KARLOVE VARY. Bolo to pred necelými dvomi mesiacmi – talianska kinematografia vyrazila rázne a vážne do sveta. Na festivale v Cannes získala dve veľké ceny. Jednu za Gomorru, drámu o mafiánskom systéme z Neapola, a druhú za Il divo, satiru o arogantnom a skorumpovanom politikovi Andreottim.
Oba filmy sa premietajú aj na festivale v Karlových Varoch, v hlavnej súťaži však tentoraz Taliani žiadny politický film nemajú. Skôr taký, čo na prvý pohľad pripomína klasickú televíznu zábavu s Ornellou Mutti alebo Adrianom Celentanom.
Ako Pinocchio
Film Il Mattino Ha l’Oro In Bocca (Kto skoro vstáva, zlato vykopáva) je príbehom o Marcovi Baldinim. To bol na konci 80. rokov populárny rozhlasový DJ. Len mal problém, že rád staval na dostihy a mal z toho peknú závislosť. „My Taliani máme asi komédie zakódované v DNA, ale hádam sa dá spraviť komédia aj z vážnejšieho príbehu,“ hovorí režisér filmu Francesco Patierno. Baldini sa do tipovania nechal zatiahnuť svojím šéfom z rádia, a Patierno si myslí, že sa pritom správal ako Pinocchio. Tak sa nechal ohlúpnuť, že keď začal byť v dlhoch, mohol sa naučiť počítať v miliónoch. Zaujímavé je, že ho pritom nikto neprestal mať rád, ani jeho veritelia.
Vášeň prehrávať
„Vieme, že skutočnou vášňou nie je vyhrávať, ale prehrávať,“ hovorí herec v hlavnej úlohe Elio Germano. „Baldini pri prehre prežíval úžasný pocit, že sa dokáže povzniesť nad hodnotu peňazí. Stotisíc, tristotisíc, milión – žiadne líry ani eurá, pre neho to boli len čísla.“
Germano tvrdí, že nepozná nikoho, kto by staval na kone a dokázal s tým prestať. A v Taliansku ich počet vraj stále stúpa. „Platy nám klesajú, tak skúšame vyhrať.“
Príbeh o Baldinim však ani Germano, ani režisér Patierno nepovažujú za sociálny film. Germano hovorí: „Je dobre, že sa chodí na filmy ako Gomorra a Il Divo. My Taliani sa neradi pozeráme na svoj obraz, ak je nepríjemný, ale mali by sme sa. V prípade nášho filmu však ide len o čistý príbeh. Robili sme ho s ľahkosťou, lebo si myslíme, že ľahostajnosť je potrebná. Mali by sme sa vedieť povznášať. Najmä teraz, keď by všetci chceli hovoriť len o peniazoch.“