B. BYSTRICA 6. júla (SITA) - Fujaru, ktorá bola koncom roka 2005 zapísaná na Zoznam diel nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ale aj iné charakteristické slovenské ľudové hudobné nástroje a ich miesto v ľudovej kultúre na Slovensku predstavuje výstava Desatoro o fujare, ktorú otvorí v utorok 8. júla Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene.
Výstava zahŕňa okrem samotných nástrojov aj sprievodné artefakty týkajúce sa ich výroby, prostredia výskytu a používania, výrobcov hudobných nástrojov a umeleckých foriem. Prezentuje tiež predmety, ktoré súvisia s regiónmi, odkiaľ nástroje pochádzajú, ako maľby na skle alebo črpáky. Atmosféru výstavy dokresľuje zvukové pozadie s nahrávkami hry na vystavovaných nástrojoch.
„Vybrané hudobné nástroje pochádzajú z charakteristických slovenských regiónov nástrojovej výroby, takže zmyslom výstavy je priblížiť v doplnkových materiáloch príslušné regionálne kontexty, prírodné, životné prostredie a architektúru spolu a ďalšími umeleckými aktivitami. Tým predstavujeme pre domácich i zahraničných návštevníkov kultúrny a krajový kontext fujary na Slovensku. Vystavené sú preto nielen unikáty fujár, akou je najväčšia fujara v zbierkach Slovenského národného múzea, ale aj fujara–trombita, rôzne druhy píšťaliek, gajdy a všetko, čo s fujarou súvisí,“ uviedol komisár výstavy Peter Jantoščiak.
Výstavu zostavilo Slovenské národné múzeum-Hudobné múzeum ako reakciu na zápis fujary do zoznamu UNESCO. Doteraz ju mali možnosť vidieť návštevníci Hudobného múzea na Bratislavskom hrade, sál UNESCO v Paríži, Slovenského národného múzea v Martine, Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, v múzeách v Sarajeve, Berlíne a Budapešti. V Lesníckom a drevárskom múzeu bude sprístupnená do 24. augusta. Je to jej posledné uvedenie pred návratom jednotlivých exponátov do depozitárov.