BRATISLAVA. Festival Bažant Pohoda ponúkne viac hudobných hviezd, no jedna z nich je istým spôsobom výnimočná. Folková speváčka Joan Baezová, ktorá vystúpi v sobotu so sprievodnou skupinou, je jednou z najrešpektovanejších osobností americkej populárnej hudby.
Bodka za minulosťou
Jej vystúpenie na trenčianskom letisku bude mať symbolický význam. Baezová u nás prvýkrát koncertovala v roku 1989 za železnou oponou. Počas vystúpenia jej komunisti vypli prúd, lebo z pódia pozdravila vtedajšieho disidenta Václava Havla a signatárov Charty 77.
„Už som niekde čítal, že jej koncert na Pohode bude akási bodka za tým, čo sa stalo v roku 1989,“ hovorí hlavný organizátor Pohody Michal Kaščák. „Bude veľmi príjemné, že zažije našu krajinu v inej podobe ako kedysi. Je to veľmi silná umelkyňa,“ dodáva.
Baezová príde do Trenčína už 17. júla aj s filmovým štábom, ktorý o 67-ročnej žene nakrúca filmový dokument. Na festivale sa stretne aj s českým prezidentom Václavom Havlom a objaví sa s ním aj na pódiu.
Bývalého disidenta a americkú folkerku spája blízke puto. V roku 1989 jej Havel pred vystúpením nosil gitaru, aby sa tak predišlo zatknutiu zo strany Štb. Dvojica sa po nežnej revolúcii stretla niekoľkokrát. Baezová vystúpila v Česku naposledy pred rokom, keď pred zrakom českého prezidenta vystúpila v pražskej Lucerne. Aj Václav Havel má na Pohode bohatý program. Uvedené budú jeho dve divadelné hry, dokument Občan Havel a zúčastní sa na diskusii.
Americká folkerka pôsobí na hudobnej scéne skoro päťdesiat rokov a vydala vyše tridsať albumov. Preslávila sa aj ako partnerka Boba Dylana, ktorého uviedla do sveta amerického folku a spievala s ním na koncertoch. Má za sebou niekoľko veľkých hitov ako Diamonds and Rust, There But For Fortune alebo Love is Just A Four-Letter Word, ktorý pre ňu osobne napísal Bob Dylan.
U Janka Langoša
Baezovú nepreslávila len hudobná kariéra a prenikavý soprán, ale aj jej boj za ľudské práva v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch. Bola jednou z najvýraznejších občianskych aktivistiek, bojujúca proti vojne vo Vietname, rasizmu a za práva homosexuálov.
„Baezová bola jednou z hlavných osobností môjho dospievania v šesťdesiatych rokoch, akýsi nežný protipól k Jimi Hendrixovi alebo The Rolling Stones. Imponovalo mi, že trvala na svojich ideáloch a aj ich presadzovala,“ spomína bývalý slovenský minister kultúry Ladislav „Agnes“ Snopko, ktorý sa so speváčkou stretol aj na jej koncerte v roku 1989 na bratislavských Pasienkoch.
„Jej koncert som bral ako spúšťací mechanizmus konca komunistického režimu, keď úplne odignorovala komunistov a na pódium pozvala zakázaného pesničkára Ivana Hoffmana a pozdravila Václava Havla, až jej nakoniec šéf Slovkoncertu vypol prúd. Potom sme s ňou ešte dlho do noci sedeli v byte u Janka Langoša spolu s Václavom Havlom a Sašom Vondrom, zatiaľ čo celú ulicu pod naším domom obsadili eštebáci,“ dodáva Snopko.