vo filme Ťažký deň. Album viedol rebríčky doma aj v Spojených štátoch a titulný singel rovnako. S odstupom času hodnotila kritika tento film ako najlepší. Dokladom tohto tvrdenia je aj to, že album A Hard Day's Night bol vydaný ešte dvakrát v reedícii, v januári 1971 a v marci 1987.

Svadba v skupine ABBA

*7. júl 1971 bol v skupine ABBA dňom svadobným. Gitarista Björn Ulvaeus bol úspešný už v 60. rokoch so skupinou Hootenany Singers (vznikla v roku 1963). Agnetha Faltskog začínala so spevom v šestnástich rokoch a pred príchodom do ABBY už bola populárnou švédskou speváčkou. 7. júla 1971 sa vo švédskom Verune vzali. 23. februára 1973 sa im narodila dcéra Linda a 4. decembra 1977 syn Peter. Sedem rokov im vydržalo manželstvo, rozišli sa v decembri 1978. Dva mesiace predtým (6. októbra 1978) sa zobral aj druhý "pár" skupiny ABBA, hráč na klávesy Benny Anderson s Fridou Lyngstad.

Najčítanejšie na SME Kultúra


Inzercia - Tlačové správy


 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 4. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 5. Nový Jaguar XF Sportbrake
 6. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 7. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 8. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 9. Keď ide o zdravie a majetok, rozhodujú sekundy
 10. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program
 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 3. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 4. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 5. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 9. Jeden nákup a všetko vybavené, alebo one stop shopping
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 1. Moskva alebo Petrohrad? 12 733
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 3 966
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 120
 4. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 845
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 1 691
 6. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 487
 7. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 090
 8. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 047
 9. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP 855
 10. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené? 476

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

My sme les. Zastavíme katastrofu?

Slovenské lesy miznú, rozšírili sa v nich pilčíci a traktory. Do roku 2001 sa v nich vytˇažilo ročne zhruba 6 miliónov kubických metrov dreva.

SVET

KĽDR sa vracia ku Kube, môže jej pomôcť so zbraňami

Spolupráca z čias Studenej vojny sa opakuje.

PLUS

Ako skutočne vyzerá porucha, ktorú má detektív Monk

Dá sa žiť s ustavičným strachom?

Neprehliadnite tiež

Cena Oskára Čepana upozorňuje, že umenie nie je šport. Nemá jedného víťaza

Finalisti vydali spoločné stanovisko a porota súťaže im vyhovela.

Zomrel spoluzakladateľ skupiny AC/DC Malcolm Young

Legendárny gitarista trpel v posledných rokoch demenciou.

Jim Carrey komika nehral, bol posadnutý. Teraz sa chystá na úlohu Ježiša

Nový film na Netflixe zverejnil také zábery, ktoré sa kedysi producenti báli ukázať.