Bratislava 10. júla (TASR) - Akademický maliar, grafik a ilustrátor Svetozár Mydlo sa 10. júla 2008 dožíva životného jubilea 60 rokov.
Svetozár Mydlo sa narodil 10. júla 1948 v Ružomberku. Po maturite na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave v rokoch 1963-67 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení, oddelenie voľnej maľby. Štúdium ukončil v roku 1973. Jeho pedagógmi boli okrem iných Dezider Milly a Peter Matejka. Od roku 1975 pôsobil ako výtvarný redaktor vo vydavateľstve Mladé letá. Venuje sa prevažne ilustrácii a úžitkovej grafike.
Jeho ilustrácie detských kníh si pamätá niekoľko generácií čitateľov. Ilustroval knihy pre vydavateľstvá Mladé leta, Slovenský spisovateľ, Smena a neskôr Buvik. Okrem toho sa jeho tvorba dostala ku konzumentom aj na stránkach novín a časopisov. Jeho kresby poznajú deti z populárneho detského časopisu Slniečko. Ilustroval aj poviedky v nedeľnej prílohe denníka Pravda. Je autorom výtvarných návrhov poštových známok so zberateľsky obľúbenou športovou témou. V roku 2000 to bola známka s názvom Basketbal žien. Už tridsať rokov tvorí pre Radošinské naivné divadlo, ktorého je od počiatku nadšeným priaznivcom. Robí reklamné a divadelné plagáty, ilustruje a graficky upravuje aj informačné magazíny a populárne a zberateľsky vyhľadávané ročenky RND.
V oblasti úžitkovej grafiky sa venuje aj tvorbe knižných obálok, novoročeniek, pozvánok, oznámení, plagátov, obalov na CD nosiče atď. Nezanedbáva ani kreslený humor a karikatúru. Navrhol logo pre festival Kremnické gagy. V roku 2007 vystavoval na Spišskom salóne kresleného humoru. Pracuje prevažne technikou perokresby, kresby koloruje a využíva i kombinácie perokresby a koláže. Výsledkami svojej práce sa prezentoval na viacerých kolektívnych výstavách doma i v zahraničí.
V roku 2004 získala publikácia Miroslava Válka Do Tramtárie s ilustráciami Svetozára Mydla titul Najkrajšia detská kniha jesene.
Medzi najznámejšie knihy, ktoré ilustroval, patria Chorváth František - Orlík Juraj: Slušnosť naša každodenná (1977), Viktor Krupa: K ostrovom neznámych pokladov (1978), Ivan Jefremov: Aténčanka Thais (1979), András Simonffy: V cudzom meste (1980), Rudolf Sloboda: Stratený raj (1983), Štepka Stanislav - Suchý Jiří: Nevesta predaná Kubovi (1987), Lýdia Kyseľová: Povedala ryba (2003), Eduard Petiška: Staré grécke povesti a báje (2004), Stanislav Štepka: Lastovičie rozprávky (2008).